متابولیسم بدن و باورهای اشتباه
متابولیسم بدن و باورهای اشتباه

سوخت و ساز بدن و باورهای اشتباه

احتمالا شنیده اید که برخی افراد آهنگ کند سوخت و ساز یا متابولیزم بدن را مقصر اصلی اضافه وزن یا چاقی خود می دانند. اما آیا سوخت و ساز بدن به واقع مقصر اصلی محسوب می شود؟

به گزارش پیور واو، این درست است که سوخت و ساز بدن با وزن پیوند خورده است، اما بر خلاف باور عموم، آهنگ کند آن به ندرت دلیل افزایش وزن محسوب می شود.

سوخت و ساز بدن فرآیندی است که در آن، غذا و نوشیدنی های مصرفی شما توسط بدن به انرژی تبدیل می شود. طی این فرآیند بیوشیمیایی پیچیده، کالری های موجود در خوراکی های مصرفی با اکسیژن ترکیب شده تا انرژی مورد نیاز بدن برای فعالیت تامین شود.

حتی زمانی که در حال استراحت هستید، بدن برای عملکردهای پنهان خود، مانند تنفس، گردش خون، تنظیم سطوح هورمون‌ها و رشد و ترمیم سلول ها به انرژی نیاز دارد.

در ادامه با چند باور اشتباه درباره سوخت و ساز بدن بیشتر آشنا می شویم.

 

 شما برای تغییر سوخت و ساز بدن خود هیچ کاری نمی توانید انجام دهید

 

در شرایطی که ژنتیک و برخی شرایط پزشکی، مانند بیماری های تیروئید، در شرایط سوخت و ساز بدن نقش مهمی ایفا می کنند، اما همچنان می توانید اقداماتی را برای بهینه سازی این فرآیند مد نظر قرار دهید که رژیم غذایی و ورزش از آن جمله هستند. ورزش می تواند سهمی 30 درصدی از کالری‌های که می سوزانید را به خود اختصاص دهد. اگر برنامه ورزشی شما شامل تمرینات قدرتی باشد، توده ماهیچه ای اضافه می‌تواند هرچه بیشتر به بهبود متابولیسم بدن شما کمک کند. مساله مهم‌تر این که برخی مواد غذایی و مواد مغذی می‌توانند نقش مهمی در سوخت و ساز بدن انسان داشته باشند.

مطالعه‌ای که توسط پژوهشگران دانشگاه تافتس انجام شد، نشان داد که مصرف غذاهای کامل به جای غذاهای پردازش شده و فرآوری شده، مانند شیرینی‌ها و غلات پالایش شده، می تواند به بهبود شرایط متابولیسم بدن انسان کمک کند.

 افراد لاغر از سرعت سوخت و ساز سریع‌تر نسبت به افراد دارای اضافه وزن و چاق برخوردار هستند

 

در حقیقت، عکس این مساله صادق است. متابولیسم بدن شما فرآیندهایی، مانند تنفس، خواب، و تنظیم ضربان قلب که برای زنده نگه داشتن انسان ضروری هستند را امکانپذیر کرده و انرژی مورد نیاز شما برای حرکت را تامین می کند. از این رو، افرادی که وزن بیشتری را حمل می کنند به کالری بیشتری برای حرکت نیاز دارند زیرا حمل وزن بیشتر چالش برانگیزتر بوده و به سوخت بیشتری نیاز دارد.

 

 تا زمانی که یک رژیم غذایی سالم و برنامه ورزشی منظم را دنبال کنید، سوخت و ساز بدن شما خوب خواهد بود

 

بله، زمانی که مساله سوخت و ساز بدن مطرح می شود، رژیم غذایی و ورزش دو عامل مهم هستند، اما عاملی دیگری به نام خواب می تواند علیه شما وارد عمل شده و بر شرایط متابولیسم تاثیرگذار باشد. کمبود خواب اثر چشمگیری بر فرآیندهای متابولیک داخلی بدن انسان دارد و تغییر در شرایط خواب برای حتی یک شب نیز می تواند تعادل هورمون ها را بر هم زده و اشتهای فرد را افزایش دهد. یک هفته کمبود خواب می تواند به روش های دیگری وضعیت سوخت و ساز بدن شما را تغییر دهد و اگر خواب ناکافی و بی کیفیت به یک عادت برای شما تبدیل شود، احتمال مواجهه با مشکلات مرتبط با وزن و دیگر نگرانی‌های سلامت افزایش می‌یابد.

 

منبع: سلامت نیوز

درباره‌ی ادمین

ادمین

همچنین ببینید

انواع نگهدارنده‌ها در مواد غذایی

انواع نگهدارنده‌ها در مواد غذایی

نگهدارنده‌ها موادی هستند که برخی از آن‌ها اجازه رشد میکروارگانیسم‌ها را در مواد غذایی مختلفی که به صورت صنعتی تولید می‌شوند،نمی‌دهند و برخی از آنها هم جلوی فعالیت‌های آنزیمی و شیمیایی احتمالی داخل مواد غذایی را می‌گیرند. در ادامه با انواع نگهدارنده‌ها آشنا می‌شویم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *