خواص کفیر

نوشابه کفیر يك توده دلمه‌ای يكنواخت به رنگ كرمی، دارای قوام و با يك مزه ترشح فرح بخش و كمی گازدار است. اين فرآورده واجد اسید لاكتیك بخصوص از فرم لاكتوز مثبت در حدود 9/1- 8/1، اندكی اسید فرمیك و سوكسینیك و پروپیونیك می‌باشد.

دی استیل به‌عنوان اصلی‌ترين عامل عطر كفیر ایفای نقش می‌کند كه با مصرف سیترات توسط باكتری‌ها تولید می‌شود. كفیر دارای ويتامین‌های B1،B12 و اسید فولیك به میزان بیش از آن‌چه كه در شیر يافت می‌شود است.

مصرف شیرهای تخمیری مثل كفیر با تغییرات pH محیط روده مانع رشد و نمو باكتری‌های مضر شده و در نتیجه موجب ازدياد عمر می‌گردد.

خواص درمانی کفیر

درمان بیماری‌های گوارشی، درمان اسهال و ضد عفونی كننده محیط روده، درمان كودكان مبتلا به بیش فعالی، درمان فشار خون، موثر در زيبايی پوست، افزايش حركات دودی روده و درمان قطعی يبوست، سرشار از ويتامین‌های گروه B مانند نیاسین، پیرودوكسین و اسید فولیك، درمان آلرژی، ممانعت از نفخ روده‌ای، مقاوم كردن سیستم ايمنی بدن در مقابل عوامل بیماری‌زا، ممانعت كننده از اثر پرتودهی راديولژيك، اصلاح سیستم گوارشی در زمان مصرف داروهای آنتی بیوتیك، غنی از كلسیم، فیبر و پروتئین، کفیر منبع كامل پروتئین بوده و حاوی تعداد زيادی از اسیدهای آمینه ضروری برای سلامت بدن است.

از جمله اين اسیدهای آمینه تريپتوفان بوده كه ماده مناسبی برای تمدد سیستم عصبی است. از آن‌جا كه اين محصول موجب جذب و ذخیره كلسیم و منیزيم می‌شود، در نتیجه در تقويت سیستم عصبی موثر است و در افرادی كه از بی‌خوابی و استرس رنج می‌برند می‌تواند آرامبخش و كمك كننده باشد.

كفیر محصول غنی از آنزيم بوده و حاوی میكروارگانیسم‌های مفیدی است كه به تعادل اكوسیستم داخلی بدن كمك كرده و به علت داشتن مخمرهای مفید باعث كنترل و از بین رفتن مخمرهای پاتوژن در بدن می‌شود. كفیر به عنوان منبع غنی از ويتامین K ، كلسیم و پتاسیم به شمار می‌رود. لذا در متعادل كردن فشار خون تاثیر بسزايی دارد.

اين محصول منبع بسیار مهمی از ويتامین‌های گروه B خصوصا ويتامین 20 B و 0 B می‌باشد. همچنین کفیر به سیستم گوارشی كمك می‌كند تا ساير ويتامین‌های اين گروه بیشتر جذب بدن شده و كمك شايان توجهی در شادابی پوست و بالا بردن طول عمر دارد.

كفیر از طريق بهبود هضم لاكتوز و بالا بردن مقاومت بدن نسبت به لاكتوز خصوصا در افرادی كه مبتلا به عدم تحمل لاكتوز هستند، میتواند نقش مفید و ارزنده‌ای داشته باشد. باكتری‌ها و مخمرهای فعال در كفیر نسبت به ماست ارزش تغذيه‌ای بالاتری را فراهم می‌كنند كه به عنوان تغذيه تكمیلی برای زنان باردار و شیرده توصیه می‌شود. از آن‌جايی كه اندازه دلمه كفیر از ماست كوچك‌تر بوده لذا هضم راحت‌تری نیز دارد. اين محصول به بهبود سیستم ايمنی بدن كمك می‌كند و قادر است در جلوگیری و كمك به درمان بیماری‌هايی از قبیل سرماخوردگی، بیماری‌های عفونی، سرطان و… موثر باشد.

 

درباره‌ی ادمین

همچنین ببینید

انواع نگهدارنده‌ها در مواد غذایی

انواع نگهدارنده‌ها در مواد غذایی

نگهدارنده‌ها موادی هستند که برخی از آن‌ها اجازه رشد میکروارگانیسم‌ها را در مواد غذایی مختلفی که به صورت صنعتی تولید می‌شوند،نمی‌دهند و برخی از آنها هم جلوی فعالیت‌های آنزیمی و شیمیایی احتمالی داخل مواد غذایی را می‌گیرند. در ادامه با انواع نگهدارنده‌ها آشنا می‌شویم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *