Plugins - Ultimate Member – User Profile, Registration, Login, Member Directory, - en to fa translation catalogue (2104 entries)

note: translators: %s is the file src.
en: Unable to crop image file: %s
fa: قادر به برش فایل عکس نیستیم: %s

en: Set password
fa: تنظیم گذرواژه

en: You must provide English letters.
fa: لازم است حروف انگلیسی وارد کنید.

en: You must provide alphabetic letters or numbers
fa: لازم است حرف یا عدد وارد کنید

en: Set your password
fa: گذرواژۀ خود را تنظیم کنید

en: Login to our site
fa: به وبگاه ما وارد شوید

en: Telephone
fa: تلفن

en: Learn more about role priorities
fa: دربارۀ حق تقدم‌های نقش بیشتر بدانید

en: Allow this role to delete other user accounts.
fa: به این نقش اجازه دهید حساب‌های کاربری دیگر را حذف کند.

en: Please see this <a href="%s" target="_blank">doc</a> for more information.
fa: برای کسب اطلاعات بیشتر لطفاً این <a href="%s" target="_blank">سند</a> را ببینید.

en: Emails should be sent from an email using your website's domain name. We highly recommend using a SMTP service email delivery.
fa: رایانامه‌ها باید از رایانامه‌ای ارسال شود که از دامنۀ وبگاه شما استفاده می‌کند. به‌طور جدی پیشنهاد می‌کنیم از خدمات SMTP تحویل رایانامه استفاده کنید.

en: Email notifications sent from Ultimate Member are listed below. Click on an email to configure it.
fa: اعلان‌های رایانامه‌ای که از سوی Ultimate Member ارسال می‌شود، در ادامه فهرست شده‌اند. برای تنظیم هر رایانامه روی آن کلیک کنید.

en: Email notifications
fa: اعلان‌های رایانامه‌ای

en: Manage
fa: مدیریت

note: translators: %1$s is an error code; %2$s is an error message.
en: code: %1$s, message: %2$s;
fa: کد: %1$s ، پیام: %2$s.

en: Email Content
fa: محتوای رایانامه

en: Subject
fa: موضوع

en: Enable this email notification
fa: فعال‌سازی این اعلان رایانامه‌ای

en: Enable/Disable
fa: فعال/غیرفعال کردن

en: Enable JS.confirm for external links
fa: فعال‌سازی JS.confirm برای پیوندهای خارجی

en: Allows to manage redirect settings.
fa: اجازه دادن به مدیریت تنظیمات تغییر مسیر.

en: Redirect
fa: تغییر مسیر

en: REST API Version
fa: نسخۀ REST API

en: This section is designed to modify settings that are tailored for developers. If you are not a developer, please be cautious when changing these settings.
fa: این بخش برای تغییر تنظیماتی طراحی شده است که برای توسعه دهندگان طراحی شده است. اگر توسعه دهنده نیستید، لطفاً هنگام تغییر این تنظیمات محتاط باشید.

en: Disable pre-queries for restriction content logic
fa: پیش‌پرس‌وجوها را برای منطق محتوای محدودیت غیرفعال کنید

en: These features are related to the legacy logic or functionality. Please enable them only for the backward compatibility.
fa: این ویژگی ها مربوط به منطق یا عملکرد میراث هستند. لطفاً آنها را فقط برای سازگاری با عقب فعال کنید.

en: Legacy features
fa: ویژگی‌های ارثی

en: Check this box if you would like to enable legacy Ultimate Member fonticons used outdated versions of FontAwesome and Ionicons libraries.
fa: اگر می‌خواهید فونت‌های قدیمی Ultimate Member که از نسخه‌های قدیمی کتابخانه‌های FontAwesome و Ionicons استفاده می‌کنند، این کادر را علامت بزنید.

en: Enable legacy fonticons
fa: فعال‌سازی امکانات ارثی

en: Legacy fonticons
fa: امکانات ارثی

en: Check this box if you would like to enable new Form Builder.
fa: اگر می‌خواهید فرم‌ساز جدید را فعال کنید، این جعبه را علامت بزنید.

en: Enable new Form Builder (for developers only)
fa: فعال‌سازی فرم‌ساز جدید (فقط برای توسعه‌دهندگان)

en: Check this box if you would like to enable new UI.
fa: اگر می‌خواهید رابط کاربری جدید را فعال کنید، این جعبه را علامت بزنید.

en: Enable new UI (for developers only)
fa: فعال‌سازی رابط کاربری جدید (فقط برای توسعه‌دهندگان)

en: Design scheme
fa: طراحی شِما

en: These features are either experimental or incomplete, enable them at your own risk!
fa: این ویژگی ها یا آزمایشی یا ناقص هستند، آنها را با مسئولیت خود فعال کنید!

en: Experimental features
fa: ویژگی های آزمایشی

en: Gutenberg Blocks
fa: بلوک‌های گوتنبرگ

en: Features
fa: امکانات

en: Disable user data cache
fa: غیرفعال‌سازی کش داده‌های کاربر

en: Cache User Profile
fa: کش نمایۀ کاربر

en: Required fields' asterisk
fa: نشان فیلدهای ضروری

en: Show "Remember Me" checkbox
fa: نمایش گزینۀ «مرا به خاطر بسپار»

en: "Remember Me" checkbox
fa: گزینۀ «مرا به خاطر بسپار»

en: Show Login Forgot Password Link
fa: نمایش پیوند فراموشی گذرواژه در صفحه ورود

en: Show Login Secondary Button
fa: نمایش دکمۀ دوم در فرم ورود

en: This section allows you to customize the user login buttons and fields layout.
fa: این بخش به شما اجازه می‌دهد تا دکمه‌های ورود و چیدمان فیلدها را شخصی‌سازی کنید.

en: This section allows you to customize the user login template and size.
fa: این بخش به شما اجازه می‌دهد تا قالب و اندازۀ ورود کاربر را شخصی‌سازی کنید.

en: Show Registration Secondary Button
fa: نمایش دکمۀ دوم در فرم ثبت نام

en: This section allows you to customize the user registration buttons and fields layout.
fa: این بخش به شما اجازه می‌دهد تا دکمه‌ها و چیدمان فیلدهای ثبت نام کاربر را شخصی‌سازی کنید.

en: This section allows you to customize the user registration template and size.
fa: این بخش به شما اجازه می‌دهد تا قالب و اندازۀ ثبت نام کاربرب را شخصی‌سازی کنید.

en: This section allows you to customize the user profiles menus on your site.
fa: این بخش به شما اجازه می‌دهد تا منوهای نمایۀ کاربر در وبگاه خود را شخصی‌سازی کنید.

en: Custom message emoticon
fa: شکلک‌های سفارشی متن

en: Custom message on empty profile
fa: پیام سفارشی در نمایۀ خالی

en: Show Profile Secondary Button
fa: نمایش دکمۀ دوم در نمایه

en: This section allows you to customize the user profile buttons and fields layout.
fa: این بخش اجازه می‌دهد تا دکمه‌های نمایۀ کاربر و چیدمان فیلدها را شخصی‌سازی کنید.

en: Buttons & Fields
fa: دکمه‌ها و فیلدها

en: HTML support for user description
fa: پشتیبانی از HTML برای توضیحات کاربر

en: Show user description in profile header
fa: نمایش توضیحات کاربر در سربرگ نمایه

en: User description in profile header
fa: توضیحات کاربر در سربرگ نمایه

en: Social links in profile header
fa: پیوندهای اجتماعی در سربرگ نمایه

en: Display name in profile header
fa: نمایش نام در سربرگ نمایه

en: Show icons in Profile Header Meta
fa: نمایش آیکون‌ها در متای سربرگ نمایه

en: This section allows you to customize the user profile header component.
fa: این بخش اجازه می‌دهد تا سربرگ نمایۀ کاربر را شخصی‌سازی کنید.

en: Header
fa: سربرگ

en: Switch on/off the profile photo uploader.
fa: روشن/خاموش کردن بارگذاری‌کنندۀ تصویر نمایه.

en: Profile Photo Upload
fa: بارگذاری تصویر نمایه

en: This section allows you to customize the profile photo component on the user profile.
fa: این بخش اجازه می‌دهد تا تصویر نمایه را در نمایۀ کاربر شخصی‌سازی کنید.

en: This section allows you to customize the user profile template and size. <a href="%s" target="_blank">Learn more about custom profile template creation</a>.
fa: این بخش به شما اجازه می‌دهد تا قالب و اندازۀ نمایۀ کاربر را شخصی‌سازی کنید. <a href="%s" target="_blank">دربارۀ ایجاد قالب سفارشی نمایه بیشتر بدانید</a>.

en: Enable HTML for Emails
fa: فعال‌سازی HTML برای رایانامه‌ها

en: Content type
fa: نوع محتوا

en: Section to customize email templates settings.
fa: بخش تنظیمات شخصی‌سازی قالب‌های رایانامه.

en: Email template
fa: قالب رایانامه

en: Email sender options
fa: گزینه‌های فرستندۀ رایانامه

en: Emails
fa: اعلان‌های رایانامه‌ای

en: Enable limit for changing password
fa: فعال کردن محدودیت برای تغییر گذرواژه

en: Enter password reset limit
fa: محدودیت بازنشانی گذرواژه را وارد کنید

en: Password reset limit
fa: محدودیت بازنشانی گذرواژه

en: Allows to manage reset password settings.
fa: اجازه می‌دهد تا تنظیمات بازنشانی رمز را مدیریت کنید.

en: Reset Password
fa: بازنشانی گذرواژه

en: Allows you to control the cover photos sizes, thumbnails, etc.
fa: به شما اجازه می‌دهد تا اندازه‌ها، تصاویر بندانگشتی و سایر ویژگی‌های تصاویر کاور را کنترل کنید.

en: Cover photo
fa: تصویر کاور

en: Allows you to control the profile photos sizes, thumbnails, etc.
fa: به شما اجازه می‌دهد تا اندازه‌ها، تصاویر بندانگشتی و سایر ویژگی‌های تصاویر نمایه را کنترل کنید.

en: This page allows you to manage user upload options, enabling you to optimize photos for your site.
fa: این برگه به شما اجازه می‌دهد تا گزینه‌های بارگذاری کاربر را مدیریت کنید و این امکان را می‌دهد تا تصاویر را برای وبگاهتان بهینه کنید.

en: Account Deletion Text
fa: متن حذف حساب کاربری

en: Display delete account tab
fa: نمایش زبانۀ حذف حساب کاربری

en: Delete tab
fa: حذف زبانه

en: Display notifications account tab
fa: نمایش زبانۀ اعلان‌های حاب کاربری

en: Notifications tab
fa: زبانۀ اعلان‌ها

en: Display privacy account tab
fa: نمایش زبانۀ حریم خصوصی در برگۀ حساب کاربری

en: Privacy tab
fa: زبانۀ حریم خصوصی

en: Enable or disable the "Password" tab on the account page.
fa: فعال یا غیرفعال کردن زبانۀ «رمز» در برگۀ حساب کاربری.

en: Display password change account tab
fa: نمایش زبانۀ تغییر رمز در صفحۀ حساب کاربری

en: Enables you to toggle the change password tab on the account page.
fa: شما را قادر می‌سازد تا وضعیت زبانۀ تغییر رمز را در برگۀ حساب کاربری تغییر دهید.

en: Change password tab
fa: زبانۀ تغییر رمز

en: If enabled, users will need to enter their password when updating their information via the account page.
fa: در صورت فعال بودن، کاربران در هنگام به‌روزرسانی اطلاعات خود از طریق برگۀ حساب کاربری، باید رمز عبور خود را وارد کنند.

en: Enable required password
fa: فعال‌سازی نیاز به رمز

en: Require password to update account
fa: به‌روزرسانی حساب کاربری نیازمند رمز است

en: Enable changing email via the account page
fa: فعال‌سازی تغییر رایانامه از طریق برگۀ حساب کاربری

en: First and last name fields are required
fa: فیلدهای نام و نام خانوادگی ضروری هستند

en: Enable to display First & Last name fields
fa: فعال‌سازی برای نمایش فیلدهای نام و نام خانوادگی

en: Allows you to control the fields on the main tab of Account page.
fa: به شما اجازه می‌دهد تا فیلدهای زبانۀ اصلی صفحۀ حساب کاربری را مدیریت کنید.

en: Main account tab
fa: زبانۀ اصلی حساب کاربری

en: SEO settings for the user profiles.
fa: تنظیمات سئو برای نمایه‌های کاربران.

en: Email activation link expiration (days)
fa: مهلت انقضای پیوند فعال‌سازی (روز)

en: Enable strong passwords
fa: اجبار به قوی بودن رمزهای عبور

en: Toggle Password Visibility
fa: تغییر وضعیت قابلیت مشاهدۀ رمز عبور

en: Password & Security settings.
fa: تنظیمات رمز عبور و امنیت.

en: Delete user comments
fa: حذف نظرات کاربر

en: Replace Gravatar's Default avatar
fa: جایگزین کردن آواتار پیش‌فرض گراواتار

en: Enable Gravatar
fa: فعال‌سازی گراواتار

en: Use Gravatar
fa: گراواتار کاربر

en: Members Directory
fa: پوشۀ اعضا

en: Hide author pages
fa: مخفی کردن صفحۀ نویسنده‌ها

en: General users settings.
fa: تنظیمات عمومی کاربر.

en: This section enables you to assign a page to one of the core elements necessary for the plugin's proper function. The plugin automatically creates and configures the required pages upon installation.<br />You only need to use this tab if you accidentally deleted pages that were automatically created during the initial plugin activation. <a href="%s" target="_blank">Learn more about manually creating pages</a>.
fa: این بخش شما را قادر می‌سازد تا برگه‌ای را به یکی از عناصر هستۀ لازم برای عملکرد مناسب افزونه اختصاص دهید. این افزونه پس از نصب، به‌طور خودکار برگه‌های موردنیاز را ایجاد و پیکربندی می‌کند.<br />فقط در صورتی لازم است از این تنظیمات استفاده کنید که به‌طور تصادفی برگه‌هایی را حذف کرده باشید که افزونه به‌صورت خودکار در طول فعال‌سازی اولیه افزونه ایجاد کرده است. <a href="%s" target="_blank">درباره ایجاد دستی برگه‌ها بیشتر بدانید</a>.

en: Custom usermeta table
fa: سفارشی کردن جدول متای کاربر

en: Restricted Gutenberg Blocks
fa: بلوک‌های محدودشدۀ گوتنبرگ

en: Restricted Post Title
fa: عنوان نوشتۀ محدودشده

en: Accessible Category pages
fa: برگه‌های دسته‌بندی دسترسی‌پذیر

en: Accessible Homepage
fa: صفحۀ اصل دسترسی‌پذیر

en: Menu icons in desktop view
fa: آیکون‌های منو در حالت دسکتاپ

note: translators: %s: Tab title
en: Enable %s Tab
fa: فعال‌سازی زبانۀ %s

en: Profile menu
fa: منوی نمایه

en: %s (ID: %s)
fa: %s (شناسه: %s)

en: Create Default
fa: ایجاد پیشفرض

en: Check status and update
fa: بررسی وضعیت و به‌روزرسانی

en: Your custom templates are out of date
fa: الگوهای سفارشی شما تاریخ‌گذشته است

en: Security
fa: امنیت

en: Enable notification
fa: فعال‌سازی اعلان‌ها

en: Enable Login form notice
fa: فعال‌سازی اعلان فرم ورود

en: Lock Forms
fa: قفل کردن فرم‌ها

en: Go to profile
fa: برو به نمایه

en: X (formerly Twitter) URL
fa: نشانی X (توییتر سابق)

en: page
fa: برگه

en: Please run the upgrade process on this
fa: لطفاً فرایند ارتقا را روی این اجرا کن

en: version needs to be updated to work correctly.
fa: لازم است نسخه به‌روز شود تا به‌درستی کار کند.

en: X (formerly Twitter)
fa: X (توییتر سابق)

en: User registered date
fa: تاریخ ثبت نام کاربر

en: Update options table...
fa: به‌روزرسانی جدول گزینه‌ها...

en: Create
fa: ایجاد

en: Move to Trash
fa: انتقال به زباله‌دان

en: Delete Permanently
fa: حذف برای همیشه

en: Last Login date
fa: تاریخ آخرین ورود

en: User Roles to display
fa: نقش‌های کاربر برای نمایش

note: translators: %s: categories list.
en: in: %s
fa: در: %s

en: YouTube Video
fa: ویدئوی YouTube

en: Custom usermeta
fa: سفارشی‌سازی متای کاربر

en:  to
fa:  به

en: Field to enable in sorting
fa: فیلد برای فعال‌سازی در مرتب‌سازی

en: Label:
fa: برچسب:

en: Field(s) to enable in sorting
fa: فیلد(ها) برای فعال‌سازی در مرتب‌سازی

en: View types
fa: انواع نمایش

en:  directory settings
fa:  تنظیمات پوشه

en: Member directories
fa: پوشه‌های کاربران

en: Ultimate Member Directories
fa: پوشه‌های Ultimate Member

en: Field to show in user meta
fa: فیلد برای نمایش در متای کاربر

en: Privacy policy content
fa: محتوای سیاست حفظ حریم خصوصی

en: Enable privacy policy agreement
fa: فعال‌سازی توافق‌نامۀ سیاست حفظ حریم خصوصی

en: User registration role
fa: نقش ثبت نام کاربر

en:  form settings
fa:  تنظیمات فرم

en: Ultimate Member Forms
fa: فرم‌های Ultimate Member

en: No such option
fa: چنین گزینه‌ای وجود ندارد

en:  role settings
fa:  تنظیمات نقش

en: User roles
fa: نقش‌های کاربر

en: No template name
fa: نام الگو وجود ندارد

note: translators: %s is email template title.
en: "%s" Subject
fa: موضوع «%s»

en: Change Password request limit
fa: محدودیت درخواست تغییر رمز عبور

en: Reset Password Limit
fa: محدودیت بازنشانی رمز عبور

en: Restricted Content Title Text
fa: متن عنوان نوشتۀ محدودشده

en: Restricted Content Titles
fa: عنوان‌های محتوای محدودشده

en: Disable First & Last name field editing
fa: غیرفعال‌سازی ویرایش فیلد نام و نام خانوادگی

note: translators: %1$s is a predefined page title; %2$d is a predefined page ID; %3$s is a predefined page permalink.
en: %1$s (ID#%2$d) | %3$s
fa: %1$s (شناسه %2$d) | %3$s

en: Field:
fa: فیلد:

en: Row:
fa: ردیف:

en: Show/hide password button
fa: نمایش / پنهان‌سازی دکمۀ رمز عبور

en: Wrong ID
fa: شناسه غلط است

note: translators: %1$s is a form title; %2$s is a form ID.
en: %1$s - Form ID#: %2$s
fa: %1$s - از شناسۀ: %2$s

en: Your new password cannot be same as old password.
fa: رمزعبور جدیدتان نمی‌تواند با قبلی یکسان باشد.

note: translators: %1$s is a date; %2$s is a time.
en: %1$s at %2$s
fa: %1$s در %2$s

en: This block cannot be used on this page
fa: این بلوک نمی‌تواند در این برگه استفاده شود

en: Ultimate Member Scanner
fa: پیمایشگر Ultimate Member

en: Update WordPress Now
fa: هم‌اکنون وردپرس را به‌روز کنید

en: There's a new version of WordPress.
fa: نسخۀ جدیدی از وردپرس وجود دارد.

en: Themes are up to date.
fa: پوسته‌ها به‌روز هستند.

note: translators: %d count of themes for update
en: Update Themes Now
fa: هم‌اکنون پوسته‌ها را به‌روز کنید

en: Plugins are up to date.
fa: افزونه‌ها به‌روز هستند.

note: translators: %d count of plugins for update
en: Update Plugins Now
fa: افزونه‌ها را اکنون به‌روز کنید

en: Keep Themes & Plugins up to date.
fa: قالب‌ها و افزونه‌ها را به‌روز نگه دارید.

en: Ultimate Member - Google reCAPTCHA is installed but not activated.
fa: Ultimate Member - Google reCAPTCHA نصب شده اما فعال نیست.

en: - Reset Password Form's Google reCAPTCHA is <strong>disabled</strong>
fa: - Google reCAPTCHA در فرم بازنشانی رمز عبور <strong>غیرفعال</strong> است

en: - Reset Password Form's Google reCAPTCHA is <strong>enabled</strong>
fa: - Google reCAPTCHA در فرم بازنشانی رمز عبور <strong>فعال</strong> است

en: Ultimate Member - Google reCAPTCHA is active.
fa: Ultimate Member - Google reCAPTCHA فعال است.

en: Secure Site's Connection
fa: امن کردن اتصال وبگاه

en: Click here to enable.
fa: برای فعال‌سازی کلیک کنید.

en: Require Strong Passwords
fa: نیاز به رمز عبورهای قوی

note: translators: %d users count
en: We have found %d user account | We have found %d user accounts
fa[0]: %d حساب کاربری یافته‌ایم.

en: is <strong>secured</strong>
fa: <strong>امن</strong> است

en: contains <strong>administrative role</strong>
fa: شامل <strong>نقش مدیر کل</strong>

en: Secure Register Forms
fa: فرم‌های ثبت نام امن

en: The default WordPress Register form is disabled.
fa: فرم پیش‌فرض ثبت نام وردپرس غیرفعال است.

en: Default WP Register Form
fa: فرم پیش‌فرض ثبت نام وردپرس

en: There are no issues found in the Site Health status
fa: هیچ مشکلی در وضعیت سلامتی وبگاه یافت نشد

note: translators: %d issue in the Site Health status
en: Review Site Health Status
fa: بررسی وضعیت سلامتی وبگاه

en: 👇 MORE RECOMMENDATIONS BELOW.
fa: 👇 پیشهادهای بیشتر در پایین آمده است.

en: Click here to review accounts.
fa: برای بررسی حساب‌های کاربری کلیک کنید.

en: Click here to lock them now.
fa: کلیک کنید تا اکنون قفلشان کنید.

en: No suspicious accounts found
fa: حساب کاربری مشکوکی یافت نشد

en: Suspicious Accounts
fa: حساب‌های کاربری مشکوک

en: Suspicious Accounts Detected!
fa: حساب کاربری مشکوک شناسایی شد!

en: Scan Complete.
fa: پویش کامل شد.

en: Account has been successfully restored.
fa: حساب کاربری باموفقیت بازیابی شد.

en: All users sessions have been successfully destroyed.
fa: تمام نشست‌های کاربران باموفقیت بسته شد.

en: Restore Account
fa: بازیابی حساب کاربری

en: Daily
fa: روزانه

en: Hourly
fa: ساعتی

en: Notify Administrators
fa: آگاه کردن مدیران

en: Lock All Register Forms
fa: قفل کردن تمام فرم‌های ثبت نام

en: Not Scanned yet.
fa: هنوز پویش نشده است.

en: Not Completed.
fa: کامل نشده است.

en: ago
fa: قبل

en: Last scan:
fa: آخرین پویش:

en: Scan Now
fa: اکنون پویش کن

en: Invalid user.
fa: کاربر نامعتبر.

en: Security check
fa: بررسی امنیت

en: Please agree privacy policy.
fa: لطفاً سیاست حریم خصوصی را بپذیرید.

en: Invalid field type
fa: نوع فیلد نامعتبر

note: translators: %s: label.
en: Please enter a valid %s URL
fa: لطفا یک نشانی وب %s معتبر وارد کنید

en: TIME
fa: زمان

en: SIGNED
fa: امضاشده

en: DECIMAL
fa: اعشار

en: DATE
fa: تاریخ

en: NUMERIC
fa: عددی

en: Order
fa: ترتیب

en: Data type
fa: نوع داده

[ctx: block description]
en: Displaying the password reset form
fa: نمایش فرم بازنشانی رمز عبور

[ctx: block title]
en: Password Reset
fa: بازنشانی رمز عبور

[ctx: block description]
en: Choose display directory
fa: انتخاب پوشۀ نمایش

[ctx: block title]
en: Member Directory
fa: پوشۀ اعضا

[ctx: block description]
en: Choose display form
fa: انتخاب نمایش فرم

[ctx: block title]
en: Form
fa: فرم

[ctx: block description]
en: Displaying the account page of the current user
fa: صفحۀ حساب کاربری کاربر جاری را نمایش می‌دهد

[ctx: block title]
en: Account
fa: حساب کاربری

en: Theme version
fa: نسخۀ پوسته

en: Core version
fa: نسخۀ هسته

en: Templates
fa: قالب‌ها

en: Theme path -
fa: مسیر پوسته -

en: Theme version is empty
fa: نسخه پوسته خالی است

en: Theme version is out of date
fa: نسخه پوسته قدیمی است

en: Theme version up to date
fa: نسخه پوسته به روز شده است

note: translators: %s: Last checking templates time.
en: Last update: %s. You could re-check changes manually.
fa: آخرین به‌روزرسانی: %s. می‌توانید تغییرات را دوباره به‌صورت دستی بررسی کنید.

en: Re-check templates
fa: الگوها را دوباره بررسی کنید

en: Override templates
fa: لغو الگوها

en: "Desktop view" means the profile block's width lower than 800px.
fa: "نمای دسکتاپ" به معنای عرض بلوک نمایه کمتر از 800 پیکسل است.

en: Updated social URLs fields in the UM Forms fields...
fa: فیلدهای URL های اجتماعی به روز شده در فیلدهای فرم های UM...

en: Social URLs fields have been successfully updated.
fa: فیلدهای URL های اجتماعی با موفقیت به روز شدند.

en: Your password cannot contain the part of your email address
fa: رمز نمی‌تواند شامل بخشی از نشانی رایانامۀ شما باشد

en: Your password cannot contain the part of your username
fa: رمز نمی‌تواند شامل بخشی از نام کاربری شما باشد

en: Unable to change password because of password change limit. Please try again later.
fa: به دلیل محدودیت تغییر رمز، نمی‌توانیم رمز شما را تغییر دهیم. لطفاً بعدا سعی کنید.

en: This option adds rate limit when submitting the change password form in the Account page. Users are only allowed to submit 1 request per 30 minutes to prevent from any brute-force attacks or password guessing with the form.
fa: این گزینه محدودیت نرخ را هنگام ارسال فرم تغییر رمز عبور در صفحه حساب اضافه می کند. کاربران فقط مجاز به ارسال 1 درخواست در هر 30 دقیقه برای جلوگیری از هرگونه حمله خشونت آمیز یا حدس زدن رمز عبور با فرم هستند.

en: Change Password request limit
fa: محدودیت درخواست تغییر رمز

note: translators: %s: min height.
en: Your photo is too small. It must be at least %spx high.
fa: عکس شما خیلی کوچک است. باید حداقل %spx بالا باشد.

en: This is not possible for security reasons. Don't use internal PHP functions.
fa: به دلایل امنیتی این امکان وجود ندارد. از توابع داخلی PHP استفاده نکنید.

en: You have successfully changed password.
fa: شما با موفقیت رمز عبورتان را تغییر دادید.

en: The "unassigned" $status has been removed. Use `UM()->setup()->set_default_user_status()` for setting up default user account status.
fa: وضعیت $ "تخصیص نشده" حذف شده است. برای تنظیم وضعیت حساب کاربری پیش فرض از «UM()->setup()->set_default_user_status()» استفاده کنید.

en: Clear user statuses cache
fa: پاک کردن کش وضعیت‌های کاربر

en: Updated phone number fields in the UM Forms fields...
fa: فیلدهای شماره تلفن در فیلدهای UM Forms به روز شد...

en: Phone Number and Mobile Number fields have been successfully updated.
fa: فیلدهای شماره تلفن و شماره موبایل با موفقیت به روز شدند.

en: Your user statuses cache is now removed.
fa: کش وضعیت های کاربری شما اکنون حذف شده است.

en: Wrong member directory data
fa: اطلاعات فهرست اعضا اشتباه است

en: Passwords may not contain the character "\".
fa: رمز عبور ممکن است حاوی کاراکتر "\" نباشد.

en: Added custom callback functions for the UM Forms custom fields to the whitelist setting...
fa: توابع پاسخ به تماس سفارشی برای فیلدهای سفارشی UM Forms به تنظیمات لیست سفید اضافه شد...

en: Custom callback functions whitelisted for 2.4.0 version.
fa: توابع پاسخ به تماس سفارشی برای نسخه 2.4.0 در لیست سفید قرار گرفتند.

en: Using JS.confirm alert when you go to an external link.
fa: استفاده از هشدار JS.confirm هنگام رفتن به یک پیوند خارجی.

en: Allow external link redirect confirm
fa: به تأیید تغییر مسیر پیوند خارجی اجازه دهید

en: This option lets you specify the choice callback functions to prevent anyone from using 3rd-party functions that may put your site at risk.
fa: این گزینه به شما امکان می دهد توابع پاسخ به تماس انتخابی را مشخص کنید تا از استفاده از عملکردهای شخص ثالث که ممکن است سایت شما را در معرض خطر قرار دهند، جلوگیری کنید.

en: Allowed Choice Callbacks (Enter one PHP function per line)
fa: تماس‌های انتخابی مجاز (یک تابع PHP در هر خط وارد کنید)

note: translators: %s: link.
en: This link leads to a 3rd-party website. Make sure the link is safe and you really want to go to this website: '%s'
fa: این پیوند به یک وب سایت شخص ثالث منتهی می شود. مطمئن شوید که پیوند امن است و واقعاً می خواهید به این وب سایت بروید: `%s`

note: translators: %s: Setting link.
en: The <strong>"Membership - Anyone can register"</strong> option on the general settings <a href="%s">page</a> is enabled. This means users can register via the standard WordPress wp-login.php page. If you do not want users to be able to register via this page and only register via the Ultimate Member registration form, you should deactivate this option. You can dismiss this notice if you wish to keep the wp-login.php registration page open.
fa: گزینه <strong>"عضویت - همه می توانند ثبت نام کنند"</strong> در <a href="%s">صفحه</a> تنظیمات عمومی فعال است. این بدان معناست که کاربران می توانند از طریق صفحه استاندارد wp-login.php وردپرس ثبت نام کنند. اگر نمی خواهید کاربران از طریق این صفحه ثبت نام کنند و فقط از طریق فرم ثبت نام Ultimate Member ثبت نام کنند، باید این گزینه را غیرفعال کنید. اگر می‌خواهید صفحه ثبت نام wp-login.php را باز نگه دارید، می‌توانید این اطلاعیه را رد کنید.

en: Blacklist Words (Enter one word per line)
fa: لیست سیاه کلمات (یک کلمه در هر خط وارد کنید)

en: Blocked Email Addresses (Enter one email per line)
fa: ایمیل مسدود شده (در هر خط یک ایمیل وارد کنید)

en: Visit Upgrade Page
fa: دیدن صفحه Upgrade

en: Settings have been saved successfully.
fa: تنظیمات با موفقیت ذخیره شد.

en: This option allows you to set whether or not the user can edit the information in this field. The site admin can edit all fields regardless of the option set here.
fa: این گزینه به شما امکان می دهد تعیین کنید که کاربر بتواند اطلاعات این قسمت را ویرایش کند یا خیر. مدیر سایت می تواند تمام فیلدها را بدون توجه به گزینه ای که در اینجا تنظیم شده است ویرایش کند.

en: If an account matching the provided details exists, we will send a password reset link. Please check your inbox.
fa: اگر حسابی مطابق با جزئیات ارائه شده وجود داشته باشد، پیوند بازنشانی رمز عبور را ارسال خواهیم کرد. لطفا صندوق ورودی خود را بررسی کنید.

en: The email you entered is incorrect
fa: ایمیلی که وارد کردید نادرست است

en: You must provide a username or email
fa: لازم است یک نام کاربری یا رایانامه تعیین کنید

en: The username you entered is incorrect
fa: نام کاربری که وارد کرده‌اید، نامعتبر است

en: Please enter a valid Discord ID
fa: لطفاً یک شناسه Discord معتبر وارد کنید

en: A confirmation email has been sent to your email. Click the link within the email to confirm your deletion request.
fa: یک تأییدیه به رایانامۀ شما ارسال شده است. پیوند داخل آن را کلیک کنید تا درخواست حذف تأیید شود.

en: Telegram URL
fa: نشانی تلگرام

en: Telegram
fa: تلگرام

en: WhatsApp number
fa: شماره واتساپ

en: Viber number
fa: شمارۀ وایبر

en: Join chat
fa: پیوستن به گفتگو

en: Upgrade SkypeID fields metadata for users...
fa: ارتقای ابرداده فیلدهای SkypeID برای کاربران...

en: Upgrade SkypeID fields in UM Forms and generally in predefined fields...
fa: فیلدهای SkypeID را در فرم های UM و به طور کلی در فیلدهای از پیش تعریف شده ارتقا دهید...

en: Reset Password options have been updated successfully.
fa: گزینه های بازنشانی رمز عبور با موفقیت به روز شد.

note: translators: %1$s is a from; %2$s is a to.
en: Metadata from %1$s to %2$s row were upgraded successfully...
fa: ابرداده از ردیف %1$s به %2$s با موفقیت ارتقا یافت...

en: SkypeID fields have been updated successfully
fa: فیلدهای SkypeID با موفقیت به روز شدند

en: Password maximum length
fa: حداکثر طول رمز عبور

en: Password minimum length
fa: حداقل طول رمز عبور

en: Please enable this option only in the cases when you have big or unnecessary queries on your site with active restriction logic. If you want to exclude posts only from the results queries instead of pre_get_posts and fully-hidden post logic also please enable this option. It activates the restriction content logic until 2.2.x version without latest security enhancements.
fa: لطفا این گزینه را فقط در مواردی فعال کنید که پرس و جوهای بزرگ یا غیر ضروری با منطق محدود فعال در سایت خود دارید. اگر می‌خواهید به جای pre_get_posts و منطق پست کاملاً پنهان، فقط پست‌ها را از جستارهای نتایج حذف کنید، لطفاً این گزینه را فعال کنید. منطق محتوای محدودیت را تا نسخه 2.2.x بدون آخرین پیشرفت های امنیتی فعال می کند.

en: Disable pre-queries for restriction content logic (advanced)
fa: غیرفعال کردن پیش‌پرسش‌ها برای منطق محتوای محدودیت (پیشرفته)

en: Allow to replace the restricted post title to users that do not have permission to view the content.
fa: به کاربرانی که اجازه مشاهده محتوا را ندارند، اجازه دهید عنوان پست محدود شده جایگزین شود.

en: Replace the restricted Post Title
fa: عنوان پست محدودشده را جایگزین کنید

en: Exclude only from WP queries results
fa: فقط از نتایج جستارهای وردپرس مستثنی شود

en: Select redirect to page when user hasn't access to the term's post
fa: هنگامی که کاربر به پست اصطلاح دسترسی ندارد، تغییر مسیر به صفحه را انتخاب کنید

en: Would you like to use the global default message or apply a custom message to this term's post?
fa: آیا می‌خواهید از پیام پیش‌فرض جهانی استفاده کنید یا یک پیام سفارشی برای پست این عبارت اعمال کنید؟

en: Action when users without access tries to view the term's post
fa: اقدام زمانی که کاربران بدون دسترسی سعی می کنند پست عبارت را مشاهده کنند

en: What happens when users without access try to view the term's post?
fa: وقتی کاربران بدون دسترسی سعی می کنند پست این اصطلاح را مشاهده کنند چه اتفاقی می افتد؟

en: Restricted content
fa: محتوای محدود شده

en: Recommended to be enabled. Restricted post will be hidden by exclusion from WP Query. The safest and most effective method that hides post and its comments from all requests, RSS feeds, etc. on your site
fa: توصیه می شود فعال شود. پست محدود شده با حذف از پرس و جوی وردپرس پنهان خواهد شد. ایمن ترین و موثرترین روشی که پست و نظرات آن را از تمامی درخواست ها، فیدهای RSS و غیره در سایت شما پنهان می کند.

en: Leave empty if you want to display a post for all logged in users
fa: اگر می خواهید یک پست برای همه کاربرانی که وارد شده اند نمایش داده شود، خالی بگذارید

en: Activate individual content restriction settings for this post. Then ignore all terms restriction content settings if they exists.
fa: تنظیمات محدودیت محتوای فردی را برای این پست فعال کنید. سپس تمام تنظیمات محتوای محدودیت شرایط را در صورت وجود نادیده بگیرید.

en: Check taxonomies for which you plan to use the "Content Restriction" settings.
fa: طبقه بندی هایی را که قصد استفاده از تنظیمات "محدودیت محتوا" را دارید بررسی کنید.

en: Enable the "Content Restriction" settings for taxonomies
fa: فعال کردن تنظیمات «محدودیت محتوا» برای طبقه‌بندی‌ها

en: Check post types for which you plan to use the "Content Restriction" settings.
fa: انواع پستی را که قصد دارید از تنظیمات "محدودیت محتوا" استفاده کنید، بررسی کنید.

en: Enable the "Content Restriction" settings for post types
fa: فعال کردن تنظیمات «محدودیت محتوا» برای انواع نوشته‌ها

en: Restricted Access Block Message
fa: پیام بلوک دسترسی محدود

en: Enable the "Content Restriction" settings for the Gutenberg Blocks
fa: فعال کردن تنظیمات «محدودیت محتوا» برای بلوک‌های گوتنبرگ

en: Restricted Access Post Title
fa: عنوان پست دسترسی محدود

en: Set full URL where do you want to redirect the user
fa: URL کامل را به جایی که می خواهید کاربر را هدایت کنید تنظیم کنید

en: You may replace global restricted access message here
fa: می توانید پیام دسترسی محدود جهانی را در اینجا جایگزین کنید

en: Custom restricted access message
fa: پیام دسترسی محدود سفارشی

en: Restricted access message type
fa: نوع پیام دسترسی محدود

en: Recommended to be enabled. Restricted term's archive page and all terms' posts will be hidden by exclusion from WP Query. The safest and most effective method that hides post and its comments from all requests, RSS feeds, etc. on your site
fa: توصیه می شود فعال شود. صفحه بایگانی اصطلاحات محدود شده و همه پست‌های اصطلاحات با حذف از WP Query پنهان می‌شوند. ایمن ترین و موثرترین روشی که پست و نظرات آن را از تمامی درخواست ها، فیدهای RSS و غیره در سایت شما پنهان می کند.

en: Leave empty if you want to display a term for all logged in users
fa: اگر می‌خواهید عبارتی برای همه کاربرانی که وارد شده‌اند نمایش داده شود، خالی بگذارید

en: Select which roles can access this term and its posts
fa: انتخاب کنید کدام نقش‌ها می‌توانند به این عبارت و پست‌های آن دسترسی داشته باشند

en: Who can access this term and its posts?
fa: چه کسی می تواند به این اصطلاح و پست های آن دسترسی داشته باشد؟

en: Activate content restriction for this term and its posts. Affects only posts that do not have individual Restriction Content settings
fa: محدودیت محتوا را برای این اصطلاح و پست های آن فعال کنید. فقط بر پست‌هایی تأثیر می‌گذارد که تنظیمات محتوای محدودیت فردی ندارند

en: Restrict access to this term and its posts?
fa: دسترسی به این اصطلاح و پست های آن را محدود کنید؟

en: Ultimate Member: Content Restriction
fa: عضو نهایی: محدودیت محتوا

en: Invalid data
fa: دادۀ نامعتبر

en: Confirm Password
fa: تکرار رمز عبور جدید

en: Form type cannot be changed for the default forms.
fa: برای فرم‌های پیشفرض، نمی‌توان نوع فرم را تغییر داد.

en: Note:
fa: نکته:

note: translators: %s: Profile page URL
en: Here you can control the permalink structure of the user profile URL globally e.g. %s<strong>username</strong>/.
fa: در اینجا می توانید ساختار پیوند ثابت URL نمایه کاربر را در سطح جهانی کنترل کنید، به عنوان مثال. %s<strong>نام کاربری</strong>/.

en: This label is the text that appears above the confirm password field. Leave blank to show default label.
fa: این برچسب متنی است که در بالای فیلد تایید رمز عبور ظاهر می شود. برای نمایش برچسب پیش فرض خالی بگذارید.

en: Confirm password field label
fa: تأیید برچسب فیلد رمز

en: Owner and specific roles
fa: مالک و نقش های خاص

en: Only specific roles
fa: فقط نقش‌های خاص

en: This activation link is expired.
fa: این پیوند دریافت منقضی شده است.

en: Database has been updated successfully
fa: پایگاه داده با موفقیت به روز شد

en: Profile tabs have been updated successfully
fa: برگه های نمایه با موفقیت به روز شد

en: Not found
fa: پیدا نشد

en: Search Item
fa: جستجوی مورد

en: View Items
fa: نمایش موارد

en: View Item
fa: نمایش مورد

en: Update Item
fa: به‌روزرسانی مورد

en: Edit Item
fa: ویرایش مورد

en: New Item
fa: مورد جدید

en: Add New Item
fa: افزودن مورد جدید

en: All Items
fa: همۀ موارد

en: Parent Item:
fa: مورد والد:

en: Item Attributes
fa: ویژگی‌های مورد

en: Item Archives
fa: بایگانی‌های مورد

en: Upgrade profile tabs...
fa: ارتقاء برگه های نمایه...

en: Only visible to profile owner and users who can edit other member accounts
fa: فقط برای مالک نمایه و کاربرانی که می توانند سایر حساب های عضو را ویرایش کنند قابل مشاهده است

en: Activation link lifetime
fa: طول عمر لینک فعال سازی

en: Hides the profile page for robots. The default value depends on the General > Users setting.
fa: صفحه حساب‌کاربری را از ربات ها مخفی میکند، مقدار اولیه بر مقدار تنظیمات در اصلی > کاربران تنظیم میشود.

en: Hides the profile page for robots. This setting can be overridden by individual role settings.
fa: صفحه نمایه ربات ها را پنهان می کند. این تنظیم را می توان با تنظیمات نقش فردی لغو کرد.

en: Avoid indexing profile by search engines
fa: جلوگیری از اینکه موتورهای جست‌وجو نمایه (پروفایل) را فهرست کنند

en: GDPR Applied
fa: GDPR اعمال شد

note: translators: %s: max chars.
en: This field must contain less than %s characters
fa: این فیلد باید کمتر از %s کاراکتر داشته باشد

note: translators: %s: min chars.
en: This field must contain at least %s characters
fa: این قسمت باید حداقل %s نویسه داشته باشد

en: An error has been encountered. Probably page was cached. Please try again.
fa: خطایی رخ داده است. احتمالاً صفحه ذخیره شده است. لطفا دوباره تلاش کنید.

en: Security Check
fa: بررسی امنیت

en: Use the condition operator `contains` if the parent field has multiple options.
fa: اگر فیلد والد چندین گزینه دارد، از عملگر شرط «حاوی» استفاده کنید.

en: Use the condition operator `greater than` or `less than` if the parent field is a number.
fa: اگر فیلد والد یک عدد است، از عملگر شرط "بیشتر از" یا "کمتر از" استفاده کنید.

en: Use the condition operator `equals to` or `not equals` if the parent field has a single option.
fa: اگر فیلد والد یک گزینه واحد دارد، از عملگر شرط «برابر با» یا «نه برابر» استفاده کنید.

en: This action is not allowed in backend.
fa: این عمل در backend جایز نیست.

en: Are you sure you want to delete your account? This will erase all of your account data from the site. To delete your account enter your password below.
fa: مطمئن هستید که می‌خواهید حساب کاربری خود را حذف کنید؟ این کار تمام اطلاعات حساب کاربری شما را از این سایت حذف می‌کند. برای حذف حساب کاربری خود، رمز عبورتان را در ادامه وارد کنید:

en: Close view photo modal
fa: بستن مشاهده عکس مودال

en: Hide my profile for robots?
fa: مخفی کردن شناسنامه من از ربات‌ها ؟

en: Avoid indexing my profile by search engines
fa: جلوگیری از فهرست‌شدن شناسنامه من توسط موتورهای جستجو

en: Require erasure of your personal data, click on the button below.
fa: نیاز به پاک‌کردن اطلاعات شخصی خود دارید؟ روی دکمه زیر کلیک کنید.

en: To export of your personal data, click the button below.
fa: برای برون‌بری داده‌های شخصی خود روی دکمه زیر کلیک کنید.

en: Password confirmation is required
fa: تأییدیه رمزعبور ضروری است

en: Password is required
fa: رمزعبور الزامی است

en: Rotate image to and use orientation by the camera EXIF data.
fa: تصویر را بچرخانید و از جهت گیری توسط داده های EXIF دوربین استفاده کنید.

en: Change image orientation
fa: تغییر جهت‌گیری تصویر

en: Account Deletion without password Custom Text
fa: حذف حساب کاربری بدون متن سفارشی رمز عبور

en: Profile photo
fa: تصویر نمایه

en: Exclude specific users (Enter one username per line)
fa: حذف کاربران خاص (یک نام کاربری در هر خط وارد کنید)

en: Mark this option if you need to hide the adminbar on frontend for this role
fa: اگر نیاز به مخفی کردن نوار مدیریت در frontend برای این نقش دارید، این گزینه را علامت بزنید

en: The administrator has not yet approved deleting your data. Please expect an email with a link to your data.
fa: مدیر هنوز حذف داده های شما را تایید نکرده است. لطفاً منتظر ایمیلی با پیوند به داده های خود باشید.

en: You could send a new request for deleting your personal data.
fa: شما می توانید یک در خواست جدید برای حذف اطلاعات شخصی تان ارسال کنید.

en: Your personal data has been deleted.
fa: اطلاعات شخصی شما حذف شد

en: The administrator has not yet approved downloading the data. Please expect an email with a link to your data.
fa: سرپرست هنوز بارگیری داده ها را تأیید نکرده است. لطفاً منتظر ایمیلی با پیوند به داده های خود باشید.

en: You could send a new request for an export of personal your data.
fa: می توانید درخواست جدیدی برای صادرات داده های شخصی خود ارسال کنید.

en: Download Personal Data
fa: بارگیری داده‌های شخصی

en: You could download your previous data:
fa: می توانید داده‌های قبلی خود را دانلود کنید:

en: Upgrade form fields...
fa: ارتقای زمینه‌های (فیلدهای) فرم...

en: Updated successfully
fa: باموفقیت به‌روزرسانی شد.

en: Balance fields were updated successfully
fa: فیلدهای موجودی با موفقیت به روز شد

note: translators: %s: Form id.
en: Form #%s
fa: فرم شماره %s

note: translators: %s: Directory id.
en: Directory #%s
fa: فهرست شماره %s

en: You have no permission to delete this file
fa: شما اجازه حذف این فایل را ندارید.

en: You have no permission to edit this user
fa: شما اجازه ویرایش این کاربر را ندارید.

note: translators: %s: label.
en: Please enter a valid %s profile URL
fa: لطفاً یک نشانی معتبر برای نمایۀ %s وارد کنید

en: Next page
fa: صفحه بعد

en: Previous page
fa: صفحه قبل

en: First page
fa: برگه نخست

en:  metadata rows...
fa: ردیف فراداده

en: <strong>Age:</strong>&nbsp;{value} years old
fa: <strong>سن:</strong>&nbsp;{value} ساله است

en: Last & First name
fa: نام خانوادگی و نام

en: The password you entered is incorrect.
fa: رمز عبور وارد شده اشتباه است

en: A confirmation email has been sent to your email. Click the link within the email to confirm your export request.
fa: یک رایانامۀ تأیید به صندوق پستی شما ارسال شد. برای تأیید درخواست برون‌بری روی پیوند ارسال‌شده در رایانامه کلیک کنید.

en: Wrong request.
fa: درخواست اشتباه است.

en: Request data erase
fa: پاک کردن داده های درخواست

en: Enter your current password to confirm the erasure of your personal data.
fa: رمز عبور فعلی خود را برای تایید پاکسازی داده های شخصیتان وارد کنید.

en: You can request erasing of the data that we have about you.
fa: شما می توانید درخواست پاکسازی داده هایتان را که ما از شما در اختیار داریم را بدهید.

en: Erase of your data
fa: پاکسازی داده های شما

en: Request data
fa: درخواست اطلاعات

en: You must enter a password
fa: شما باید یک رمز عبور وارد نمایید

en: Enter your current password to confirm a new export of your personal data.
fa: برای تأیید برون‌بری اطلاعات شخصیتان رمز عبور فعلی خود را وارد کنید.

en: You can request a file with the information that we believe is most relevant and useful to you.
fa: شما می توانید فایلی را درخواست دهید که به عقیده ما مفید و مربوط به شما می باشد.

en: Download your data
fa: برون‌بری اطلاعاتتان

en: Wrong mode
fa: حالت اشتباه

en: Wrong path
fa: مسیر اشتباه

en: Set the default value for the "Hide my profile from directory" option.
fa: مقدار پیشفرض را برای گزینه «نمایه من را از فهرست پنهان کنید» تنظیم کنید.

en: Hide profiles from directory by default
fa: مخفی‌سازی نمایه از پوشه به‌طور پیش فرض

en: After clicking the <strong>"Run"</strong> button, the update process will start. All information will be displayed in the field below.
fa: بعد از کلیک بر روی دکمه <strong>"اجرا"</strong> پروسه به‌روزرسانی شر.ع خواهد، تمامی اطلاعات در فیلد زیر نمایش داده خواهد شد.

en: We recommend creating a backup of your site before running the update process. Do not exit the page before the update process has complete.
fa: توصیه می‌کنیم قبل از شروع فرایند به‌روزرسانی از وبگاه خود نسخه پشتیبان تهیه کنید. تا زمانی که فرایند به‌روزرسانی تمام نشده از صفحه خارج نشوید.

en: Check this box if you would like to enable the use of a custom table for user metadata. Improved performance for member directory searches.
fa: برای فعال سازی جدول سفارشی برای داده های جانبی کاربر این چک باکس را فعال کنید. بهبود کارایی برای جستجوی پوشه کاربر.

en: Enable custom table for usermeta
fa: فعال سازی جدول سفارشی برای متای کاریر

note: translators: %1$s is a metadata from name; %2$s is a metadata to.
en: Metadata from %1$s to %2$s was upgraded successfully...
fa: فراداده از %1$s به %2$s با موفقیت ارتقا یافت...

en: Wrong callback
fa: فراخوان (callback) اشتباه

en: After clicking the <strong>"Run"</strong> button, the update process will start. All information will be displayed in the <strong>"Upgrade Log"</strong> field.
fa: پس از کلیک بر روی دکمه <strong>"آغاز"</strong>، روند به‌روزرسانی شروع می شود. تمام اطلاعات در قسمت <strong>"ورود به سیستم ارتقا دهید"</strong> نمایش داده می شود.

en: Create additional metadata table...
fa: ایجاد جدول فراداده اضافی...

en: Start metadata upgrading...
fa: شروع ارتقای داده‌های جانبی...

en: Usermeta table was upgraded successfully
fa: جدول Usermeta با موفقیت ارتقا یافت

note: translators: %1$s is a from; %2$s is a to.
en: Metadata from %1$s to %2$s users were upgraded successfully...
fa: فراداده از %1$s به %2$s کاربر با موفقیت ارتقا یافت...

en: Wrong data
fa: اطلاعات اشتباه است

en: Settings successfully upgraded
fa: تنظیمات با موفقیت ارتقاع یافت

en: To sort by a custom field, enter the label of sorting here
fa: برای مرتب‌سازی بر اساس یک فیلد سفارشی، برچسب مرتب‌سازی را در اینجا وارد کنید

en: Label of custom sort
fa: برچسب مرتب سازی سفارشی

en: If not checked always shown
fa: اگر علامت زده نشود همیشه نشان داده می‌شود

en: Hide extra user information to the reveal section
fa: اطلاعات اضافی کاربر را در بخش آشکار پنهان کنید

en: Choose field(s) to display in extra user information section
fa: زمینه (ها) را برای نمایش در بخش اطلاعات اضافی کاربر انتخاب کنید

en: Can filter bar be collapsed
fa: آیا نوار فیلتر می تواند جمع شود

note: translators: %s: title.
en: %s - wrong conditions.
fa: %s -شرایط غلط

en: Email( Not Unique )
fa: رایانامه (غیریکتا)

en: Clear all
fa: پاک‌کردن همه

en: Remove all filters
fa: حذف تمام فیلترها

en: Remove filter
fa: حذف فیلتر

en: More filters
fa: فیلترهای بیشتر

en: Sort by:
fa: چینش بر اساس:

note: translators: %s: title.
en: Change to %s
fa: تغییر به %s

en: Search:
fa: جست‌وجو:

en: of
fa: از

en: <strong>Age:</strong>&nbsp;{min_range} - {max_range} years old
fa: <strong>سن:</strong>&nbsp;{min_range} - {max_range}ساله

en:  stars
fa: ستاره ای

en: User Registered
fa: کاربر ثبت نام شد

en: Age
fa: سن

en: Last name
fa: نام خانوادگی

en: List
fa: فهرست

en: Grid
fa: شبکه ای

en: Profile Photo is required.
fa: تصویر پروفایل ضروری است.

en: Original size
fa: سایز اصلی

en: Member directories were upgraded successfully
fa: پوشۀ اعضا با موفقیت ارتقاء یافت.

en: Upgrade Member Directories...
fa: ارتقای پوشۀ اعضا...

en: Upgrade user metadata...
fa: ارتقاء داده‌های جانبی کاربر...

en: Delete Group
fa: حذف گروه

en: (no title)
fa: (بدون عنوان)

en: Use custom Date format
fa: استفاده از قالب زمانی سفارشی

en: Sorting
fa: مرتب سازی

en: Profile Cover Size
fa: اندازه پوشش پروفایل

en: Add New Filter
fa: افزودن یک فیلتر

en: Limit which users appear in the member directory e.g only display users from USA
fa: محدود کردن کاربرانی که در فهرست اعضا ظاهر می‌شوند؛ مثلاً فقط کاربران ایران را نشان می‌دهد

en: Admin filtering
fa: فیلترگذاری مدیریت

en: Expand the filter bar by default
fa: نوار فیلتر را به صورت پیش فرض باز نگه دار.

en: Choose filter(s) meta to enable
fa: انتخاب متای صافی(ها) به فعال

en: User Roles that can use filters
fa: نقش های کاربری که مجاز به استفاده از فیلترها هستند

en: Enable Filters feature
fa: فعالسازی ویژگی صافی‌ها

en: Default directory view type
fa: نوع نمایش پوشه پیش‌فرض

en: Default view type
fa: نوع نمایش پیش‌فرض

en: View type(s)
fa: نوع(های) نمایش

en: Show results only after search/filtration
fa: نتایج را فقط پس از جست و جو یا فیلتر کردن نشان بده.

en: Enable custom sorting
fa: فعالسازی مرتب‌سازی سفارشی

en: Default sort users by
fa: مرتب‌سازی پیش‌فرض کاربران بر اساس

en: Cover Photo Size
fa: اندازه تصویر کاور

en: Update Profile
fa: به‌روزرسانی مشخصات کاربری

en: Choices Callback
fa: بازخوانی انتخاب ها

en: 10 stars rating system
fa: سیستم امتیازدهی 10 ستاره‌ای

en: 5  stars rating system
fa: سیستم امتیازدهی 5 ستاره‌ای

en: Rating System
fa: سیستم امتیازدهی

en: Can user edit this field?
fa: آیا کاربر می‌تواند این فیلد را ویرایش کند؟

en: Is this field required?
fa: آیا این گزینه ضروری است؟

en: Select member roles
fa: انتخاب نقش‌های کاربری

en: Only specific member roles
fa: فقط نقش‌های کاربری خاص

en: Only visible to profile owner and specific roles
fa: نمایش فقط به صاحب پروفایل و نقش‌های خاص

en: Placeholder
fa: نگهدارنده مکان (Placeholder)

en: Label
fa: برچسب

en: Help Text
fa: متن کمکی

en: Meta Key
fa: کلید متا

en: Unique ID
fa: شناسه یکتا

en: Edit Choices
fa: ویرایش انتخاب‌ها

en: Does this textarea accept HTML?
fa: آیا امکان وارد کردن کد HTML در این جعبه متن وجود دارد؟

en: Maximum length
fa: حداکثر طول

en: Minimum length
fa: حداقل طول

en: Maximum Number
fa: حداکثر تعداد

en: Minimum Number
fa: حداقل تعداد

en: Maximum allowed words
fa: حداکثر واژه مجاز

en: Maximum number of entries
fa: حداکثر تعداد ورودی‌ها

en: Minimum number of selections
fa: حداقل تعداد انتخاب

en: Maximum number of selections
fa: حداکثر تعداد انتخاب

en: Allow multiple selections
fa: اجازه انتخاب چندگانه

en: Spacing
fa: فاصله گذاری

en: Textarea Height
fa: ارتفاع جعبه متن

en: Maximum Size in bytes
fa: حداکثر اندازه به بایت

en: Additional Instructions Text
fa: متن دستورالعمل‌های اضافی

en: Upload Box Text
fa: متن باکس آپلود

en: Drag &amp; Drop File
fa: فایل را بکشید و اینجا رها کنید

en: Drag &amp; Drop Photo
fa: عکس را بکشید و اینجا رها کنید

en: Allowed File Types
fa: انواع فایل‌های مجاز

en: Allowed Image Types
fa: انواع تصاویر مجاز

en: Crop and force user-defined ratio
fa: تصویر را برش بده و نسبت تعیین شده کاربر را به اجبار اعمال کن.

en: Crop and force 1:1 ratio
fa: برش دادن و اعمال نسبت طول و عرض یک به یک

en: Turn Off (Default)
fa: خاموش (پیش‌فرض)

en: Crop Feature
fa: قابلیت برش

en: Content Editor
fa: ویرایشگر محتوا

en: e.g. [my_custom_shortcode]
fa: برای مثال: [my_custom_shortcode]

en: Enter Shortcode
fa: کد کوتاه را وارد کنید

en: Specific Date Range
fa: محدوده تاریخی خاص

en: Fixed Number of Years
fa: تعداد سالهای معین

en: Set Date Range
fa: تنظیم محدوده تاریخ

en: Date Range End
fa: شروع بازه ی تاریخ

en: Date Range Start
fa: شروع بازه تاریخ

en: Future years only
fa: فقط سال‌های آینده

en: Past years only
fa: فقط سال‌های گذشته

en: Equal years before / after today
fa: سالهای برابر قبل و بعد از امروز

en: Years Selection
fa: انتخاب سال

en: Number of Years to pick from
fa: تعداد سالهای قابل انتخاب

en: Saturday
fa: شنبه

en: Friday
fa: جمعه

en: Thursday
fa: پنج‌شنبه

en: Wednesday
fa: چهارشنبه

en: Tuesday
fa: سه‌شنبه

en: Monday
fa: دوشنبه

en: Sunday
fa: یک‌شنبه

en: Disable specific weekdays
fa: غیرفعال‌سازی روزهای بخصوص هفته

en: Show years only
fa: فقط نمایش سال

en: Show full date
fa: نمایش کل تاریخ

en: Displayed Date Format
fa: فرمت نمایشی تاریخ

en: ( 24-hr format )
fa: ( فرمت 24 ساعته )

en: ( 12-hr format )
fa: ( فرمت 12 ساعته )

en: Time Format
fa: فرمت زمان

en: Date User-Friendly Format
fa: تاریخ، با فرمت کاربرپسند

en: e.g. 30, 60, 120
fa: برای مثال: 30، 60، 120

en: Time Intervals (in minutes)
fa: فاصله زمانی (در دقیقه)

en: Automatically add a confirm password field?
fa: به صورت خودکار یک فیلد تایید رمز عبور اضافه شود؟

en: Force strong password?
fa: اجبار به رمز عبور قوی؟

en: No-Follow
fa: دنبال نکردن

en: Follow
fa: دنبال‌کنید

en: SEO Follow
fa: دنبال کردن بهینه سازی موتورهای جست و جو

en: Same window
fa: همان پنجره

en: Open in new window
fa: باز کردن در پنجره جدید

en: Link Target
fa: هدف پیوند

en: URL Alt Text
fa: متن جایگزین لینک

en: Color
fa: رنگ

en: Icon Color
fa: رنگ آیکون

en: Text Color
fa: رنگ متن

en: Heading Text Color
fa: رنگ متن سرصفحه

en: Heading Text
fa: متن سرصفحه

en: Border Color
fa: رنگ حاشیه

en: Border Radius
fa: شعاع حاشیه (Border Radius)

en: Double
fa: دو خطی

en: Dashed
fa: خط فاصله

en: Dotted
fa: نقطه‌نقطه

en: Solid
fa: یک‌دست، پیوسته

en: Border
fa: حاشیه

en: Margin
fa: حاشیه

en: Padding
fa: لایه گذاری

en: Optional Text
fa: متن دل‌خواه

en: Thickness (in pixels)
fa: ضخامت (به پیکسل)

en: CSS Class
fa: کلاس CSS

en: Icon
fa: آیکون

en: Custom Action
fa: عملیات سفارشی

en: Select a validation type...
fa: یک نوع اعتبار سنجی را انتخاب کنید

en: Validate
fa: اعتبارسنجی

en: View mode only
fa: فقط در حالت نمایش

en: Edit mode only
fa: فقط در حالت ویرایش

en: View everywhere
fa: نمایش در همه‌جا

en: Visibility
fa: قابلیت نمایش

en: Left of Icon (right for RTL)
fa: در سمت چپ نمایه (راست برای زبان های راست به چپ)

en: Bottom of Icon
fa: پایین آیکون

en: Upgrade user roles...
fa: ارتقای نقش‌های کاربر...

en: Roles was upgraded successfully
fa: نقش‌ها با موفقیت ارتقا یافت

note: translators: %1$s is an error; %2$s is a error data; %3$s is a support link.
en: There was an error with this license key: %1$s%2$s. Please <a href="%3$s">contact our support team</a>.
fa: در این کلید خطایی رخ داد: %1$s %2$s. لطفاً <a href="%3$s">با تیم پشتیبانی ما تماس بگیرید</a>.

en: Only the owner
fa: فقط مالک

en: Members only
fa: فقط اعضاء

en: Guests only
fa: فقط مهمان

en: Anyone
fa: هرکسی

en: Switch on/off the profile photo uploader
fa: فعال/غیرفعال کردن ارسال‌کننده تصویر شناسنامه

en: Disable Profile Photo Upload
fa: غیرفعال‌کردن بارگذاری تصویر شناسنامه

en: Security Issue
fa: مشکل امنیتی

en: Your set password
fa: پسورد انتخاب شده شما

en: 2.0 version
fa: نسخه 2.0

en: 1.0 version
fa: نسخه 1.0

en: This controls the REST API version, we recommend to use the last version.
fa: این گزینه کنترل‌کننده نسخه REST API است؛ پیشنهاد می‌کنیم که از آخرین نسخه استفاده کنید.

en: REST API version
fa: نسخه REST API

en: Default Value
fa: مقدار پیش‌فرض

en: Default Rating
fa: امتیاز پیش‌فرض

en: Default Time
fa: زمان پیش‌فرض

en: You may use all PHP compatible date formats such as: 2020-02-02, 02/02/2020, yesterday, today, tomorrow, next monday, first day of next month, +3 day
fa: شما می‌توانید از تمام فرمت‌های تاریخ سازگار با PHP مثل: 2020-02-02, 02/02/2020, yesterday, today, tomorrow, next monday, first day of next month, +3 day استفاده کنید

en: Default Date
fa: تاریخ پیش‌فرض

en: Default Text
fa: متن پیش‌فرض

en: Field was upgraded successfully
fa: اطلاعات با موفقیت به روز شد.

en: Upgrade predefined metafields...
fa: ارتقاء فیلدهای اطلاعات پیش ساخته

en: Check this box if you would like to use Ultimate Member blocks in Gutenberg editor. Important some themes have the conflicts with Gutenberg editor.
fa: در صورتی که می خواهید از بلوک های  Ultimate Member در ویرایشگر گوتنبرگ استفاده کنید این جعبه را تیک بزنید. لازم به ذکر است برخی از تم ها با ویرایشگر گوتنبرگ مشکل دارند.

en: Enable Gutenberg Blocks
fa: فعال کردن بلوک های گوتنبرگ

en: Select Users
fa: انتخاب کاربران

en: UM Forms
fa: فرم‌های UM

en: Password is required?
fa: رمز عبور الزامی است؟

en: You have the latest updates.
fa: شما آخرین به‌روزرسانی‌ها را دارید.

en: Ultimate Member Blocks
fa: بلوک های Ultimate Member

en: Are you hacking? Please try again!
fa: داری هک می‌کنی؟ لطفاً دوباره تلاش کن!

en: Check this box if you would like to disable Ultimate Member user's cache.
fa: در صورتی که می خواهید نهانگاه کاربری Ultimate Member را غیر فعال کنید این گزینه را تیک بزنید.

en: Disable Cache User Profile
fa: غیرفعال‌کردن کش شناسنامه کاربر

en: Global default message
fa: پیام پیش‌فرض عمومی

en: This is the message shown to users that do not have permission to view the block's content.
fa: این پیام به کاربرانی نشان داده می‌شود که مجوز مشاهدهٔ محتوای بلوک را ندارند.

en: e.g. New Registration Form
fa: e.g. فرم ثبت نام جدید

en: e.g. Member Directory
fa: e.g. پوشه عضو

note: translators: %s: extension name.
en: %s License Key
fa: %s کلید مجوز(لایسنس)

en: View Pricing
fa: مشاهده قیمت‌ها

en: <strong>All Access Pass</strong> – Get access to all Ultimate Member extensions at a significant discount with our All Access Pass.
fa: <strong>دسترسی به همه مجوزها</strong> - دسترسی به تمام افزودنی‌های افزونه کاربران نهایی با تخفیفی قابل‌توجه از طریق دسترسی به همه مجوزها.

en: Create Pages
fa: ایجاد صفحات

note: translators: %s: Plugin name.
en: %s needs to create several pages (User Profiles, Account, Registration, Login, Password Reset, Logout, Member Directory) to function correctly.
fa: %s نیاز به ایجاد چندین صفحه (پروفایل کاربر، حساب، ثبت نام، ورود به سیستم، تنظیم مجدد رمز عبور، خروج، فهرست کاربران) برای عملکرد صحیح می‌باشد.

en: Your password reset link appears to be invalid. Please request a new link below.
fa: لینک بازنشانی رمز عبور ظاهرا نامعتبر است لطفا یک لینک جدید در زیر درخواست کنید.

en: Your password reset link has expired. Please request a new link below.
fa: لینک بازنشانی رمز عبور شما منقضی شده است لطفا یک لینک جدید در زیر درخواست کنید.

en: Invalid nonce
fa: غیر قابل اجرا

en: Upload File
fa: آپلود فایل

note: translators: %s: extension name.
en: Please update extension <strong>"%s"</strong> to the latest version.
fa: لطفا افزونه <strong>"%s"</strong> به‌روزرسانی و افزوده شود.

en: Purge temp files dir...
fa: پاک کردن پوشۀ فایل‌های موقت...

en: Temporary dir was purged successfully
fa: پاکسازی فایل های موقت با موفقیت انجام شد

en: Edit profile
fa: ویرایش پروفایل

en: Shows the search member form.
fa: نمایش فرم جستجوی اعضا.

en: Logged In Users
fa: کاربران وارد شده

en: Logged Out Users
fa: کاربران خارج شده

en: Ultimate Member Menu Settings
fa: منوی تنظیمات کاربران نهایی

note: translators: %s: title.
en: Your choosed %s
fa: شما %s را انتخاب کرده اید

en: This field is required
fa: این فیلد مورد نیاز است

en: You do not have permission to make this action.
fa: شما مجاز به انجام این عمل نیستید.

en: &mdash; No role for Ultimate Member &mdash;
fa: &mdash; هیچ نقشی برای کاربران نهایی نیست &mdash;

en: Ultimate Member Role
fa: نقش های کاربران نهایی

en: This file type is not recognized.
fa: این نوع فایل شناسایی نشده است.

en: Your image is invalid!
fa: تصویر شما نامعتبر است!

en: You are already registered.
fa: شما قبلاً ثبت نام کرده‌اید.

note: translators: %s: support forums URL
en: An unexpected error occurred. Something may be wrong with %s or this server&#8217;s configuration. If you continue to have problems, please try the <a href="%s">support forums</a>.
fa: یک خطای غیرمنتظره رخ داده است. ممکن است چیزی در %s یا پیکربندی سرو&#8217;s اشتباه باشد. اگر همچنان مشکل دارید، لطفا <a href="%s">انجمن پشتیبانی</a>. را امتحان کنید.

en: Invalid file ownership
fa: مالکیت فایل نامعتبر است

en: Add translation to %s
fa: اضافه کردن ترجمه به %s

en: Edit the %s translation
fa: ویرایش ترجمه %s

en: Enter a bit about yourself...
fa: کمی درباره ی خود وارد کنید ...

en: Please provide a meta key
fa: لطفا یک کلید متا ارائه نمایید

en: Cheatin&#8217; huh?
fa: تقلب در &#8217; هان؟

note: translators: %s: extension name.
en: Correct folder name is <strong>"%s"</strong>
fa: نام درست پوشه <strong>"%s"</strong> است

note: translators: %1$s is a extension name; %2$s is a extension version.
en: Please check <strong>"%1$s" %2$s</strong> extension's folder name.
fa: لطفاً نام پوشۀ افزونه <strong>«%1$s» %2$s</strong> را بررسی کنید.

note: translators: %1$s is a plugin name; %2$s is a extension name; %3$s is a extension version.
en: Sorry, but this version of <strong>%1$s</strong> does not work with extension <strong>"%2$s" %3$s</strong> version.
fa: با عرض پوزش، این نسخه از <strong>%1$s</strong> با نسخۀ افزونه <strong>«%2$s» %3$s</strong> کار نمی‌کند.

note: translators: %s: plugin name.
en: Please update <strong>%s</strong> to the latest version.
fa: لطفا <strong>%s</strong> به آخرین نسخه را به روز کنید.

note: translators: %1$s is a extension name; %2$s is a plugin name; %3$s is a required version.
en: This version of <strong>"%1$s"</strong> requires the core <strong>%2$s</strong> plugin to be <strong>%3$s</strong> or higher.
fa: این نسخه از <strong>«%1$s»</strong> نیاز به هستۀ پلاگین <strong>%2$s</strong> دارد که <strong>%3$s</strong> یا بالاتر باشد.

en: Whether to send the user an email when he updated their account
fa: آیا زمانی که کاربران اطلاعات حساب خود را به روز میکنند به آن ها ایمیل میدهید

en: Account Updated Email
fa: رایانامۀ به‌روز شدن حساب کاربری

en: Your account is pending review
fa: حساب شما در انتظار بررسی است

en: Members
fa: اعضا

en: Check All
fa: بررسی همه

en: Uncheck All
fa: همه موارد را از حالت انتخاب خارج کنید

en: Enter Title Here
fa: تیتر را اینجا وارد کنید

en: User Role <strong>Updated</strong> Successfully.
fa: نقش کاربر با موفقیت <strong>به‌روزرسانی شد</strong>.

en: User Role <strong>Added</strong> Successfully.
fa: نقش کاربر با موفقیت <strong>اضافه شد</strong>.

en: Edit Role
fa: ویرایش نقش

en: Add New Role
fa: افزودن نقش جدید

en: Role already exists!
fa: نقش در حال حاضر وجود دارد!

en: Title is empty!
fa: عنوان خالی است!

en: Create Role
fa: ایجاد نقش

en: Update Role
fa: به روز رسانی نقش

en: The higher the number, the higher the priority
fa: هر چه شماره بالاتر باشد، اولویت بالاتر است

en: Role Priority
fa: اولویت نقش

en: Finish
fa: پایان دادن

en: If you have extended the functionality of the plugin (e.g sending registered user data to MailChimp via our MailChimp extension, this user info may be passed to these external services. These services may be located abroad and outwith the EU.
fa: اگر عملکرد پلاگین را گسترش داده اید (برای مثال ارسال داده های کاربر ثبت شده به MailChimp از طریق افزونه MailChimp ما، این اطلاعات کاربر ممکن است به این سرویس های خارجی منتقل شود.

note: translators: %s: plugin name.
en: %s does not send any user data outside of your site by default.
fa: %s به طور پیش فرض هیچ اطلاعات کاربر خارج از سایت شما را ارسال نمی کند.

en: Where we send your data
fa: کجا اطلاعات خود را ارسال می کنیم

en: If syncing data to a 3rd party service (e.g Mailchimp via our MailChimp extension), data is retained there until unsubscribed or deleted.
fa: در صورت همگام سازی داده ها با خدمات شخص ثالث (به عنوان مثال Mailchimp از طریق افزونه MailChimp ما)، داده ها در آنجا نگهداری می شوند تا اینکه لغو اشتراک یا حذف شوند.

en: Data can be exported or removed upon users request via the existing WordPress data exporter or eraser.
fa: داده ها را می توان بر اساس درخواست های کاربران از طریق صادر کننده اطلاعات یا پاک کننده موجود وردپرس صادر و یا حذف کرد.

en: Registered user information is retained in your website’s database indefinitely.
fa: اطلاعات کاربر ثبت نام شده به طور نامحدود در پایگاه داده وب سایت شما حفظ می شود.

en: How long we retain your data
fa: چه مدت ما اطلاعات شما را حفظ می کنیم

en: You should include in your privacy policy what personal data is captured when someone submits/fills in one of the forms, why you collect it and what you do with this data and how long you keep it.
fa: شما باید در سیاست های حفظ حریم خصوصی خود آنچه از اطلاعات شخصی استفاده میکنید و دلیل استفاده از آنها در فرم ها را و همچنین مدت نگهداری این اطلاعات را اضافه کنید.

en: Via these forms you are collecting personal data from your users.
fa: از طریق این فرم ها شما اطلاعات شخصی را از کاربران خود جمع آوری می کنید.

note: translators: %s: plugin name.
en: %s provides you with forms for user registration, login and profiles.
fa: %s به شما فرم های ثبت نام کاربر، ورود و پروفایل ها را می دهد.

en: What personal data we collect and why we collect it
fa: چه اطلاعات شخصی ما جمع آوری می کنیم و چرا ما آن را جمع آوری می کنیم

en: Please confirm your acceptance of our privacy policy
fa: لطفا پذیرفتن سیاست حفظ حریم خصوصی ما را تایید کنید

en: Error Text
fa: خطا متن

en: Please confirm that you agree to our privacy policy
fa: لطفا تأیید کنید که با خطمشی رازداری ما موافقت میکنید

en: Checkbox agreement description
fa: چک باکس شرح توافق

en: Hide privacy policy
fa: پنهان کردن سیاست حفظ حریم خصوصی

en: Toggle Hide text
fa: تغییر وضعیت پنهانی متن

en: Show privacy policy
fa: نمایش سیاست حفظ حریم خصوصی

en: Toggle Show text
fa: نمایش متن را تغییر دهید

en: Content
fa: محتوا

en: Enable on this form
fa: فعال شدن در این فرم

en: Select page
fa: صفحه را انتخاب کنید

en: Add New Field
fa: اضافه کردن فیلد جدید

en: Fields selected here will appear in the profile header area below the user's display name
fa: فیلدهای انتخاب شده در این قسمت در سربرگ پروفایل زیر نام نمایشی کاربر نمایش داده می شوند

en: Require user to update a profile photo when updating their profile
fa: در هنگام به‌روزرسانی مشخصات خود، کاربر را مجبور به به‌روزرسانی یک عکس پروفایل می کند

en: Set the profile photo size in pixels here
fa: اندازه عکس را اینجا تنظیم کنید

en: Please note if you make a profile form specific to a role then you must make sure that every other role is assigned a profile form
fa: لطفا توجه داشته باشید اگر فرم خاصی را برای یک نقش ایجاد کنید، باید مطمئن شوید که هر یک از نقش های دیگر یک فرم پروفایل تعیین می شود

en: Change this If you want to override role redirection settings after login only.
fa: این را تغییر دهید اگر میخواهید تنظیمات تغییر مسیر نقش را پس از ورود به سیستم تغییر دهید.

en: The maximum width of shortcode in pixels e.g. 600px
fa: حداکثر عرض کوتاه در پیکسلها به عنوان مثال 600 پیکسل

en: Apply custom settings to this form
fa: تنظیمات سفارشی را به این فرم اعمال کنید

en: More Details
fa: جزئیات بیشتر

en: Get this Add on
fa: این افزودنی را دریافت کنید

en: Free
fa: رایگان

en: Premium
fa: پریمیوم

en: This is the text that is displayed if no users are found during a search
fa: این متن است که اگر هیچ یک از کاربران در طول جستجوی یافت نشد، نمایش داده می شود

en: If you want to allow specific user roles to be able to search only
fa: اگر میخواهید اجازه دهید که فقط نقشهای خاص کاربر را قادر به جستجو کند

en: If turned on, member results will only appear after search/filter is performed
fa: در صورت فعال بودن، نتایج اعضا تنها پس از انجام جستجو نمایش داده می شود

en: If turned on, users will be able to search members in this directory
fa: در صورت فعال بودن، کاربران قادر به جستجو در این فهرست خواهند بود

en: Add New Custom Field
fa: اضافه کردن فیلد سفارشی جدید

en: If turned on, the users cover photo will appear in the directory
fa: در صورت فعال بودن، کاور عکس کاربران در فهرست ظاهر می شوند

en: To sort by a custom field, enter the meta key of field here
fa: برای مرتب سازی بر اساس یک فیلد سفارشی، کلید متای فیلد را در اینجا وارد کنید

en: If 'Use Gravatars' as profile photo is enabled, this option is ignored
fa: اگر 'استفاده از گراواتارس' به عنوان تصویر پروفایل فعال شود، این گزینه نادیده گرفته می شود

en: If you do not want to show all members, select only user roles to appear in this directory
fa: اگر نمی‌خواهید همۀ اعضا را نشان دهید، فقط نقش‌های کاربر را برای نمایش در این پوشه انتخاب کنید

en: Get latest versions
fa: دریافت آخرین نسخه ها

en: Run this task from time to time if you have issues with WP Cron and need to get UM extension updates.
fa: اگر مشکلی با WP Cron دارید و نیاز به دریافت به روز رسانی پسوند UM دارید، این کار را از زمان به زمان انجام دهید.

en: Your temp uploads directory is <span class="ok">clean</span>. There is nothing to purge.
fa: پوشۀ ارسال موقت فایل شما <span class="ok">تمیز</span> است. چیزی برای پاک کردن وجود ندارد.

en: Purge Temp
fa: تمیز کردن تمپ

note: translators: %s: temp folder size.
en: You can free up <span class="red">%s MB</span> by purging your temp upload directory.
fa: می‌توانید <span class="red">%s MB</span> را با پاک کردن پوشۀ ارسال فایل موقت خود آزاد کنید.

note: translators: %s: users number.
en: Clear cache of %s users
fa: حذف کش از %s کاربر

en: Run this task from time to time to keep your DB clean.
fa: این کار را از هرزگاهی انجام دهید تا دیتابیس را تمیز نگه دارید.

en: Clear Users Cache...
fa: پاک کردن کش کاربران ...

en: Users cache was cleared successfully
fa: حافظه کاربران با موفقیت پاکسازی شد

en: Upgrade Email Templates...
fa: ارتقا قالب های ایمیل ...

en: Get all Products...
fa: دریافت تمام محصولات ...

en: Upgrade Woocommerce Products...
fa: محصولات Woocommerce را ارتقا دهید ...

en: Get bbPress Forums count...
fa: دریافت شمار انجمن های بی بی پرس ...

en: Upgrade bbPress Forums...
fa: ارتقا انجمن های بی بی پرس ...

en: Upgrade UM Custom Post Types...
fa: ارتقا انواع پست سفارشی UM ...

en: Upgrade Social Login Forms...
fa: ارتقاء فرم های ورود به سیستم اجتماعی ...

en: Upgrade Mailchimp Lists...
fa: لیست Mailchimp را ارتقا دهید ...

en: Upgrade Menu Items...
fa: آیتم های منو را ارتقا دهید ...

en: Upgrade Settings...
fa: تنظیمات را ارتقا دهید ...

en: Upgrade Content Restriction Settings...
fa: تنظیمات محدودیت محتوا را ارتقا دهید ...

en: Start users upgrading...
fa: شروع به ارتقاء کاربران ...

en: There are
fa: وجود دارد

en:  users...
fa:  کاربران ...

en: Getting
fa: گرفتن

en: Upgrade Users...
fa: ارتقاء کاربران ...

en: Upgrade Roles...
fa: ارتقاء نقش ...

en: Upgrade Styles...
fa: ارتقاء استایل ها...

en: Email Templates was upgraded successfully
fa: قالب های ایمیل با موفقیت ارتقا یافت

note: translators: %1$s is a from; %2$s is a to.
en: Woocommerce Products from %1$s to %2$s was upgraded successfully...
fa: محصولات ووکامرس از %1$s تا %2$s باموفقیت ارتقا یافت...

en: Woocommerce Products are ready for upgrade
fa: محصولات Woocommerce برای ارتقاء آماده هستند

note: translators: %1$s is a from; %2$s is a to.
en: Forums from %1$s to %2$s was upgraded successfully...
fa: انجمن‌های از %1$s به %2$s باموفقیت ارتقا یافت...

en: Forums are ready for upgrade
fa: انجمن ها برای ارتقاء آماده هستند

en: UM Custom Posts was upgraded successfully
fa: پست سفارشی UM با موفقیت ارتقا یافت

en: Social login forms was upgraded successfully
fa: فرم های ورود به سیستم با موفقیت به روز شد

en: Mailchimp Lists was upgraded successfully
fa: لیست Mailchimp با موفقیت ارتقا یافت

en: Menus settings was upgraded successfully
fa: تنظیمات منوها با موفقیت ارتقا یافت

en: Settings was upgraded successfully
fa: تنظیمات با موفقیت بهروزرسانی شد

note: translators: %1$s is a from; %2$s is a to.
en: Users from %1$s to %2$s was upgraded successfully...
fa: کاربران از %1$s تا %2$s باموفقیت ارتقا یافت...

en: User Roles was upgraded successfully
fa: نقش های کاربری با موفقیت ارتقا یافت

en: Styles was upgraded successfully
fa: استایل با موفقیت ارتقا یافت

en: User Role <strong>Deleted</strong> Successfully.
fa: <strong>حذف</strong> نقش کاربر با موفقیت انجام شد.

en: Priority
fa: اولویت

en: UM Custom Role
fa: نقش سفارشی UM

en: Role ID
fa: شناسه نقش

en: Role
fa: نقش ها

en: Reset UM Role meta
fa: تنظیم مجدد نقش متا UM

en: Are you sure you want to reset UM role meta?
fa: آیا مطمئن هستید که می خواهید تنظیمات متفاوتی از UM را بازنشانی کنید؟

en: Are you sure you want to delete this role?
fa: آیا مطمئن هستید که می خواهید این نقش را حذف کنید؟

en: Edit
fa: ویرایش

en: Roles
fa: نقش ها

en: Recipient(s)
fa: گیرنده (ها)

en: Email Notifications
fa: اعلان های ایمیل

en: Email Notification
fa: اعلان ایمیل

en: Member
fa: عضو

en: not found.
fa: پیدا نشد.

en: items
fa: آیتم

en: item
fa: موارد

en: Run
fa: شروع

en: Upgrade Log
fa: ارتقا Log

en: If the update was successful, you will see a corresponding message. Otherwise, contact technical support if the update failed.
fa: اگر به روز رسانی موفق شد، یک پیام متناظر را مشاهده خواهید کرد. در غیر این صورت،  با پشتیبانی فنی تماس بگیرید.

note: translators: %s: plugin name.
en: %s - Upgrade Process
fa: %s - فرآیند ارتقاء

en: empty
fa: خالی

en: Upgrade
fa: ارتقا

note: translators: %s: new version.
en: %s is a major update, and we highly recommend creating a full backup of your site before updating.
fa: %s به روز رسانی اصلی است، و ما به شدت توصیه می‌کنیم قبل از به روز رسانی ، یک پشتیبان کامل از سایت خود ایجاد کنید.

en: Re-Activate
fa: مجددا فعال کنید

en: Clear License
fa: پاک کردن مجوز

note: translators: %s: item name.
en: To receive updates, please enter your valid %s license key.
fa: برای دریافت روز رسانی‌ها لطفا کلید مجاز %s خود را وارد کنید.

note: translators: %s: expiry date.
en: Your license key expires on %s.
fa: کلید مجوز شما به پایان می رسد %s.

note: translators: %1$s is an expiry date; %2$s is a renewal link.
en: Your license key expires soon! It expires on %1$s. <a href="%2$s" target="_blank">Renew your license key</a>.
fa: کلید مجوز شما به‌زودی منقضی می‌شود! تاریخ انقضا: %1$s. <a href="%2$s" target="_blank">کلید مجوز خود را تمدید کنید</a>.

en: License key never expires.
fa: کلید مجوز هرگز منقضی نمی شود.

note: translators: %1$s is an error data; %2$s is a support link. translators: %1$s is an error; %2$s is a support link.
en: There was an error with this license key: %1$s. Please <a href="%2$s">contact our support team</a>.
fa: در این کلید خطایی رخ داد: %1$s. لطفاً <a href="%2$s">با تیم پشتیبانی ما تماس بگیرید</a>.

en: unknown_error
fa: خطای نامشخص

en: The key you entered belongs to a bundle, please use the product specific license key.
fa: کلید وارد شده متعلق به یک بسته نرم افزاری است، لطفا از کلید مجوز خاص محصول استفاده کنید.

note: translators: %s: account link.
en: Your license key has reached its activation limit. <a href="%s">View possible upgrades</a> now.
fa: کلید مجاز شما به حد فعال‌سازی خود رسیده‌است.  <a href="%s">نمایش ارتقاهای احتمالی</a> .

note: translators: %s: item name.
en: This appears to be an invalid license key for %s.
fa: به نظر می رسد کلید مجوز نامعتبر برای  %s.

note: translators: %1$s is a item name title; %2$s is a account page.
en: Your %1$s is not active for this URL. Please <a href="%2$s" target="_blank">visit your account page</a> to manage your license key URLs.
fa: %1$s شما برای این نشانی اینترنتی فعال نیست. لطفاً برای مدیریت نشانی‌های اینترنتی کلید مجوز خود <a href="%2$s" target="_blank">به صفحۀ حساب کاربری خود بروید</a>.

note: translators: %s: account page.
en: Invalid license. Please <a href="%s" target="_blank">visit your account page</a> and verify it.
fa: مجوز نامعتبر است لطفا <a href="%s" target="_blank">از صفحه حساب خود دیدن کنید</a> و آن را تایید کنید.

note: translators: %s: support link name.
en: Your license key has been disabled. Please <a href="%s" target="_blank">contact support</a> for more information.
fa: کلید مجوز شما غیرفعال شده است لطفا برای اطلاعات بیشتر <a href="%s" target="_blank">با پشتیبانی تماس بگیرید</a>.

note: translators: %1$s is an expiry date; %2$s is a renewal link. translators: %1$s is a expiry date; %2$s is a renew link.
en: Your license key expired on %1$s. Please <a href="%2$s" target="_blank">renew your license key</a>.
fa: کلید مجوز شما در %1$s منقضی شده است. لطفاً <a href="%2$s" target="_blank">کلید مجوز خود را تمدید کنید</a>.

en: Ultimate Member - Settings
fa: کاربران نهایی - تنظیمات

en: Check this box if you would like Ultimate Member to completely remove all of its data when the plugin/extensions are deleted.
fa: اگر دوست دارید به طور کامل تمامی داده‌های خود را هنگامی که افزونه کاربران نهایی حذف می‌شود به طور کامل حذف کنید این قسمت را علامت بزنید.

en: Remove Data on Uninstall?
fa: پاک کردن اطلاعات در حذف نصب؟

en: Select Default Cover Photo
fa: عکس پیش‌فرض را انتخاب کنید

en: Select Default Profile Photo
fa: عکس پیش فرض پروفایل را انتخاب کنید

en: If you plan use emails with HTML, please make sure that this option is enabled. Otherwise, HTML will be displayed as plain text.
fa: اگر قصد دارید از ایمیل با HTML استفاده کنید، لطفا اطمینان حاصل کنید که این گزینه فعال است. در غیر این صورت HTML به‌عنوان متن ساده نمایش داده خواهد شد.

en: Other
fa: دیگر

en: This is the message shown to users that do not have permission to view the content.
fa: این پیامی است که به کاربرانی نشان داده می‌شود که اجازۀ مشاهده محتوا را ندارند.

en: Restricted Access Message
fa: پیغام دسترسی محدود

en: Restriction Content
fa: محدودیت محتوا

en: Pages
fa: برگه ها

note: translators: %s: Page title
en: %s page
fa: برگه %s

en: Wrong Data
fa: اطلاعات اشتباه

en: Wrong Nonce
fa: تشخیص اشتباه

note: translators: %1$s is a plugin name; %2$s is a #.
en: <strong>%1$s</strong> future plans! Detailed future list is <a href="%2$s" target="_blank">here</a>
fa: برنامه‌های آیندۀ <strong>%1$s</strong>! فهرست باجزئیات آینده در <a href="%2$s" target="_blank">اینجا</a> است

en: We're sorry to hear that. If you're having the issue with the plugin you can create a topic on our <a href="%s" target="_blank">support forum</a> and we will try and help you out with the issue. Alternatively if you have an idea on how we can make the plugin better or want to tell us what you don't like about the plugin you can tell us know by giving us feedback.
fa: ما از شنیدن این خبر متاسف هستیم. اگر مشکلی با افزونه دارید می توانید یک موضوع  در <a href="%s" target="_blank">انجمن پشتیبانی</a> ما ایجاد کنید و ما سعی خواهیم کرد که مشکل برطرف سازیم. به همین ترتیب اگر شما یک ایده دارید که چگونه می توانیم افزونه را بهتر کنیم یا می خواهیم به ما بگوییم آنچه را که در مورد پلاگین دوست ندارید می توانید با دادن بازخورد به ما بگویید.

en: Provide Feedback
fa: ارائه بازخورد

en: We're glad to hear that you like the plugin but we would love to get your feedback so we can make the plugin better.
fa: ما خوشحالیم که این افزونه را دوست دارید اما ما دوست داریم بازخورد شما را دریافت کنیم بنابراین ما می‌توانیم افزونه را بهتر بسازیم.

en: Leave Review
fa: ترک بررسی

en: Great! We're happy to hear that you love the plugin. It would be amazing if you could let others know why you like %s by leaving a review of the plugin. This will help %s to grow and become more popular and would be massively appreciated by us!
fa: عالی! ما خوشحالیم که می شنویم که شما این پلاگین را دوست دارید. شگفت انگیز خواهد بود اگر شما می توانید اجازه دهید دیگران می دانند که چرا شما%s با یک بررسی از افزونه. این به%sکمک می کند تا رشد و محبوبیت بیشتری داشته باشد و ما به طور گسترده ای قدردانی می کنیم!

en: I don't like the plugin
fa: این پلاگین را دوست ندارم

en: It's good but could be better
fa: خوبه ولی میتونست بهتر باشه

en: I love it!
fa: عاشقشم!

note: translators: %s: plugin name.
en: Hey there! It's been one month since you installed %s. How have you found the plugin so far?
fa: هی یک ماه از زمان نصب %s گذشته است. چگونه افزونه را  پیدا کرده اید؟

note: translators: %1$s is a plugin name title; %2$s is a plugin version.
en: <strong>%1$s %2$s</strong> Successfully Upgraded
fa: <strong>%1$s %2$s</strong> باموفقیت ارتقا یافت

note: translators: %1$s is an invalid license; %2$s is a plugin name; %3$s is a license link.
en: You have %1$s invalid or expired license keys for %2$s. Please go to the <a href="%3$s">Licenses page</a> to correct this issue.
fa: کلید مجوز %1$s برای افزونۀ %2$s نامعتبر است. لطفاً برای حل این مسئله به <a href="%3$s">صفحه مجوزها </a> بروید.

note: translators: %1$s is an inactive license number; %2$s is a plugin name; %3$s is a store link.
en: There are %1$s inactive %2$s license keys for this site. This site is not authorized to get plugin updates. You can active this site on <a href="%3$s">www.ultimatemember.com</a>.
fa: کلید مجوز %1$s برای افزونۀ %2$s در این وبگاه غیرفعال است. این وبگاه مجاز به دریافت به‌روزرسانی افزونه نیست.  می‌توانید این وبگاه را از طریق <a href="%3$s">www.ultimatemember.com</a> فعال کنید.

en: No thanks
fa: نه ممنون

note: translators: %s: Plugin name.
en: You have installed <strong>%s</strong> with wrong folder name. Correct folder name is <strong>"ultimate-member"</strong>.
fa: شما <strong>%s</strong> را با نام پوشه اشتباه نصب کرده اید. نام پوشه درست <strong>"ultimate-member"</strong> است.

en: Try again later. You can run this action once daily.
fa: بعدا دوباره تلاش کنید. شما می توانید این عمل را یک بار در روز اجرا کنید.

note: translators: %1$s is a plugin name; %2$s is a plugin version; %3$s is a plugin name; %4$s is a doc link.
en: <strong>%1$s %2$s</strong> requires 2.0 extensions. You have pre 2.0 extensions installed on your site. <br /> Please update %3$s extensions to latest versions. For more info see this <a href="%4$s" target="_blank">doc</a>.
fa: <strong>%1$s %2$s</strong> نیاز به 2.0 افزودنی دارد. قبلاً از 2.0 افزودنی در وبگاه شما نصب شده است. <br /> لطفاً افزودنی %3$s را به آخرین نسخه به‌روز کنید. برای اطلاعات بیشتر این <a href="%4$s" target="_blank">سند</a> را ببینید.

en: No Selected
fa: انتخاب نشده است

en: Dynamically populates the option based from selected parent option.
fa: به صورت پویا این گزینه را بر اساس گزینه والدین انتخاب می کند.

en: Parent Option
fa: گزینه والدین

en: Add a callback source to retrieve choices.
fa: منبع بازخوانی را برای بازیابی انتخاب کنید.

en: Choose whether you want a 5-stars or 10-stars ratings based here.
fa: انتخاب کنید که آیا می خواهید رتبه های 5 ستاره یا 10 ستاره در اینجا وجود داشته باشد.

en: This option allows you to set whether the field must be filled in before the form can be processed.
fa: این گزینه به شما اجازه می دهد تا قبل از اینکه فرم پردازش شود باید فیلد را پر کند.

en: Select the member roles that can view this field on the front-end.
fa: نقش های عضو را می توانید در قسمت جلویی مشاهده کنید.

en: Field privacy allows you to select who can view this field on the front-end. The site admin can view all fields regardless of the option set here.
fa: فیلد حریم خصوصی اجازه می دهد تا شما انتخاب کنید که چه کسی می تواند این زمینه را در قسمت جلو مشاهده کند. مدیر سایت می تواند تمام زمینه ها را بدون در نظر گرفتن گزینه ای که در اینجا قرار دارد مشاهده کند.

en: This is the text that appears within the field e.g please enter your email address. Leave blank to not show any placeholder text.
fa: این متن است که درون فیلد ظاهر می شود مانند لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید. خالی بگذارید تا هیچ متنی نشان داده نشود.

en: The field label is the text that appears above the field on your front-end form. Leave blank to not show a label above field.
fa: فیلد برچسب متنی است که در قسمت فرم در قسمت جلویی خود ظاهر می شود. خالی بگذارید تا برچسب در قسمت بالا نشان داده نشود.

en: This option allows you to pre-fill the field with a default value prior to the user entering a value in the field. Leave blank to have no default value
fa: این گزینه به شما اجازه می دهد پیش از ورود کاربر فیلد را به طور پیش‌فرض پر کند. اگر میخواهید مقدار پیش‌فرض نباشد خالی بزارید

en: If you wish the rating field to be prefilled with a number of stars, enter it here.
fa: اگر می خواهید فیلد رتبه بندی با تعدادی ستاره پر شود، اینجا را وارد کنید.

en: Text to display by default in this field
fa: متن پیش‌فرض برای نشان دادن در این فیلد

en: This is the text that appears in a tooltip when a user hovers over the info icon. Help text is useful for providing users with more information about what they should enter in the field. Leave blank if no help text is needed for field.
fa: این متنی است که در یک راهنمای آنی ظاهر می‌شود زمانی که یک کاربر در بالای روی اطلاعات معلق می‌ماند. متن راهنما برای فراهم آوردن اطلاعات بیشتر در مورد آنچه که باید در این زمینه وارد شوند ، مفید است. اگر به هیچ متن کمکی نیاز ندارید ، خالی بگذارید.

en: A meta key is required to store the entered info in this field in the database. The meta key should be unique to this field and be written in lowercase with an underscore ( _ ) separating words e.g country_list or job_title
fa: یک کلید متا جهت ذخیره اطلاعات وارد شده در این فیلد در پایگاه داده مورد نیاز است. کلید متا باید به این فیلد منحصر بفرد باشد و باید با حروف کوچک نوشته شده باشد و کلمات با زیرخط (_) جداسازی شوند مانند country_list یا job_title

en: The meta key cannot be changed for duplicated fields or when editing an existing field. If you require a different meta key please create a new field.
fa: کلید متا برای زمینه های تکراری و یا ویرایش یک فیلد موجود تغییر نمی کند. اگر یک متا کلید متفاوتی نیاز دارید، لطفا یک فیلد جدید ایجاد کنید.

en: This is the title of the field for your reference in the backend. The title will not appear on the front-end of your website.
fa: این عنوان فیلد برای مرجع شما در بخش مدیریت است. عنوان در بخش اصلی سایت شما نمایش داده نمی شود.

en: Enter one choice per line. This will represent the available choices or selections available for user.
fa: یک انتخاب برای هر سطر وارد کنید. این امر گزینه‌های موجود یا انتخاب‌ها برای کاربر را نمایش می‌دهد.

en: Turn on/off HTML tags for this textarea
fa: روشن / خاموش کردن برچسب های HTML برای این زمینه متن

en: If you want to enable a maximum number of characters to be input in this field. Leave empty to disable this setting
fa: اگر می‌خواهید تا یک تعداد حداکثر از کاراکترها را برای ورود در این فیلد فعال کنید. خالی بگذارید تا این تنظیم غیر فعال شود

en: If you want to enable a minimum number of characters to be input in this field. Leave empty to disable this setting
fa: اگر می خواهید حداقل تعداد کاراکترها را در این زمینه وارد کنید. برای خاموش کردن این تنظیم خالی بگذارید

en: If you want to enable a maximum number of words to be input in this textarea. Leave empty to disable this setting
fa: اگر می‌خواهید تا یک تعداد حداکثر از کاراکترها را برای ورود در این ناحیه متنی فعال کنید. خالی بگذارید تا این تنظیم غیر فعال شود

en: This is the max number of entries the user can add via field group.
fa: این حداکثر تعداد نوشته هایی است که کاربر می تواند از طریق گروه فیلد اضافه کند.

en: Enter a number here to force a minimum number of selections by user for this field
fa: برای وارد کردن یک عدد در اینجا برای اعمال حداقل تعداد انتخاب ها توسط کاربر برای این فیلد وارد کنید

en: Enter a number here to force a maximum number of selections by user for this field
fa: برای وارد کردن یک عدد در اینجا برای حداکثر تعداد انتخاب ها توسط کاربر برای این فیلد وارد کنید

en: Enable/disable multiple selections for this field
fa: گزینه های متعدد را برای این فیلد فعال / غیرفعال کنید

en: This is the required spacing in pixels. e.g. 20px
fa: این فاصله مورد نیاز در پیکسل است. به عنوان مثال 20 پیکسل

en: The height of textarea in pixels. Default is 100 pixels
fa: ارتفاع کادر متن در پیکسل. پیش فرض 100 پیکسل است

en: The maximum size for image that can be uploaded through this field. Leave empty for unlimited size.
fa: حداکثر اندازه تصویر که می تواند از طریق این فیلد آپلود شود. برای اندازه نامحدود خالی بگذارید.

en: The text that appears on the button. e.g. Upload
fa: متنی که در دکمه ظاهر می شود. مثلا آپلود

en: If you need to add information or secondary line below the headline of upload box, enter it here
fa: اگر نیاز دارید که اطلاعات و یا خط دوم را زیر عنوان صفحه اضافه کنید، آن را در اینجا وارد کنید

en: This is the headline that appears in the upload box for this field
fa: این عنوانی است که در کادر آپلود برای این فیلد ظاهر می شود

en: Select the image types that you want to allow to be uploaded via this field.
fa: انواع تصویری که می خواهید اجازه دهید از طریق این فیلد آپلود شود را انتخاب کنید.

en: Enable/disable crop feature for this image upload and define ratio
fa: فعال کردن / غیرفعال کردن ویژگی محصول برای آپلود تصویر و تعریف نسبت

en: Edit the content of this field here
fa: محتوای این فیلد را اینجا ویرایش کنید

en: Enter the shortcode in the following textarea and it will be displayed on the fields
fa: کد کوتاه را در قسمت کادر متن وارد کنید و در زمینه نمایش داده می شود

en: Whether to show a specific number of years or specify a date range to be available for the date picker.
fa: این که آیا تعداد مشخصی از سالها را نشان دهید یا مشخص کنید که محدوده تاریخی برای جمع کننده تاریخ در دسترس باشد.

en: Set the maximum date/day in range in the format YYYY/MM/DD
fa: حداکثر تاریخ / روز در دامنه را در قالب YYYY / MM / DD تنظیم کنید

en: Set the minimum date/day in range in the format YYYY/MM/DD
fa: حداقل تاریخ/ روز در محدوده را در قالب YYYY / MM / DD تنظیم کنید

en: This decides which years should be shown relative to today date
fa: این تصمیم می گیرد که چه سال هایی باید نسبت به امروز مشخص شود

en: Number of years available for the date selection. Default to last 50 years
fa: تعداد سالهای موجود برای انتخاب تاریخ پیش فرض برای 50 سال گذشته

en: Disable specific week days from being available for selection in this date picker
fa: غیرفعال کردن روزه‌ای خاص برای انتخاب در این تاریخ

en: Whether you wish to show the date in full or only show the years e.g. 25 Years
fa: این که آیا شما می خواهید تاریخ را به طور کامل نشان دهید یا فقط سالها را به عنوان مثال 25 سال نشان دهید

en: Choose the displayed time-format for this field
fa: نمایش زمان نمایش داده شده برای این فیلد را انتخاب کنید

en: The display format of the date which is visible to user.
fa: فرمت نمایش تاریخی که برای کاربر قابل مشاهده است.

en: Choose the minutes interval between each time in the time picker.
fa: فاصله زمانی بین هر بار در این حالت را انتخاب کنید.

en: This is the line-style of divider
fa: این یک سبک تقسیم کننده است

en: Whether to follow or nofollow this link by search engines
fa: این که این پیوند را با موتورهای جستجو دنبال یا مسدود کند یا نه

en: Choose whether to open this link in same window or in a new window
fa: انتخاب کنید که آیا این لینک را در همان پنجره یا در یک پنجره جدید باز کنید

en: Entering custom text here will replace the url with a text link
fa: وارد کردن متن دلخواه در اینجا نشانی اینترنتی را با یک لینک متنی جایگزین کنید

en: Select a color for this divider
fa: یک رنگ برای این تقسیم کننده را انتخاب کنید

en: This will be the color of selected icon. By default It will be the same color as heading text color
fa: این رنگ آیکون انتخاب شده است. به طور پیش فرض این همان رنگ متن عنوان متن خواهد بود

en: This will be the text color of entire section
fa: این رنگ متنی کل بخش خواهد بود

en: This will be the text color of heading part only
fa: این رنگ متن فقط قسمت عنوان است

en: This will be the background of the heading section
fa: این زمینه پس زمینه بخش است

en: This will be the background of entire section
fa: این زمینه تمام بخش خواهد بود

en: Enter the row heading text here
fa: متن هدر ردیف را در اینجا وارد کنید

en: Whether to enable a heading for this row
fa: این که آیا یک عنوان برای این ردیف را فعال کنید

en: Enable Row Heading
fa: گزینه ردیف را فعال کنید

en: Give a color to this border
fa: یک رنگ به این مرز بدهید

en: Rounded corners can be applied by setting a pixels value here. e.g. 5px
fa: با قرار دادن یک مقدار پیکسل در اینجا می توان از گوشه های گرد استفاده کرد. به عنوان مثال 5 پیکسل

en: Choose the border style
fa: سبک مرزی را انتخاب کنید

en: Set border for this section
fa: مرز را برای این بخش تنظیم کنید

en: Set margin for this section
fa: حاشیه را برای این قسمت تنظیم کنید

en: Set padding for this section
fa: تنظیم پد برای این بخش

en: This is the width in pixels, e.g. 4 or 2, etc
fa: این عرض در پیکسل ها، به عنوان مثال 4 یا 2 و غیره

en: Specify a custom CSS class to be applied to this element
fa: یک کلاس سفارشی CSS را برای این عنصر اعمال کنید

en: Select an icon to appear in the field. Leave blank if you do not want an icon to show in the field.
fa: یک آیکون را برای ظاهر شدن در زمینه انتخاب کنید. اگر نمی‌خواهید یک آیکون در زمینه نمایش داده شود خالی بگذارید.

en: If you want to apply your custom validation, you can use action hooks to add custom validation. Please refer to documentation for further details.
fa: اگر می‌خواهید اعتبار سنجی سفارشی خود را اعمال کنید، می‌توانید از قلاب عملی برای افزودن اعتبار سنجی استفاده کنید. لطفا برای جزئیات بیشتر به مستندات رجوع کنید.

en: Does this field require a special validation
fa: آیا این زمینه نیاز به اعتبار خاصی دارد

en: WP Capabilities
fa: قابلیت های وردپرس

en: Publish
fa: انتشار

en: Hide from queries
fa: پنهان کردن از پرس و جوها

en: Select redirect to page when user hasn't access to post
fa: هنگامی که کاربر به محتوا دسترسی ندارد، تغییر مسیر به صفحه را انتخاب کنید

en: Where should users be redirected to?
fa: به کجا باید کاربران هدایت شوند؟

en: Custom message
fa: پیام سفارشی

en: Would you like to use the global default message or apply a custom message to this post?
fa: برای این نوشته، می‌خواهید از پیام پیشفرض عمومی استفاده کنید یا از یک پیام سفارشی استفاده می‌کنید؟

en: Redirect user
fa: تغییر مسیر کاربر

en: Show access restricted message
fa: نمایش پیام دسترسی محدود شده

en: Action when users without access tries to view the post
fa: عمل، زمانی که کاربران بدون دسترسی سعی در مشاهده پست دارند

en: What happens when users without access try to view the post?
fa: وقتی کاربران بدون مجوز دسترسی سعی می‌کنند نوشته را ببینند، چه اتفاقی بیفتد؟

en: Select which roles can access this post
fa: انتخاب کنید که کدام نقش می‌تواند به این نوشته دسترسی داشته باشد

en: Logged in users
fa: کاربران ثبت نام شده

en: Logged out users
fa: کاربران خارج شده اند

en: Restrict access to this post?
fa: دسترسی به این محتوا محدود شود؟

en: Upgrade's Manual Request
fa: درخواست دستی ارتقاء

note: translators: %s: Review link.
en: If you like Ultimate Member please consider leaving a %s review. It will help us to grow the plugin and make it more popular. Thank you.
fa: اگر افزونه کاربران نهایی را دوست دارید، لطفا بررسی %s را در نظر بگیرید. این کار به ما کمک می‌کند که افزونه را بزرگ کنیم و آن را محبوب‌تر کنیم. متشکرم.

note: translators: %s: metadata name.
en: Your %s was unable to be removed at this time.
fa: %s شما در این زمان نتوانست حذف شود.

en: Privacy Policy Agreement
fa: توافق نامه سیاست حفظ حریم خصوصی

en: Terms&Conditions Agreement
fa: شرایط و ضوابط قرارداد

en: Verified Account
fa: حساب تایید شده

en: Private Content Post ID
fa: شناسه پست خصوصی

en: Profile Slug "User ID"
fa: پروفایل " ID کاربر "

en: Profile Slug "First and Last Name with '+'"
fa: نامک نمایه «نام و نام خانوادگی با '+'»

en: Profile Slug "First and Last Name with '-'"
fa: نامک نمایه «نام و نام خانوادگی با '-'»

en: Profile Slug "First and Last Name with '.'"
fa: نامک نمایه «نام و نام خانوادگی با '.'»

en: Profile Slug "Username"
fa: کاربر عادی "نام کاربری"

en: Registration HTTP referer
fa: ثبت نام رجوع HTTP

en: Registration Nonce
fa: متقاضی ثبت‌نام

en: Registration Request
fa: درخواست ثبت نام

en: Registration Timestamp
fa: تایمر ثبت نام

en: Registration Form ID
fa: شناسه فرم ثبت نام

en: Submitted data on Registration
fa: داده های ارسال شده در ثبت نام

en: Account Status
fa: وضعیت حساب

en: Privacy Policy
fa: حریم خصوصی

en: Clear
fa: پاک کردن

en: Select media
fa: انتخاب پرونده چندرسانه ای

en: Select
fa: انتخاب کنید

en: Add new rule
fa: افزودن نقش جدید

en: Here you can setup conditional logic to show/hide this field based on specific fields value or conditions
fa: در اینجا می‌توانید منطق مشروط را برای نشان دادن / پنهان کردن این زمینه براساس ارزش یا شرایط خاص، راه‌اندازی کنید

note: Description of the plugin
en: The easiest way to create powerful online communities and beautiful user profiles with WordPress
fa: ساده ترین راه برای ایجاد جامه مجازی و پروفایل کاربری زیبا با وردپرس

en: System info
fa: وضعیت سیستم

en: Advanced
fa: پیشرفته

en: Allow users to choose If they want to stay signed in even after closing the browser. If you do not show this option, the default will be to not remember login session.
fa: اجازه بده که کاربران خودشان انتخاب نمایند که حتی بعد از بستن مرورگر درون سایت بمانند. اگر شما این گزینه را نمایش ندهید، حالت پیش‌‏فرض بدین گونه است که ورود کاربر به یاد نخواهد ماند.

en: Show "Remember Me"
fa: نمایش "مرا به خاطر بسپار"

en: Switch on/off the forgot password link in login form.
fa: روشن/خاموش کردن پیوند فراموشی رمز عبور در فرم ورود.

en: Login Forgot Password Link
fa: لینک فراموشی رمز عبور

en: Login Secondary Button URL
fa: نشانی اینترنتی دکمۀ دوم در فرم ورود

en: Login Secondary Button Text
fa: متن دکمۀ دوم در فرم ورود

en: Login Secondary Button
fa: دکمه دوم در فرم ورود

en: Login Primary Button Text
fa: متن اولیه دکمه ورود

en: This controls the display of field icons in the login form.
fa: این، نمایش آیکون‌های فیلدها در فرم ورود را کنترل می‌کند.

en: Login Field Icons
fa: آیکون های فیلد ورود

en: Login Shortcode Alignment
fa: ترازبندی کد کوتاه ورود

en: Login Maximum Width
fa: حداکثر پهنای ورود

en: This will be the default template to output login.
fa: این قالب پیش‌‏فرض برای خروجی صفحهٔ ورود خواهد بود.

en: Login Default Template
fa: قالب پیش‌فرض ورود به سیستم

en: Registration Default Role
fa: نقش پیشفرض ثبت نام

en: You can replace default link for this button by entering custom URL.
fa: شما می‌تواند به‌وسیلهٔ وارد کردن نشانی اینترنتی دلخواه، پیوند پیش‏‌فرض این دکمه را جایگزین کنید.

en: Registration Secondary Button URL
fa: نشانی اینترنتی دکمه دوم در فرم ثبت نام

en: The text that is used for the secondary button text.
fa: متنی که برای دکمهٔ دوم استفاده می‌شود.

en: Registration Secondary Button Text
fa: متن دکمۀ دوم در فرم ثبت نام

en: Registration Secondary Button
fa: دکمۀ دوم در فرم ثبت نام

en: The text that is used for primary button text.
fa: متنی که برای دکمهٔ اصلی استفاده می‌شود.

en: Registration Primary Button Text
fa: متن مقدماتی دکمه ثبت نام

en: This controls the display of field icons in the registration form.
fa: این، نمایش آیکون‌های فیلدها در فرم ثبت نام را کنترل می‌کند.

en: Registration Field Icons
fa: آیکون های فیلد ثبت نام

en: Registration Shortcode Alignment
fa: ترازبندی کد کوتاه ثبت نام

en: The maximum width this shortcode can take from the page width.
fa: حداکثر عرضی که این کد کوتاه می‌تواند از عرض صفحه بگیرد.

en: Registration Maximum Width
fa: حداکثر پنهای ثبت نام

en: This will be the default template to output registration.
fa: این الگوی پیش‏‌فرض برای خروجی صفحه ثبت نام خواهد بود.

en: Registration Default Template
fa: ثبت نام پیش‌فرض الگو

en: Profile Menu
fa: فهرست پروفایل

en: Enable menu icons in desktop view
fa: آیکون های منو را در نمای دسکتاپ فعال کنید

en: This will be the default tab on user profile page.
fa: این زبانۀ پیش‏‌فرض برگۀ نمایۀ کاربر خواهد بود.

en: Profile menu default tab
fa: تب پیش‌‏فرض فهرست پروفایل

en: Choose user roles...
fa: انتخاب قوانین کاربران...

en: Select the the user roles allowed to view this tab.
fa: نقشهای مجاز برای مشاهده این برگه را انتخاب کنید.

en: Allowed roles
fa: نقش‌های مجاز

note: translators: %s: Tab title
en: Select which users can view this tab.
fa: انتخاب کنید که کاربران بتوانند این برگه را مشاهده کنند.

note: translators: %s Profile Tab Title translators: %s: Tab title
en: Who can see %s Tab?
fa: برگه %s چه کسی می تواند ببیند؟

note: translators: %s Profile Tab Title translators: %s: Tab title
en: %s Tab
fa: تب %s

en: Enable profile menu
fa: فعال کردن فهرست پروفایل

en: Switch on/off the emoticon (sad face) that appears above the message.
fa: روشن/خاموش کردن شکلک‌ها (چهرۀ غمگین) که در بالای متن نمایش داده می‌شود.

en: Show the emoticon
fa: نمایش شکلک ها

en: Switch on/off the custom message that appears when the profile is empty.
fa: روشن / خاموش کردن پیام دلخواهی که در هنگام خالی بودن نمایه نمایش داده می‌شود.

en: Show a custom message if profile is empty
fa: نمایش پیام های سفارشی اگر مشخصات خالی است

en: For incompatible themes, please make the menu open from left instead of bottom by default.
fa: برای پوسته های ناسازگار، بجای پایین بصورت پیش‏‌فرض لطفا فهرست را از سمت چپ باز نمایید.

en: Profile Header Menu Position
fa: موقعیت فهرست هدر پروفایل

en: Maximum number of characters to allow in user description field in header.
fa: حداکثر تعداد کاراکترهایی که کاربر مجاز است در فیلد توضیحات کاربر در هدر استفاده نماید.

en: User description maximum chars
fa: حداکثر تعداد کاراکتر برای نمایش

en: Switch on/off to enable/disable support for HTML tags on user description.
fa: برای فعال / غیرفعال کردن پشتیبانی از تگ‌های HTML در توضیحات کاربر روشن / خاموش کنید.

en: Enable HTML support for user description
fa: فعال سازی پشتیبانی HTML برای توضیحات کاربر

en: Switch on/off the user description on profile header.
fa: روشن / خاموش کردن توضیحات کاربر در سربرگ نمایه.

en: Show user description in header
fa: نمایش توضیحات کاربر در هدر

en: Switch on/off the social links on profile header.
fa: روشن / خاموش کردن پیوند شبکه‌های اجتماعی در سربرگ نمایه.

en: Show social links in profile header
fa: نمایش لینک شبکه های اجتماعی در هدر پروفایل

en: Switch on/off the user name on profile header.
fa: روشن / خاموش کردن نام کاربر در سربرگ نمایه.

en: Show display name in profile header
fa: نمایش نام نمایشی در هدر پروفایل

en: Display field icons for related user meta fields in header or not.
fa: نمایش دادن یا نمایش ندادن فیلد آیکون‌ها برای فرادادهٔ مربوط به کاربر در سربرگ.

en: Profile Header Meta Text Icon
fa: آیکون متن هدر پروفایل

en: Choose global ratio for cover photos of profiles.
fa: تناسب همهٔ تصاویر کاور نمایه را انتخاب کنید.

en: Profile Cover Ratio
fa: نسبت کاور پروفایل

en: Switch on/off the profile cover photos.
fa: روشن / خاموش کردن تصاویر کاور نمایه.

en: Profile Cover Photos
fa: عکس های کاور پروفایل

en: The global default of profile photo size. This can be overridden by individual form settings.
fa: اندازۀ پیش‌‏فرض عمومی تصویر نمایه. این اندازه می‌تواند به‌وسیلۀ تنظیمات تکی فرم باطل شود.

en: You can change the default cover photo globally here. Please make sure that the default cover is large enough and respects the ratio you are using for cover photos.
fa: شما می توانید عکس پیش‏‌فرض پروفایل را در سطح جهانی در اینجا تغییر دهید لطفا مطمئن شوید که عکس کاور  به اندازه کافی بزرگ است و نسبتی را که شما برای عکس های کاور استفاده می کنید رعایت می کند.

en: Default Cover Photo
fa: عکس پیش‌‏فرض کاور

en: You can change the default profile picture globally here. Please make sure that the photo is 300x300px.
fa: شما می توانید عکس پیش‌‏فرض پروفایل را در سطح جهانی در اینجا تغییر دهید لطفا مطمئن شوید که اندازه عکس 300x300 پیکسل می باشد.

en: Default Profile Photo
fa: عکس پیش‌‏فرض پروفایل

en: The text that is used for cancelling update profile button.
fa: متنی که برای دکمۀ لغو به‌روز رسانی نمایه استفاده می‌شود.

en: Profile Secondary Button Text
fa: متن دکمۀ دوم نمایه

en: Switch on/off the secondary button display in the form.
fa: روشن/خاموش کردن نمایش دکمهٔ دوم در فرم.

en: Profile Secondary Button
fa: دکمۀ دوم در نمایه

en: The text that is used for updating profile button.
fa: متنی که برای دکمهٔ به‌روزرسانی نمایه استفاده می‌شود.

en: Profile Primary Button Text
fa: متن مقدماتی دکمه پروفایل

en: Turn off
fa: خاموش کردن

en: Show with label
fa: نمایش با برچسب

en: Show inside text field
fa: نمایش درون فیلد متنی

en: This is applicable for edit mode only.
fa: این فقط برای حالت ویرایش قابل اعمال است.

en: Profile Field Icons
fa: آیکون‌های فیلد پروفایل

en: Right aligned
fa: راست‌ چین

en: Left aligned
fa: چپ چین

en: Centered
fa: وسط چین

en: The maximum width of the profile area inside profile (below profile header)
fa: حداکثر پهنای ناحیه نمایه، در داخل پروفایل (زیر هدر پروفایل)

en: Profile Area Maximum Width
fa: حداکثر پهنای ناحیه پروفایل

en: Profile Maximum Width
fa: حداکثر پهنای پروفایل

en: This will be the default template to output profile.
fa: این، الگوی پیش‏‌فرض پروفایل خروجی خواهد بود.

en: Profile Default Template
fa: الگوی پیش‏‌فرض پروفایل

en: Profile
fa: پروفایل

en: Show an asterisk for required fields
fa: نمایش یک ستاره برای فیلدهای الزامی

en: General
fa: عمومی

en: Appearance
fa: ظاهر

en: This will be used in the meta description that is available for search-engines.
fa: این در توضیحات متا استفاده خواهد شد که در دسترس موتورهای جستجو است.

en: User Profile Dynamic Meta Description
fa: توضیحات پروفایل متای پویای کاربر

en: This is the title that is displayed on a specific user profile.
fa: این عنوانی است که در نمایۀ کاربر خاصی نمایش داده می‌شود.

en: User Profile Title
fa: عنوان پروفایل کاربر

en: SEO
fa: سئو

en: This will be the minimum width for cover photo uploads.
fa: این حداقل عرض تصاویر کاور آپلودشده خواهد بود.

en: Cover Photo Minimum Width (px)
fa: حداقل عرض پوشش عکس (پیکسل)

en: Any image upload above this width will be resized to this limit automatically.
fa: پهنای هر عکس آپلودی که بالاتر از این باشد، بصورت خودکار به این محدوده تغییر اندازه داده می شود.

en: Image Upload Maximum Width (px)
fa: حداکثر عرض تصویر برای آپلود (پیکسل)

en: Quality is used to determine quality of image uploads, and ranges from 0 (worst quality, smaller file) to 100 (best quality, biggest file). The default range is 60.
fa: کیفیت، برای تعیین کیفت عکس های آپلودی است و محدوده ای از 0 (بدترین کیفیت،فایل کوچکتر) تا 100 (بهترین کیفیت، بزرگترین فایل) را شامل می شود.

en: Image Quality
fa: کیفیت عکس

en: Here you can define which thumbnail sizes will be created for each cover photo upload.
fa: اینجا می توانید تعریف کنید که برای آپلود هر عکس کاور، تصویر بندانگشتی در چه اندازه ای ساخته شود.

en: Cover Photo Thumbnail Sizes (px)
fa: اندازه تصویر کوچک جلویی (پیکسل)

en: Add New Size
fa: افزودن اندازه تازه

en: Here you can define which thumbnail sizes will be created for each profile photo upload.
fa: اینجا می توانید تعریف کنید که برای آپلود هر عکس نمایه، تصویر بندانگشتی در چه اندازه ای ساخته شود.

en: Profile Photo Thumbnail Sizes (px)
fa: مشخصات اندازه تصاویر کوچک (پیکسل)

en: Sets a maximum size for the uploaded cover.
fa: یک حداکثر برای اندازهٔ کاور آپلودشده قرار می‌دهد.

en: Cover Photo Maximum File Size (bytes)
fa: ذخیره عکس حداکثر اندازه پرونده ( بایت )

en: Sets a maximum size for the uploaded photo.
fa: یک حداکثر برای اندازهٔ عکس آپلودشده قرار می‌دهد.

en: Profile Photo Maximum File Size (bytes)
fa: تصویر پروفایل حداکثر اندازه فایل ( بایت )

en: Uploads
fa: آپلودها

en: Whether to receive notification when an account is deleted
fa: دریافت یک ایمیل زمانی که یک حساب کاربری حذف می شود

en: Account Deletion Notification
fa: اطلاعیه ی حذف شدن حساب کاربری

en: Whether to receive notification when an account needs admin review
fa: دریافت یک اطلاعیه زمانی که یک حساب کاربری به بررسی مدیریت نیاز دارد

en: Account Needs Review Notification
fa: اطلاعیه حساب کاربری به بررسی نیاز دارد

en: Whether to receive notification when a new user account is created
fa: آیا هنگام ایجاد حساب کاربری جدید، اعلان دریافت شود یا خیر

en: New User Notification
fa: اطلاعیه برای کاربر تازه

en: Admin Email Address
fa: نشانی رایانامۀ مدیر

en: Whether to send the user an email when he requests to reset password (Recommended, please keep on)
fa: آیا هنگام درخواست کاربر برای بازنشانی رمز عبور ایمیلی ارسال شود (توصیه می شود، لطفا روشن کنید)

en: Password Changed Email
fa: ایمیل تغییر رمز عبور

en: Whether to send an email when users changed their password (Recommended, please keep on)
fa: ارسال ایمیل زمانی که کاربران رمز عبور خود را تغییر دادند (توصیه می شود، لطفا ادامه دهید)

en: Password Reset Email
fa: بازنشانی رمز عبور

en: Whether to send the user an email when his account is deleted
fa: فرستادن یک ایمیل برای کاربر زمانی که حساب کاربری او، حذف شده است

en: Account Deleted Email
fa: ایمیل حساب کاربری حذف شده

en: Whether to send the user an email when his account is deactivated
fa: فرستادن یک ایمیل برای کاربر زمانی که حساب کاربری او، غیرفعال شده است

en: Account Deactivated Email
fa: ایمیل غیرفعال کردن حساب کاربری

en: Whether to send the user an email when his account is rejected
fa: فرستادن یک ایمیل برای کاربر زمانی که حساب کاربری او، بصورت خودکار تأیید شده است

en: Account Rejected Email
fa: ایمیل نپذیرفتن حساب کاربری

en: Whether to send the user an email when his account is approved
fa: فرستادن یک ایمیل برای کاربر زمانی که حساب کاربری او، تأیید شده است

en: Account Approved Email
fa: ایمیل تأیید حساب کاربری

en: Whether to send the user an email when his account needs admin review
fa: فرستادن یک ایمیل برای کاربر زمانی که حساب کاربری او، به تأیید مدیریت نیاز دارد

en: Whether to send the user an email when his account needs email activation
fa: هنگامی که حساب کاربری کاربر نیازمند رایانامۀ فعال‌سازی است، آیا رایانامه برای او ارسال شود یا خیر؟

en: Account Activation Email
fa: ایمیل فعالسازی حساب کاربری

en: Whether to send the user an email when his account is automatically approved
fa: فرستادن یک ایمیل برای کاربر حتی زمانی که حساب کاربری او، بصورت خودکار تأیید شده است

en: Account Welcome Email
fa: ایمیل خوش آمد گویی حساب کاربری

en: Use HTML for Emails?
fa: از HTML برای رایانامه استفاده شود؟

en: e.g. admin@companyname.com.
fa: مثال: email@iran.ir.

en: Mail appears from address
fa: ایمیل ها از نشانی نمایش داده می شوند

en: e.g. Site Name.
fa: مثال: نام وبگاه.

en: Mail appears from
fa: ایمیل ها نمایش داده می شوند از

en: Email
fa: ایمیل ها

en: This option lets you specify blacklist of words to prevent anyone from signing up with such a word as their username.
fa: این گزینه به شما اجازه می‌دهد فهرست سیاه از کلمات را مشخص کنید. این کار، افراد را از اینکه از این کلمات در نام کاربری خود هنگام ثبت نام استفاده کنند، جلوگیری می‌کند.

en: Blacklist Words
fa: لیست سیاه کلمات

en: This will block the specified email addresses from being able to sign up or sign in to your site. To block an entire domain, use something like `*@domain.com`.
fa: این، رایانامه‌های مشخصی را مسدود و از ثبت نام یا وارد شدن به وبگاه شما جلوگیری می‌کند. برای مسدود کردن کل یک دامنه از عبارتی مانند این استفاده کنید: *@domain.com

en: Blocked Email Addresses
fa: ایمیل های مسدود شده

en: Set the maximum reset password limit. If reached the maximum limit, user will be locked from using this.
fa: حداکثر حد مجاز که رمز عبور را تنظیم کنید. اگر حداکثر حد مجاز بگذرد کاربر از استفاده از آن قفل می شود.

en: Enable the Reset Password Limit?
fa: فعال سازی محدودیت بازنشانی رمز عبور؟

en: Custom URL
fa: آدرسی سفارشی

en: Allow Category pages to be accessible
fa: اجازه دسترسی به صفحات دسته‌بندی

en: Allow Homepage to be accessible
fa: اجازه دسترسی به صفحه را داشته باشید

en: Add New URL
fa: افزودن آدرس جدید

en: Exclude the following URLs
fa: آدرس‌های زیر را از قاعده مستثنا کن

en: A logged out user will be redirected to this url If he is not permitted to access the site.
fa: کاربر خارج‌شده، اگر اجازهٔ دسترسی به وبگاه را نداشته باشد، به این نشانی اینترنتی ارجاع داده می‌شود.

en: Custom Redirect URL
fa: لینک ارجاع سفارشی

en: Globally control the access of your site, you can have separate restrict options per post/page by editing the desired item.
fa: دسترسی به سایت خود را به صورت همگانی کنترل کنید، می توانید با ویرایش مورد مورد نظر، گزینه های محدود جداگانه در هر پست/صفحه داشته باشید.

en: Global Site Access
fa: دسترسی جهانی به سایت

en: Access
fa: دسترسی

en: Allow users to hide their profiles from directory
fa: به کاربران اجازه دهید تا نمایۀ خود را از ظاهر شدن در پوشه استثنا کنند

en: Allow users to change email
fa: اجازۀ تغییر رایانامه به کاربران

en: Require First & Last Name
fa: نام و نام خانوادگی ضروری است

en: Display First & Last name fields
fa: نمایش فیلدهای نام و نام خانوادگی

en: Add a First & Last Name fields
fa: اضافه کردن فیلد نام و نام خانوادگی

en: Are you sure you want to delete your account? This will erase all of your account data from the site. To delete your account, click on the button below.
fa: آیا مطمئن هستید که می خواهید اکانت خود را حذف کنید؟ با این کار تمام اطلاعات حساب شما از سایت پاک می شود. برای حذف اکانت خود روی دکمه زیر کلیک کنید.

en: Account Deletion Custom Text
fa: متن دلخواه برای حذف حساب

en: Enable/disable the Delete account tab in account page.
fa: فعال/غیرفعال کردن زبانۀ حذف حساب کاربری در برگۀ حساب کاربری.

en: Delete Account Tab
fa: پاک کردن حساب کاربری

en: Notifications Account Tab
fa: اطلاعیه های حساب کاربری

en: Privacy Account Tab
fa: حریم خصوصی حساب کاربری

en: Password Account Tab
fa: رمز عبور حساب کاربری

en: Do you want to use the plugin default avatar instead of the gravatar default photo (If the user did not upload a custom profile photo/avatar).
fa: آیا می‌خواهید از آواتار پیش‌فرض افزونه به جای عکس پیش‌فرض گراواتار استفاده کنید (اگر کاربر عکس / آواتار سفارشی بارگذاری نکرده باشد)؟

en: Use Default plugin avatar as Gravatar's Default avatar
fa: استفاده از آواتار پیش‌فرض افزونه برای آواتار پیش‌فرض

en: Blank ( a transparent PNG image )
fa: خالی (یک تصویر PNG شفاف)

en: Retro
fa: یکپارچه سازی

en: Wavatar
fa: نماد

en: Monsterid
fa: هیولا

en: Identicon
fa: آیکون معرف

en: Mystery Man
fa: مرد مرموز

en: 404 ( File Not Found response )
fa: 404 (جواب فایل یافت نشد)

en: Gravatar has a number of built in options which you can also use as defaults.
fa: گراواتار دارای تعدادی گزینهٔ درونی است که می‌توانید به‌عنوان پیش‌فرض‌ها نیز استفاده کنید.

en: Use Gravatar builtin image
fa: از گراواتار ساخته شده در تصویر استفاده کنید

en: Do you want to use Gravatar instead of the default plugin profile photo (If the user did not upload a custom profile photo/avatar)?
fa: آیا می‌خواهید از گراواتار به جای آواتار پیش‌فرض افزونه استفاده کنید (اگر کاربر عکس / آواتار سفارشی بارگذاری نکرده باشد)؟

en: Use Gravatars?
fa: استفاده از گراواتار؟

en: Control whether to enable or disable member directories on this site.
fa: فعال یا غیرفعال کردن پوشۀ کاربران در این وبگاه را کنترل کنید.

en: Enable Members Directory
fa: فعال کردن پوشۀ کاربران

en: If enabled, author pages will automatically redirect to the user's profile page.
fa: اگر فعال باشد، صفحۀ نویسنده‌ها به‌صورت خودکار به برگۀ نمایه‌شان ارجاع داده می‌شود.

en: Automatically redirect author page to their profile?
fa: صفحه نویسنده بصورت خودکار به پروفایل آنها ارجاع داده شود؟

en: Display Name Custom Field(s)
fa: فیلد(های) دلخواه نام نمایشی

en: Custom field(s)
fa: فیلد(های) دلخواه

en: First name only
fa: فقط نام

en: First initial of first name & last name
fa: حرف ابتدای نام به همراه نام خانوادگی

en: First name & first initial of last name
fa: نام و حرف ابتدایی نام خانوادگی

en: Last name & first name
fa: نام خانوادگی و نام

en: First name & last name
fa: نام و نام خانوادگی

en: Default WP Display Name
fa: نمایش نام پیش‌فرض وردپرس

en: This is the name that will be displayed for users on the front end of your site. Default setting uses first/last name as display name if it exists.
fa: این نامی است که برای کاربران در سمت کاربر وبگاه شما به نمایش در خواهد آمد. تنظیمات پیش‌‏فرض بدین گونه است که از نام و نام خانوادگی (در صورتی که وجود داشته باشند) به‌عنوان نام نمایشی استفاده خوهد کرد.

en: User Display Name
fa: نام نمایشی کاربر

en: Select...
fa: انتخاب...

en: User ID
fa: شناسه کاربر

en: First and Last Name with '+'
fa: نام و نام خانوادگی با '+'

en: First and Last Name with '-'
fa: نام و نام خانوادگی با '-'

en: First and Last Name with '.'
fa: نام و نام خانوادگی با '.'

en: Profile Permalink Base
fa: لینک پایه ای اولیه پروفایل

en: Choose a page...
fa: یک صفحه را انتخاب کنید ...

en: Login page
fa: صفحه ورود

[ctx: placeholder]
en: Search &hellip;
fa: جستجو &hellip;

[ctx: label]
en: Search for:
fa: جستجو برای:

en: This user has not created any posts.
fa: این کاربر هیچ پستی ارسال نکرده است.

en: You have not created any posts.
fa: شما هیچ پستی ارسال  نکرده اید.

en: load more posts
fa: بارگذاری نوشته های بیشتر

note: translators: %s: comments number.
en: %s comment | %s comments
fa[0]: %s نظر

en: no comments
fa: بدون نظر

note: translators: %s: human time diff.
en: %s ago
fa: %s قبل

en: This user has not made any comments.
fa: این کاربر هیچ نظری ارسال نکرده است.

en: You have not made any comments.
fa: شما هیچ نظری نداشته اید.

en: load more comments
fa: بارگذاری نظرات بیشتر

note: translators: %1$s is a link; %2$s is a title.
en: On <a href="%1$s">%2$s</a>
fa: در <a href="%1$s">%2$s</a>

en: Search Users
fa: جستجو کاربران

en: Ultimate Member - Search
fa: کاربران نهایی - جستجو

en: Membership Inactive
fa: عضویت غیرفعال

en: Membership Rejected
fa: عضویت رد شد

en: Comments
fa: دیدگاه‌ها

en: Posts
fa: مطالب

en: Search Member Directories
fa: جستجوی پوشۀ کاربران

en: You did not create any member directories yet
fa: شما هنوز هیچ پوشۀ کاربری ایجاد نکرده‌اید

en: Edit Member Directory
fa: ویرایش پوشۀ کاربر

en: Add New Member Directory
fa: افزودن پوشۀ کاربر تازه

en: Member Directory
fa: پوشۀ کاربر

en: Search User Roles
fa: جستجوی نقش کاربر

en: You did not create any user roles yet
fa: شما هنوز هیچ نقش کاربری نساخته اید

en: Edit User Role
fa: ویرایش نقش کاربر

en: Add New User Role
fa: افزودن نقش جدید کاربر

en: User Role
fa: نقش کاربر

en: Search Forms
fa: فرم های جستجو

en: Nothing found in Trash
fa: در زباله دان یافت نشد

en: You did not create any forms yet
fa: شما هنوز هیچ فرمی نساخته اید

en: Edit Form
fa: ویرایش فرم

en: Add New Form
fa: افزودن فرم تازه

en: Add New
fa: اضافه کردن

en: Form
fa: فرم

en: Default Template
fa: پوسته پیش‌‏فرض

en: This content has been restricted to logged in users only. Please <a href="{login_referrer}">login</a> to view this content.
fa: این محتوا فقط برای کاربران وارد شده است.لطفا برای مشاهده این مطلب <a href="{login_referrer}">وارد</a> شوید.

en: (empty)
fa: (خالی)

en: date submitted
fa: تاریخ ارسال

en: Login
fa: ورود

en: Register
fa: ثبت نام

en: This activation link is expired or have already been used.
fa: این پیوند منقضی شده است یا قبلا استفاده شده است.

en: Select the member roles that can see this link
fa: نقش های عضوی را انتخاب نمایید که می توانند این لینک را ببینند

en: Who can see this menu link?
fa: چه کسی می تواند این لینک منو را ببینید؟

en: By Role
fa: با نقش

en: Display Mode
fa: حالت نمایش

en: Login as this user
fa: وارد شدن تحت عنوان این کاربر

en: Delete this user
fa: حذف این کاربر

en: Reactivate this account
fa: فعالسازی دوباره کاربر

en: Deactivate this account
fa: غیر فعال کردن این حساب

en: Reactivate
fa: فعالسازی دوباره

en: Deactivate
fa: غیرفعال

en: Resend Activation Email
fa: ارسال دوبارهٔ رایانامهٔ فعال‌سازی

en: Put as Pending Review
fa: بعنوان در انتظار بررسی قرار بده

en: Reject Membership
fa: رد عضویت

en: Approve Membership
fa: تایید عضویت

en: max
fa: حداکثر

en: About
fa: درباره

en: Untitled photo
fa: عکس بدون عنوان

en: This file has been removed.
fa: این فایل حذف شده است.

note: translators: %s: date.
en: Joined %s
fa: تاریخ عضویت: %s

en: Invalid SoundCloud track ID
fa: شناسه آهنگ SoundCloud نامعتبر است

en: Required
fa: الزامی

en: Licenses
fa: مجوزها

en: Activate
fa: فعال شد

note: translators: %s: min widdth.
en: Your photo is too small. It must be at least %spx wide.
fa: عکس شما بیش از حد کوچک است. عکس باید حداقل %spx پهنا باشد.

en: Your image is invalid or too large!
fa: تصویر شما نامعتبر است و یا بیش از حد بزرگ است!

en: This media type is not recognized.
fa: این نوع رسانه شناخته شده نیست.

en: This user has not added any information to their profile yet.
fa: این کاربر هنوز اطلاعاتی به نمایۀ خود نیفزوده است.

note: translators: %s: edit user link.
en: Your profile is looking a little empty. Why not <a href="%s">add</a> some information!
fa: نمایۀ شما کمی خالی به نظر می‌رسد. مقداری اطلاعات <a href="%s">اضافه کنید</a>!

en: Save
fa: ذخیره

en: Change file
fa: تغییر فایل

en: Processing...
fa: در حال پردازش...

en: Upload Photo
fa: بارگذاری عکس

note: translators: %s: label. translators: %s: placeholder.
en: Confirm %s
fa: تأیید %s

en: New Password
fa: رمز عبور جديد

en: Current Password
fa: رمز عبور فعلی

en: You can only upload one file
fa: شما فقط می توانید یک فایل را آپلود کنید

en: This file is too small!
fa: این فایل خیلی کوچک است!

en: This file is too large!
fa: این پرونده خیلی بزرگ است!

en: Sorry this is not a valid file.
fa: با عرض پوزش این یک فایل معتبر نیست

en: You can only upload one image
fa: شما فقط می توانید یک تصویر را آپلود کنید

en: This image is too small!
fa: این تصویر خیلی کوچک است!

en: This image is too large!
fa: این تصویر خیلی بزرگ است!

en: Sorry this is not a valid image.
fa: با عرض پوزش این تصویر معتبر نیست.

en: Please upload a valid image!
fa: لطفا یک تصویر معتبر آپلود کنید!

en: Custom Field
fa: فیلد دلخواه

en: Less than 1 year old
fa: کمتر از یک سال

note: translators: %s: age.
en: %s year old | %s years old
fa[0]: %s سال

note: translators: %s: time.
en: Yesterday at %s
fa: دیروز در %s

note: translators: %s: hours.
en: %s hr | %s hrs
fa[0]: %s ساعت

note: translators: %s: min time.
en: %s min | %s mins
fa[0]: %s دقیقه

en: just now
fa: همین الان

en: Once Weekly
fa: یک بار در هفته

en: Zimbabwe
fa: زیمبابوه

en: Zambia
fa: زامبیا

en: Yemen
fa: یمن

en: Western Sahara
fa: صحرای غربی

en: Wallis and Futuna
fa: والیس و فوتونا

en: Virgin Islands, U.S.
fa: جزیره ویرجیانا آمریکا.

en: Virgin Islands, British
fa: جزیره ویرجیانا، انگلیس

en: Viet Nam
fa: ویتنام

en: Venezuela, Bolivarian Republic of
fa: ونزوئلا، جمهوری بولیواری

en: Vanuatu
fa: وانواتو

en: Uzbekistan
fa: ازبکستان

en: Uruguay
fa: اروگوئه

en: United States Minor Outlying Islands
fa: جزایر کوچک حاشیه های ایالات متحده

en: United States
fa: ایالات متحده

en: United Kingdom
fa: انگلستان

en: United Arab Emirates
fa: امارات متحده عربی

en: Ukraine
fa: اوکراین

en: Uganda
fa: اوگاندا

en: Tuvalu
fa: توووالو

en: Turks and Caicos Islands
fa: جزایر ترکس و کایکوس

en: Turkmenistan
fa: ترکمنستان

en: Turkey
fa: ترکیه

en: Tunisia
fa: تونس

en: Trinidad and Tobago
fa: ترینیداد و توباگو

en: Tokelau
fa: توکلائو

en: Togo
fa: توگو

en: Timor-Leste
fa: تیمور شرقی

en: Thailand
fa: تایلند

en: Tanzania, United Republic of
fa: تانزانیا

en: Tajikistan
fa: تاجیکستان

en: Taiwan, Province of China
fa: تایوان

en: Syrian Arab Republic
fa: سوریه

en: Switzerland
fa: سوئیس

en: Sweden
fa: سوئد

en: Svalbard and Jan Mayen
fa: سوالبارد و یان ماین

en: Suriname
fa: سورینام

en: Sudan
fa: سودان

en: Sri Lanka
fa: سری لانکا

en: Spain
fa: اسپانیا

en: South Sudan
fa: سودان جنوبی

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
fa: جرجیای جنوبی و جزایر ساندویچ جنوبی

en: South Africa
fa: آفریقای جنوبی

en: Somalia
fa: سومالی

en: Solomon Islands
fa: جزایر سلیمان

en: Slovenia
fa: اسلوونی

en: Slovakia
fa: اسلواکی

en: Singapore
fa: سنگاپور

en: Sierra Leone
fa: سیرالئون

en: Seychelles
fa: سیشل

en: Serbia
fa: صربستان

en: Senegal
fa: سنگال

en: Saudi Arabia
fa: عربستان سعودی

en: Sao Tome and Principe
fa: سائوتومه و پرنسیپه

en: San Marino
fa: سان مارینو

en: Samoa
fa: ساموآ

en: Saint Vincent and the Grenadines
fa: سنت وینسنت و گرنادین‌ها

en: Saint Pierre and Miquelon
fa: سنت پیر و میکلون

en: Saint Martin (French part)
fa: سن مارتن (قسمت فرانسوی)

en: Saint Lucia
fa: سنت لوسیا

en: Saint Kitts and Nevis
fa: سنت کیتس و نویس

en: Saint Helena
fa: سنت هلن

en: Saint Barthélemy
fa: سنت بارتلمی

en: Rwanda
fa: رواندا

en: Russian Federation
fa: روسیه

en: Romania
fa: رومانی

en: Réunion
fa: رئونیون

en: Qatar
fa: قطر

en: Puerto Rico
fa: پورتوریکو

en: Portugal
fa: کشور پرتغال

en: Poland
fa: لهستان

en: Pitcairn
fa: پیتکرن

en: Philippines
fa: فیلیپین

en: Peru
fa: پرو

en: Paraguay
fa: پاراگوئه

en: Papua New Guinea
fa: پاپوآ گینه نو

en: Panama
fa: پاناما

en: Palestine
fa: فلسطین

en: Palau
fa: پالائو

en: Pakistan
fa: پاکستان

en: Oman
fa: عمان

en: Norway
fa: نروژ

en: Northern Mariana Islands
fa: جزایر ماریانای شمالی

en: Norfolk Island
fa: جزیره نورفک

en: Niue
fa: نیووی

en: Nigeria
fa: نیجریه

en: Niger
fa: نیجر

en: Nicaragua
fa: نیکاراگوئه

en: New Zealand
fa: نیوزیلند

en: New Caledonia
fa: کالدونیای جدید

en: Netherlands Antilles
fa: آنتیل هلند

en: Netherlands
fa: هلند

en: Nepal
fa: نپال

en: Namibia
fa: نامیبیا

en: Myanmar
fa: میانمار

en: Mozambique
fa: موزامبیک

en: Morocco
fa: مراکش

en: Montserrat
fa: مونتسرات

en: Montenegro
fa: مونته نگرو

en: Mongolia
fa: مغولستان

en: Monaco
fa: موناکو

en: Moldova, Republic of
fa: جمهوری مولداوی

en: Micronesia, Federated States of
fa: میکرونزی، ایالات فدرال

en: Mexico
fa: مکزیک

en: Mayotte
fa: مایوت

en: Mauritius
fa: موریس

en: Mauritania
fa: موریتانی

en: Martinique
fa: مارتینیک

en: Marshall Islands
fa: جزایر مارشال

en: Malta
fa: مالت

en: Mali
fa: مالی

en: Maldives
fa: مالدیو

en: Malaysia
fa: مالزی

en: Malawi
fa: مالاوی

en: Madagascar
fa: ماداگاسکار

en: Macedonia, the former Yugoslav Republic of
fa: مقدونیه، جمهوری سابق یوگسلاوی

en: Macao
fa: ماکائو

en: Luxembourg
fa: لوکزامبورگ

en: Lithuania
fa: لیتوانی

en: Liechtenstein
fa: لیختن اشتاین

en: Libyan Arab Jamahiriya
fa: لیبی عربستان جماهیریا

en: Liberia
fa: لیبریا

en: Lesotho
fa: لسوتو

en: Lebanon
fa: لبنان

en: Latvia
fa: لتونی

en: Lao People's Democratic Republic
fa: جمهوری دموکراتیک خلق لائوس

en: Kyrgyzstan
fa: قرقیزستان

en: Kuwait
fa: کویت

en: Korea, Republic of
fa: جمهوری کره

en: Korea, Democratic People's Republic of
fa: کره، جمهوری خلق جمهوری دموکراتیک

en: Kiribati
fa: کیریباتی

en: Kenya
fa: کنیا

en: Kazakhstan
fa: قزاقستان

en: Jordan
fa: اردن

en: Jersey
fa: جرزی

en: Japan
fa: ژاپن

en: Jamaica
fa: جامائیکا

en: Italy
fa: ایتالیا

en: Israel
fa: اسرائیل

en: Isle of Man
fa: جزیره من

en: Ireland
fa: ایرلند

en: Iraq
fa: عراق

en: Iran, Islamic Republic of
fa: جمهوری اسلامی ایران

en: Indonesia
fa: اندونزی

en: India
fa: هندوستان

en: Iceland
fa: ایسلند

en: Hungary
fa: مجارستان

en: Hong Kong
fa: هنگ کنگ

en: Honduras
fa: هندوراس

en: Holy See (Vatican City State)
fa: مقدس (ایالت واتیکان)

en: Heard Island and McDonald Islands
fa: جزیره هرد و جزایر مک‌دونالد

en: Haiti
fa: هائیتی

en: Guyana
fa: گویان

en: Guinea-Bissau
fa: گینه بیسائو

en: Guinea
fa: گینه

en: Guernsey
fa: گورنسی

en: Guatemala
fa: گواتمالا

en: Guam
fa: گوام

en: Guadeloupe
fa: گوادلوپ

en: Grenada
fa: گرانادا

en: Greenland
fa: گرینلند

en: Greece
fa: یونان

en: Gibraltar
fa: جبل الطارق

en: Ghana
fa: غنا

en: Germany
fa: آلمان

en: Gambia
fa: گامبیا

en: Gabon
fa: گابن

en: French Southern Territories
fa: مناطق جنوبی فرانسه

en: French Polynesia
fa: پلینزی فرانسه

en: French Guiana
fa: گویان فرانسه

en: France
fa: فرانسه

en: Finland
fa: فنلاند

en: Fiji
fa: فیجی

en: Faroe Islands
fa: جزایر فارو

en: Falkland Islands (Malvinas)
fa: جزایر فالکلند (مالویناس)

en: Ethiopia
fa: اتیوپی

en: Estonia
fa: استونی

en: Eritrea
fa: اریتره

en: Equatorial Guinea
fa: گینه استوایی

en: El Salvador
fa: السالوادور

en: Egypt
fa: مصر

en: Ecuador
fa: اکوادور

en: Dominican Republic
fa: جمهوری دومینیکن

en: Dominica
fa: دومینیکا

en: Djibouti
fa: جیبوتی

en: Denmark
fa: دانمارک

en: Czech Republic
fa: جمهوری چک

en: Cyprus
fa: قبرس

en: Cuba
fa: کوبا

en: Croatia
fa: کرواسی

en: Côte d'Ivoire
fa: ساحل عاج

en: Costa Rica
fa: کاستاریکا

en: Cook Islands
fa: جزایر کوک

en: Congo, the Democratic Republic of the
fa: کنگو، جمهوری دموکراتیک

en: Congo
fa: کنگو

en: Comoros
fa: کومور

en: Colombia
fa: کلمبیا

en: Cocos (Keeling) Islands
fa: جزایر کوکوس (کایلینگ)

en: Christmas Island
fa: جزیره کریسمس

en: China
fa: چین

en: Chile
fa: شیلی

en: Chad
fa: چاد

en: Central African Republic
fa: جمهوری آفریقای مرکزی

en: Cayman Islands
fa: جزایر کیمن

en: Cape Verde
fa: کیپ ورد

en: Canada
fa: کانادا

en: Cameroon
fa: کامرون

en: Cambodia
fa: کامبوج

en: Burundi
fa: بوروندی

en: Burkina Faso
fa: بورکینافاسو

en: Bulgaria
fa: بلغارستان

en: Brunei Darussalam
fa: برونئی دارالسلام

en: British Indian Ocean Territory
fa: قلمرو اقیانوس هند بریتانیا

en: Brazil
fa: برزیل

en: Bouvet Island
fa: جزیره بوت

en: Botswana
fa: بوتسوانا

en: Bosnia and Herzegovina
fa: بوسنی و هرزگوین

en: Bolivia, Plurinational State of
fa: بولیوی، دولت چند ملیتی

en: Bhutan
fa: بوتان

en: Bermuda
fa: برمودا

en: Benin
fa: بنین

en: Belize
fa: بلیز

en: Belgium
fa: بلژیک

en: Belarus
fa: بلاروس

en: Barbados
fa: باربادوس

en: Bangladesh
fa: بنگلادش

en: Bahrain
fa: بحرین

en: Bahamas
fa: باهاما

en: Azerbaijan
fa: آذربایجان

en: Austria
fa: اتریش

en: Australia
fa: استرالیا

en: Aruba
fa: آروبا

en: Armenia
fa: ارمنستان

en: Argentina
fa: آرژانتین

en: Antigua and Barbuda
fa: آنتیگوا و باربودا

en: Antarctica
fa: قطب جنوب

en: Anguilla
fa: آنگویلا

en: Angola
fa: آنگولا

en: Andorra
fa: آندورا

en: American Samoa
fa: ساموای آمریکایی

en: Algeria
fa: الجزایر

en: Albania
fa: آلبانی

en: Åland Islands
fa: جزایر الند

en: Afghanistan
fa: افغانستان

en: Zulu
fa: زولو

en: Chinese
fa: چینی ها

en: Zhuang
fa: ژوانگ

en: Yoruba
fa: یوروبا

en: Yiddish
fa: ییدیش

en: Xhosa
fa: خواجه

en: Wolof
fa: ولف

en: Walloon
fa: والون

en: Volapuk
fa: والاپوک

en: Vietnamese
fa: ویتنامی

en: Venda
fa: وندا

en: Uzbek
fa: ازبک

en: Urdu
fa: اردو

en: Ukrainian
fa: اوکراین

en: Uighur
fa: اویغور

en: Tahitian
fa: تاهیتان

en: Twi
fa: توکی

en: Tatar
fa: تاتار

en: Tsonga
fa: تسونگا

en: Turkish
fa: ترکی

en: Tonga
fa: تونگا

en: Tswana
fa: تسوانا

en: Tagalog
fa: تاگالوگ

en: Turkmen
fa: ترکمن ها

en: Tigrinya
fa: تیگرینا

en: Thai
fa: تایلندی

en: Tajik
fa: تاجیک

en: Telugu
fa: تلوگو

en: Tamil
fa: تامیل

en: Swahili
fa: سواحیلی

en: Swedish
fa: سوئدی

en: Sundanese
fa: ساندانایی

en: Southern Sotho
fa: جنوبی سوتو

en: Swati
fa: سواتي

en: Serbian
fa: صربستان

en: Albanian
fa: آلبانیایی

en: Somali
fa: سومالی

en: Shona
fa: شونا

en: Samoan
fa: ساموئل

en: Slovenian
fa: اسلوونیایی

en: Slovak
fa: اسلواکی

en: Sinhala
fa: سینالا

en: Sango
fa: سانگو

en: Northern Sami
fa: سامی شمالی

en: Sindhi
fa: سندی

en: Sardinian
fa: ساردینیا

en: Sanskrit
fa: سانسکریت

en: Kinyarwanda
fa: کنیارواندا

en: Russian
fa: روسی

en: Romanian
fa: رومانیایی

en: Kirundi
fa: کراندی

en: Raeto-Romance
fa: رائتو-رومنس

en: Quechua
fa: کوکویا

en: Portuguese
fa: پرتغالی

en: Pashto
fa: پشتو

en: Polish
fa: لهستانی

en: Pali
fa: پالی

en: Panjabi
fa: پنجابی

en: Ossetian
fa: اوستیان

en: Oriya
fa: اوریا

en: Oromo
fa: اورومو

en: Ojibwa
fa: اوجیبا

en: Occitan
fa: اکسیتان

en: Chichewa
fa: چیچوا

en: Navajo
fa: ناواهو

en: South Ndebele
fa: جنوب نیدبلی

en: Norwegian
fa: نروژی

en: Norwegian Nynorsk
fa: نروژی نینورسک

en: Dutch
fa: هلندی

en: Ndonga
fa: اندونگا

en: Nepali
fa: نپالی

en: North Ndebele
fa: اندهبلهای شمالی

en: Norwegian Bokmal
fa: بوکمال نروژی

en: Nauru
fa: نائورو

en: Burmese
fa: برمه

en: Maltese
fa: مالتی

en: Malay
fa: مالایی

en: Marathi
fa: مراتی

en: Mongolian
fa: مغولی

en: Malayalam
fa: مالایالام

en: Macedonian
fa: مقدونی

en: Maori
fa: موری

en: Marshallese
fa: مارشال

en: Malagasy
fa: ماداگاسکار

en: Latvian
fa: لتونی

en: Luba-Katanga
fa: لووبا کاتانگا

en: Lithuanian
fa: لیتوانیایی

en: Lao
fa: لائو

en: Lingala
fa: لینگالا

en: Limburgish
fa: لیمبورگیش

en: Ganda
fa: گاندا

en: Luxembourgish
fa: لوکزامبورگ

en: Latin
fa: لاتین

en: Kirghiz
fa: قرقیزستان

en: Cornish
fa: کورنیش

en: Komi
fa: کمي

en: Kurdish
fa: کردی

en: Kashmiri
fa: کشمیری

en: Kanuri
fa: کانوری

en: Korean
fa: کره ای

en: Kannada
fa: کانادها

en: Khmer
fa: خمر

en: Kalaallisut
fa: کالالیسوت

en: Kazakh
fa: قزاقستان

en: Kwanyama
fa: کوانایاما

en: Kikuyu
fa: کیکویو

en: Kongo
fa: کنگو

en: Javanese
fa: جاوایی

en: Japanese
fa: ژاپنی

en: Inuktitut
fa: اینوکتیتوت

en: Italian
fa: ایتالیایی

en: Icelandic
fa: ایسلندی

en: Ido
fa: ایدو

en: Inupiaq
fa: اینوپیاک

en: Sichuan Yi
fa: سیچوان یی

en: Igbo
fa: ایگبو

en: Interlingue
fa: اینترلینگه

en: Indonesian
fa: اندونزیایی

en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
fa: اینترلینوا (انجمن بین المللی زبان کمکی)

en: Herero
fa: هررو

en: Armenian
fa: ارمنی

en: Hungarian
fa: مجارستانی

en: Haitian
fa: هائیتی

en: Croatian
fa: کرواتی

en: Hiri Motu
fa: هیری موتو

en: Hindi
fa: هندی

en: Hebrew
fa: عبری

en: Hausa
fa: هسا

en: Manx
fa: مانکس

en: Gujarati
fa: گجراتی

en: Guarani
fa: گوارانی

en: Galician
fa: گالیسیایی

en: Scottish Gaelic
fa: گالیک اسکاتلندی

en: Irish
fa: ایرلندی

en: Western Frisian
fa: فریزی غربی

en: French
fa: فرانسوی

en: Faroese
fa: فاروئی

en: Fijian
fa: فیجیان

en: Finnish
fa: فنلاندی

en: Fulah
fa: فوله

en: Persian
fa: پارسی

en: Basque
fa: باسک

en: Estonian
fa: استونیایی

en: Spanish
fa: اسپانیایی

en: Esperanto
fa: اسپرانتو

en: English
fa: انگلیسی

en: Greek
fa: یونانی

en: Ewe
fa: جو

en: Dzongkha
fa: دونگکا

en: Divehi
fa: دیویچی

en: German
fa: آلمانی

en: Danish
fa: دانمارکی

en: Welsh
fa: ویلز

en: Chuvash
fa: چاوشی

en: Church Slavic
fa: کلیسای اسلاوی

en: Czech
fa: چک

en: Cree
fa: کری

en: Corsican
fa: کورسی

en: Chamorro
fa: چامورو

en: Chechen
fa: چچنی

en: Catalan
fa: کاتالان

en: Bosnian
fa: بوسنیایی

en: Breton
fa: برتون

en: Tibetan
fa: تبتی

en: Bengali
fa: بنگالی

en: Bambara
fa: بمبرا

en: Bislama
fa: بسلاما

en: Bihari
fa: بیحری

en: Bulgarian
fa: بلغاری

en: Belarusian
fa: بلاروسی

en: Bashkir
fa: باشکیر

en: Azerbaijani
fa: آذربایجانی

en: Aymara
fa: آی مارا

en: Avaric
fa: آواریک

en: Assamese
fa: آسام

en: Arabic
fa: عربی

en: Aragonese
fa: آراگونس

en: Amharic
fa: امهری

en: Akan
fa: آکان

en: Afrikaans
fa: آفریکانس

en: Avestan
fa: اوستایی

en: Abkhazian
fa: آبخازگان

en: Afar
fa: آفار

en: Custom Validation
fa: اعتبار سفارشی

en: YouTube Profile
fa: مشخصات یوتیوب

en: Website URL
fa: آدرس وب سایت

en: Unique Username/Email
fa: نام کاربری / رایانامهٔ یکتا

en: Unique Username
fa: نام کاربری منحصر به فرد

en: Unique Metakey value
fa: ارزش منحصر به فرد

en: Unique Email
fa: رایانامهٔ یکتا

en: SoundCloud Profile
fa: مشخصات SoundCloud

en: Numeric value only
fa: تنها مقدار عددی

en: Lowercase only
fa: فقط کافیه

en: LinkedIn URL
fa: آدرس لینکدین

en: Instagram URL
fa: آدرس اینستاگرام

en: Facebook URL
fa: آدرس فیسبوک

en: English letters only
fa: فقط حروف لاتین

en: Alpha-numeric value
fa: مقدار آلفا-عددی

en: Alphabetic value only
fa: فقط الفبایی

en: If you confirm, everything related to your profile will be deleted permanently from the site
fa: اگر تأیید کنید، هر چیزی که به پروفایل شما مربوط باشد برای همیشه از سایت حذف خواهد شد

en: Here you can hide yourself from appearing in public directory
fa: در اینجا می‌توانید خود را از نمایش در پوشۀ عمومی استثنا کنید

en: Hide my profile from directory
fa: نمایۀ من را از پوشۀ کاربران استثنا کن

en: Who can see your public profile?
fa: چه کسی می تواند پروفایل عمومی شما را ببینید؟

en: Profile Privacy
fa: حریم خصوصی پروفایل

en: Enter your username or email
fa: نام کاربری یا ایمیل خود را وارد نمایید

en: To reset your password, please enter your email address or username below.
fa: برای بازیابی رمزعبور لطفا نام کاربری یا ایمیل خود را وارد نمایید.

en: Password Reset
fa: بازنشانی رمز عبور

en: Upload profile cover here
fa: کاور پروفایل خود را اینجا آپلود کنید

en: Cover Photo
fa: عکس کاور

en: Upload your photo here
fa: عکس خود را در اینجا آپلود کنید

en: Change your profile photo
fa: عکس پروفایل خود را تغییر دهید

en: Profile Photo
fa: تصویر پروفایل

en: Mobile Number
fa: شماره همراه

en: Phone Number
fa: شماره تلفن

en: Select languages
fa: انتخاب زبان

en: Languages Spoken
fa: زبان گفتاری

en: Languages
fa: زبان

en: Roles (Radio)
fa: نقش ها

en: Account Type
fa: نوع اکانت

en: Roles (Dropdown)
fa: نقش ها (کشویی)

en: SoundCloud
fa: ساوندکلاود

en: YouTube
fa: یوتیوب

en: Skype ID
fa: اسکایپ

en: Instagram
fa: اینستاگرام

en: LinkedIn
fa: لینکدن

en: Facebook
fa: فیسبوک

en: Choose a Country
fa: انتخاب یک کشور

en: Country
fa: کشور

en: Female
fa: زن

en: Male
fa: مرد

en: Gender
fa: جنسیت

en: Birth Date
fa: تاریخ تولد

en: Biography
fa: زندگی‏نامه

en: Secondary Email Address
fa: نشانی رایانامۀ دوم

en: Email Address
fa: نشانی رایانامه

en: Last Login
fa: آخرین ورود

en: Registration Date
fa: تاریخ ثبت نام

en: Nickname
fa: نام مستعار

en: Username or Email
fa: نام کاربری یا رایانامه

en: Only me
fa: فقط من

en: Everyone
fa: هر کس

en: You must add a shortcode to the content area
fa: شما باید یک کد کوتاه را به قسمت محتوا اضافه کنید

en: Number of years is not valid
fa: تعداد سالها معتبر نیست

en: Please enter a valid size
fa: لطفا یک اندازه معتبر وارد کنید

en: You have not added any choices yet.
fa: هنوز انتخاب نکرده اید.

en: Number
fa: عدد

en: You must provide a title
fa: شما باید یک عنوان انتخاب کنید

en: The end of date range must be greater than the start of date range
fa: پایان محدوده تاریخ باید بیشتر از شروع محدوده تاریخ باشد

en: Please enter a valid end date in the date range
fa: لطفا یک تاریخ پایان معتبر در قسمت تاریخ وارد کنید

en: Please provide a date range end
fa: لطفا یک پایان محدوده تاریخ ارائه کنید

en: Please enter a valid start date in the date range
fa: لطفا یک تاریخ شروع معتبر در قسمت تاریخ وارد کنید

en: Please provide a date range beginning
fa: لطفا یک دامنه تاریخ شروع کنید

en: Your meta key contains illegal characters. Please correct it.
fa: کلید متا شما حاوی کارهای غیر قانونی است. لطفا آن را تصحیح کنید.

en: Your meta key already exists in your fields list
fa: کلید متا شما در لیست فیلدهای در حال حاضر خود وجود دارد

en: Your meta key is a predefined reserved key and cannot be used
fa: متا کلید شما یک کلید رزرو شده با پیش تعیین شده است و نمی تواند مورد استفاده قرار گیرد

en: Your meta key is a reserved core field and cannot be used
fa: متا کلید شما یک زمینه اصلی محرمانه است و نمی تواند مورد استفاده قرار گیرد

en: Invalid query!
fa: کوئری نامعتبر!

en: User has been successfully deleted.
fa: کاربر با موفقیت حذف شد.

en: Invalid user specified
fa: مشخصات کاربر نامعتبر است

en: User meta has been changed.
fa: کاربر به روز شد.

en: User role has been changed.
fa: سطح کاربر تغییر کرده است.

en: User status has been changed.
fa: وضعیت کاربر تغییر کرده است.

en: You need to provide data to update
fa: شما نیاز به ارائه اطلاعات به روز رسانی

en: You must provide a user ID
fa: شما باید یک ID کاربر ارائه دهید

en: Invalid API key
fa: کلید API نامعتبر

en: Your request could not be authenticated
fa: درخواست شما نمی تواند تصدیق شود

en: You must specify both a token and API key!
fa: شما باید هر دو را مشخص نمایید: یک توکن و یک کلید API!

en: Your account
fa: حساب کاربري شما

en: Logout
fa: خروج

en: My Account
fa: حساب کاربری من

en: Edit Profile
fa: ویرایش شناسنامه

note: translators: %s: profile status.
en: This user account status is %s
fa: وضعیت این حساب کاربری %s است

en: Tell us a bit about yourself...
fa: کمی درباره خودتان به ما بگویید...

en: Remove photo
fa: حذف عکس

en: Change photo
fa: تغییر عکس

en: Upload photo
fa: بارگذاری عکس

en: Upload a cover photo
fa: یک عکس کاور آپلود نمایید

en: Change cover photo
fa: عکس کاور خود را تغییر دهید

en: Change your cover photo
fa: عکس کاور خود را تغییر دهید

en: You are not allowed to edit this user.
fa: شما اجازه ویرایش این کاربر را ندارید.

en: Change password
fa: تغییر رمز عبور

en: Reset password
fa: بازنشان رمز عبور

en: You must confirm your new password
fa: شما باید رمز عبور تازه خود را تأیید کنید

en: You must enter a new password
fa: شما باید یک رمز عبور تازه وارد کنید

en: You have reached the limit for requesting password change for this user already. Contact support if you cannot open the email
fa: شما برای درخواست تغییر رمز عبور برای این کاربر قبلا به حد مجاز رسیده‌اید اگر نمی توانید ایمیل را باز کنید با پشتیبانی تماس بگیرید

en: Please provide your username or email
fa: لطفا نام کاربری یا ایمیل خود را وارد کنید

en: Hello, spam bot!
fa: خوش آمدید، ربات اسپم!

en: Your membership request has been rejected.
fa: درخواست عضویت شما رد شد.

en: Your account is awaiting email verification.
fa: حساب کاربری شما منتظر تأیید رایانامه است.

en: Your account has not been approved yet.
fa: حساب کاربری شما هنوز تأیید نشده است.

en: Your account has been disabled.
fa: حساب کاربری شما غیرفعال شده است.

en: Your IP address has been blocked.
fa: آی پی شما مسدود شده است.

en: We do not accept registrations from that domain.
fa: ما ثبت نام از آن آدرس را قبول نمی کنیم.

en: This email address has been blocked.
fa: این ایمیل مسدود شده است.

en: An error has been encountered
fa: خطایی پیش آمده است

en: Your account is now active! You can login.
fa: حساب کاربری شما در حال حاضر فعال است! شما می توانید وارد سایت شوید.

en: You have successfully changed your password.
fa: شما با موفقیت رمز عبور خود را تغییر دادید.

en: Your account was updated successfully.
fa: حساب شما با موفقیت به‌روز شد.

en: Registration is currently disabled
fa: ثبت نام غیرفعال شده است

en: Last page
fa: صفحه اخر

en: First name
fa: نام

en: Jump to page:
fa: رفتن به صفحه:

en: Search
fa: جستجو

en: Forgot your password?
fa: رمز عبور خود را فراموش کردید؟

en: Keep me signed in
fa: مرا به خاطر بسپار

en: This action has been prevented for security measures.
fa: این عمل از اقدامات امنیتی جلوگیری شده است.

en: Password is incorrect. Please try again.
fa: رمز عبور نادرست است. لطفا دوباره تلاش کنید.

en: Please enter your password
fa: لطفاً یک رمز عبور وارد کنید

en: Please enter your email
fa: لطفا ایمیل خود را وارد نمایید

en: Please enter your username
fa: لطفا نام کاربری خود را وارد نمایید

en: Please enter your username or email
fa: لطفا نام کاربری یا ایمیل خود را وارد کنید

en: Only fill in if you are not human
fa: تست شناسایی ربوت

note: translators: %s: max chars.
en: Your user description must contain less than %s characters
fa: توضیحات کاربری شما باید کمتر از %s کاراکتر باشد

en: You must provide lowercase letters.
fa: شما باید حروف کوچک وارد کنید.

en: You must provide alphabetic letters
fa: شما باید حروف الفبا وارد کنید

en: You must provide a unique value
fa: شما باید یک مقدار منحصر به فرد ارائه کنید

en: Your email contains invalid characters
fa: پست الکترونیک شما حاوی نویسه های نامعتبر است

en: This is not a valid email
fa: آدرس ایمیل نامعتبر است

en: You must provide your email
fa: باید ایمیل خودتان را بنویسید

en: Your username contains invalid characters
fa: نام کاربری شما از نویسه های غیرمجاز تشکیل شده است

en: Username cannot be an email
fa: نام کاربری نمی تواند یک ایمیل باشد

en: You must provide a username
fa: شما باید یک نام کاربری ارائه کنید

en: Please enter a valid URL
fa: لطفا یک نشانی وب معتبر وارد کنید

note: translators: %s: label.
en: Please enter a valid %s username or profile URL
fa: لطفا یک نام کاربری و یا آدرس پروفایل %s معتبر وارد نمایید

en: Please enter a valid phone number
fa: لطفا یک شماره تلفن معتبر وارد نمایید

en: Please enter numbers only in this field
fa: لطفا در این فیلد فقط عدد وارد نمایید

note: translators: %s: max limit.
en: Maximum number limit is %s
fa: حداکثر محدودیت تعداد %s است

note: translators: %s: min limit.
en: Minimum number limit is %s
fa: حداقل محدودیت تعداد %s است

note: translators: %s: max selections.
en: You can only select up to %s choices
fa: شما فقط می توانید تا %s را انتخاب نمایید

note: translators: %s: min selections.
en: Please select at least %s choices
fa: لطفا در ثانیه حداقل %s انتخاب را انتخاب کنید

en: Your passwords do not match
fa: کلمه عبور تطابق ندارد

en: Please confirm your password
fa: لطفا رمز عبور خود را تأیید کنید

en: You can not use HTML tags here
fa: شما نمی توانید از تگ های HTML در اینجا استفاده کنید

note: translators: %1$s is a label; %2$s is a max chars.
en: Your %1$s must contain less than %2$s characters
fa: %1$s شما باید شامل کمتر از %2$s نویسه باشد

note: translators: %1$s is a label; %2$s is a min chars.
en: Your %1$s must contain at least %2$s characters
fa: %1$s شما باید شامل حداقل %2$s نویسه باشد

note: translators: %s: max words.
en: You are only allowed to enter a maximum of %s words
fa: شما تنها مجاز به وارد کردن حداکثر %s واژه هستید

note: translators: %s: title.
en: %s is required
fa: %s مورد نیاز است

en: Please specify account type.
fa: لطفا نوع حساب کاربری را مشخص کنید.

note: translators: %s: title.
en: %s is required.
fa: %s مورد نیاز است.

en: You are not allowed to use this word as your username.
fa: شما اجازه استفاده از این واژه را در نام کاربری خود ندارید.

en: You do not have permission to delete this user.
fa: شما اجازه حذف این کاربر ندارید.

en: Super administrators can not be modified.
fa: مدیران سوپر نمی‌توانند اصلاح شوند.

en: Invalid coordinates
fa: مختصات نامعتبر است

en: Invalid parameters
fa: پارامترها نامعتبر است

en: You can not edit this user
fa: شما نمی توانید این کاربر را ویرایش کنید

en: Update Notifications
fa: به‌روزرسانی اعلان‌ها

en: Update Password
fa: به‌روزرسانی رمز عبور

en: Update Account
fa: به‌روزرسانی حساب کاربری

en: Update Privacy
fa: به‌روزرسانی حریم خصوصی

en: You must enter your password
fa: شما باید رمز عبور خود را وارد کنید

en: Your password must contain at least one lowercase letter, one capital letter and one number
fa: رمز عبور شما باید حداقل یک حرف کوچک، یک حرف بزرگ و یک عدد را شامل شود

note: translators: %s: max length.
en: Your password must contain less than %d characters
fa: رمز عبور شما باید شامل کم‌تر از %d کاراکتر باشد

note: translators: %s: min length.
en: Your password must contain at least %d characters
fa: رمز عبور شما باید شامل حداقل %d کاراکتر باشد

en: Your new password does not match
fa: رمز عبورهای جدید شما با هم تطابق ندارند

en: This is not your password
fa: این رمز عبور شما نیست

en: Please provide a valid email
fa: لطفاً یک رایانامۀ معتبر وارد کنید

en: You must provide your last name
fa: باید نام خانوادگی خودتان را بنویسید

en: You must provide your first name
fa: باید نام خودتان را بنویسید

en: Delete Account
fa: پاک کردن حساب کاربری

en: Notifications
fa: اعلان ها

en: Privacy
fa: حریم خصوصی

en: Change Password
fa: تغییر کلمه عبور

en: Account
fa: حساب کاربری

en: A theme or plugin compatibility issue
fa: یک مشکل عدم سازگاری پوسته و یا افزونه پیش آمده است

en: Thank you for applying for membership to our site. We will review your details and send you an email letting you know whether your application has been successful or not.
fa: با تشکر از شما برای درخواست عضویت به سایت ما. ما جزئیات شما را بررسی و به شما یک ایمیل ارسال اجازه می دانید که آیا برنامه شما موفق یا نه بوده است.

en: If you want users to go to a specific page other than login page after email activation, enter the URL here.
fa: اگر می‌خواهید که کاربران، پس از فعال‌سازی رایانامه، به صفحۀ خاصی جز صفحۀ ورود ارجاع داده شوند، نشانی اینترنتی آن را در اینجا وارد کنید.

en: URL redirect after email activation
fa: نشانی اینترنتی که کاربر پس از فعال‌سازی رایانامه به آن هدایت می‌شود

en: Thank you for registering. Before you can login we need you to activate your account by clicking the activation link in the email we just sent you.
fa: از ثبت نام شما سپاسگزاریم. قبل از اینکه بتوانید به سایت وارد شوید لازم است که حساب کاربری خود را از طریق کلیک کردن بر روی لینک فعالسازی که هم اکنون برای ایمیل شما ارسال کردیم، فعال نمایید.

en: Personalize the custom message
fa: پیام دلخواه را شخصی سازی کنید

en: Show custom message
fa: نمایش پیام دلخواه

en: Login the user after validating the activation link
fa: پس از تأیید پیوند فعال سازی کاربر را وارد کنید

en: Login user after validating the activation link?
fa: پس از تأیید پیوند فعال سازی کاربر را وارد کند؟

en: Select what action is taken after a person registers on your site. Depending on the status you can redirect them to their profile, a custom url or show a custom message
fa: مشخص کنید بعد از ثبت نام کسی در سایت شما چه اقدامی انجام شود. بسته به وضعیت، شما می توانید آنها را به پروفایل شان و یا یک URL دلخواه هدایت نمایید و یا اینکه یک پیام دلخواه به آنها نمایش دهید

en: Action to be taken after registration
fa: این اقدام بعد از ثبت نام انجام می شود

en: Require Admin Review
fa: نیاز به تأیید مدیریت

en: Require Email Activation
fa: نیازمند ایمیل فعالسازی

en: Auto Approve
fa: تأیید خودکار

en: Select the status you would like this user role to have after they register on your site
fa: انتخاب وضعیت شما را به این نقش کاربر دوست دارند پس از آنها در سایت خود ثبت نام

en: Registration Status
fa: وضعیت ثبت نام

en: Can this role view private profiles?
fa: این نقش می تواند پروفایل های خصوصی را مشاهده نماید؟

en: Can view/access private profiles?
fa: می تواند پروفایل های خصوصی را مشاهده نماید یا به آنها دسترسی داشته باشد؟

en: Can this role make their profile private?
fa: این نقش می تواند پروفایل خود را خصوصی نماید؟

en: Can make their profile private?
fa: می توانند پروفایل خود را خصوصی کنند؟

en: Which roles that role can view, choose none to allow role to view all member roles
fa: کدام نقش است که اجازه مشاهده را دارد، \"none\" را انتخاب کنید تا به تمام نقش ها اجازه داده شود که تمام نقش های اعضا را مشاهده کنند

en: Can view these user roles only
fa: می تواند فقط این نقش های کاربری را مشاهده نماید

en: Can this role view all member profiles?
fa: این نقش می تواند تمام پروفایل های اعضا را مشاهده نماید؟

en: Can view other member profiles?
fa: می تواند پروفایل اعضای دیگر را مشاهده نماید؟

en: Set a url to redirect this user role to after they logout from site
fa: یک آدرس برای هدایت این نقش کاربری تنظیم نمایید تا پس از بیرون رفتن آنها از سایت اقدام نماید

en: Select what happens when a user with this role logouts of your site
fa: انتخاب کنید زمانی که یک کاربر با این نقش از سایت شما بیرون می رود چه اتفاقی بیافتد

en: Action to be taken after logout
fa: این اقدام بعد از خارج شدن انجام می شود

en: Set a url to redirect this user role to after they login with their account
fa: یک آدرس برای هدایت این نقش کاربری تنظیم نمایید تا پس از وارد شدن آنها به سایت اقدام نماید

en: Redirect to WordPress Admin
fa: هدایت به مدیریت وردپرس

en: Refresh active page
fa: بارگزاری مجدد صفحه فعال

en: Redirect to URL
fa: لینک ارجاع

en: Redirect to profile
fa: هدایت به پروفایل

en: Select what happens when a user with this role logins to your site
fa: انتخاب کنید زمانی که یک کاربر با این نقش به سایت شما وارد می شود چه اتفاقی بیافتد

en: Action to be taken after login
fa: این اقدام بعد از وارد شدن انجام می شود

en: Set a url to redirect this user role to if they try to view your site's homepage
fa: اگر این نقش کاربری سعی کرد صفحه اصلی سایت شما را ببیند برای هدایت این آن، یک لینک ارجاع تنظیم کنید

en: Custom Homepage Redirect
fa: لینک ارجاع سفارشی صفحه اصلی

en: Allow this user role to view your site's homepage
fa: به این نقش اجازه بده تا صفحه اصلی سایت شما را ببیند

en: Can view default homepage?
fa: می تواند صفحه اصلی پیش‌فرض را ببیند؟

en: Allow this role to delete their account and end their membership on your site
fa: به این نقش اجازه بده حساب کاربری خود را حذف نماید و به عضویت خویش در سایت شما پایان دهد

en: Can delete their account?
fa: می توانند حساب کاربری خود را حذف کنند؟

en: Can this role edit his own profile?
fa: این نقش می تواند پروفایل خودش را ویرایش کنند؟

en: Can edit their profile?
fa: می توانند پروفایل خود را ویرایش کنند؟

en: Set a url to redirect this user role to after they delete account
fa: برای هدایت این نقش کاربر، پس از اینکه آنهاحساب کاربری را حذف می نمایند، یک لینک ارجاع تنظیم نمایید

en: Go to Custom URL
fa: برو به آدرس سفارشی

en: Go to Homepage
fa: رفتن به صفحه اصلی

en: Select what happens when a user with this role deletes their own account
fa: مشخص کنید هنگامی که کاربری با این نقش، حساب کاربری خود را حذف می نماید چه اتفاقی بیافتد

en: Action to be taken after account is deleted
fa: بعد از اینکه حساب کاربری حذف شد، تمام اقدامات آن را مصادره کن

en: Can delete these user roles only
fa: می تواند فقط این نقش های کاربری را حذف نماید

en: Can delete other member accounts?
fa: می تواند حساب کاربری دیگر اعضا را حذف نماید؟

en: Which roles that role can edit, choose none to allow role to edit all member roles
fa: کدام نقش است که اجازه ویرایش را دارد، \"none\" را انتخاب کنید تا به تمام نقش ها اجازه داده شود که تمام نقش های اعضا را ویرایش کنند

en: Can edit these user roles only
fa: می تواند فقط این نقش های کاربری را ویرایش کند

en: Allow this role to edit accounts of other members
fa: به این نقش اجازه بده تا حساب کاربری دیگر اعضا را ویرایش کند

en: Can edit other member accounts?
fa: می تواند حساب های کاربری دیگر اعضا را ویرایش کند؟

en: Force hiding adminbar in frontend?
fa: مجبور به پنهان کردن نوار مدیریت در نمایش جلویی؟

en: The core admin role must always have access to wp-admin / WordPress backend
fa: نقش اصلی مدیریت باید همیشه به قسمت مدیریت وردپرس دسترسی داشته باشد

en: Can access wp-admin?
fa: می تواند به پیشخوان وردپرس دسترسی داشته باشد؟

note: translators: %s: icons nubber.
en: Choose from %s available icons
fa: از%s آیکون های موجود را انتخاب کنید

en: Fields Manager
fa: مدیریت فیلدها

en: Review Registration Details
fa: مرور جزئیات ثبت نام

en: Add a New Field Group
fa: افزودن یک گروه فیلد تازه

en: Add a New Field
fa: افزودن یک فیلد تازه

en: Add
fa: افزودن

en: Add a New Divider
fa: افزودن جدا کننده تازه

en: Continue editing
fa: ادامه دادن به ویرایش

en: Live Form Preview
fa: پیشنمایش زنده فرم

en: Edit Row Settings
fa: ویرایش تنظیمات

en: Cancel
fa: لغو کردن

en: Update
fa: به‌روزرسانی

en: Edit Field
fa: ویرایش فیلد

en: Customize the button text
fa: سفارشی سازی متن دکمه

en: Whether to show field icons and where to show them relative to the field
fa: آیا برای نشان دادن آیکون درست و که در آن برای نشان دادن آنها نسبت به درست

en: The shortcode is centered by default unless you specify otherwise here
fa: کد کوتاه بطور پیش‌فرض در مرکز قرار داده شده است مگر اینکه شما در اینجا تنظیمات دیگری را مشخص کنید

en: Assign role to form
fa: اختصاص دادن نقش به فرم

en: Switch to yes if you want to customize this form settings, styling &amp; appearance
fa: به "بله" تغییر دهید اگر می خواهید تنظیمات استایل و ظاهر این فرم را سفارشی سازی کنید

en: Field(s) to show in user meta
fa: فلید(های) دلخواه برای نمایش در اطلاعات کاربر

en: Show user description in profile header?
fa: نمایش توضیحات کاربر در پروفایل هدر؟

en: Show social links in profile header?
fa: نمایش لینک های اجتماعی در هدر نمایه؟

en: Show display name in profile header?
fa: نمایش نام نمایشی در هدر نمایه؟

en: Heading Background Color
fa: رنگ زمینه تیتر

en: Make Profile Photo Required
fa: عکس مورد نیاز را ایجاد کنید

en: Profile Photo Size
fa: اندازه عکس پروفایل

en: Cover photo ratio
fa: نسبت عکس کاور

en: Enable Cover Photos
fa: فعال کردن عکس کاور

en: Profile Area Max. Width (px)
fa: حداکثر پهنای منطقه پروفایل (پیکسل)

en: Make this profile form role-specific
fa: این نقش پروفایل را خاص کن

en: Login Form
fa: فرم ورود

en: Profile Form
fa: فرم پروفایل

en: Registration Form
fa: فرم ثبت نام

en: Set Custom Redirect URL
fa: لینک ارجاع سفارشی

en: Redirection after Login
fa: تغییر مسیر بعد از ورود

en: Show "Remember Me"?
fa: نمایش "مرا به خاطر بسپار"؟

en: Show Forgot Password Link?
fa: نمایش لینک فراموشی رمز عبور؟

en: Secondary Button Text
fa: متن دکمۀ دوم

en: Show Secondary Button
fa: نمایش دکمۀ دوم

en: Primary Button Text
fa: متن اولیه دکمه

en: Field Icons
fa: فیلد آیکن ها

en: Max. Width (px)
fa: حداکثر پهنا (پیکسل)

en: Add Master Row
fa: اضافه کردن سر ردیف

en: Live Preview
fa: پیشنمایش زنده

en: We are sorry. We cannot find any users who match your search criteria.
fa: متاسفانه هیچ کاربری مطابق با معیارهای جستجوی شما پیدا نشد.

en: Custom text if no users were found
fa: متن دلخواه برای زمانی که هیچ کاربری یافت نشود

en: {total_users} Member
fa: {TOTAL_USERS} کاربر

en: Same as above but in case of 1 user found only
fa: همانند بالا، با این تفاوت که در این مورد فقط یک کاربر یافت شده است

en: Single Result Text
fa: تزئینات متن

en: {total_users} Members
fa: {total_users} عضو

en: Customize the search result text . e.g. Found 3,000 Members. Leave this blank to not show result text
fa: سفارشی سازی متن نتیچه. بعنوان مثال: 3000 عضو یافت شد. برای اینکه متن نتایج به نمایش در نیاید، خالی بگذارید

en: Results Text
fa: نتایج متن

en: Choose field(s) to enable in sorting
fa: انتخاب فیلدها برای مرتب سازی

en: User Roles that can use search
fa: نقش های کاربری که می توانند جستجو استفاده

en: Enable Search feature
fa: قابلیت جستجو را فعال کنید

en: Show extra user information below tagline?
fa: اطلاعات اضافی کاربر در زیر شعار نمایش داده شود؟

en: Choose field(s) to display in tagline
fa: فیلد(هایی) را برای نمایش در شعار انتخاب کنید

en: Show tagline below profile name
fa: نمایش شعار زیر نام پروفایل

en: Show display name
fa: نمایش نام نمایشی

en: Enable Cover Photo
fa: فعال کردن عکس کاور

en: Enable Profile Photo
fa: فعال کردن عکس پروفایل

en: Use this setting to control the maximum number of profiles to appear in this directory. Leave blank to disable this limit
fa: برای کنترل حداکثر تعداد پروفایل هایی که در این شاخه ظاهر می شوند از این تنظیمات استفاده کنید. برای غیر فعال کردن این محدودیت خالی بگذارید

en: Maximum number of profiles
fa: حداکثر تعداد پروفایل ها

en: Number of profiles to appear on page for mobile users
fa: تعداد پروفایل هایی که در هر صفحه برای کاربران موبایل به نمایش در می آید

en: Number of profiles per page (for Mobiles & Tablets)
fa: تعداد نمایه‌ها در هر صفحه (برای گوشی‌ها و تبلت‌ها)

en: Number of profiles to appear on page for standard users
fa: تعداد پروفایل هایی که در هر صفحه برای کاربران استاندارد به نمایش در می آید

en: Number of profiles per page
fa: تعداد پروفایل ها در صفحه

en: Only show specific users (Enter one username per line)
fa: فقط کاربران خاص را نشان می دهد (یک نام کاربری را در هر خط وارد کنید)

en: Meta key
fa: کلید متا

en: Other (Custom Field)
fa: دیگر (فیلد سفارشی)

en: Random
fa: تصادفی

en: Last Name
fa: نام خانوادگی

en: First Name
fa: نام

en: Display name
fa: نام نمایشی

en: Last login
fa: آخرین ورود

en: Old users first
fa: اول کاربران قدیم

en: New users first
fa: اول کاربران جدید

en: Only show members who have uploaded a cover photo
fa: تنها کاربرانی را نمایش بده که یک عکس برای کاور خود آپلود نموده اند

en: Only show members who have uploaded a profile photo
fa: تنها کاربرانی را نمایش بده که یک عکس برای پروفایل خود آپلود نموده اند

en: User Roles to Display
fa: نقش کاربر برای نمایش

en: Template
fa: قالب

en: Awaiting Email Confirmation
fa: در انتظار تأیید رایانامه

en: Pending Review
fa: در انتظار بررسی

en: Users
fa: کاربران

en: Redirect URL
fa: لینک ارجاع

en: Who can access this post?
fa: چه کسی می‌تواند به این نوشته دسترسی داشته باشد؟

en: Apply
fa: اعمال

en: UM Action
fa: اقدامات UM

en: You do not have enough permissions to do that.
fa: شما مجوز کافی برای انجام این کار ندارید.

en: Rejected
fa: ردشده

en: Inactive
fa: غیر فعال

en: Waiting email confirmation
fa: در انتظار تأیید رایانامه

en: Pending review
fa: در انتظار بررسی

en: Approved
fa: منتشرشده

en: Info
fa: اطلاعات

en: View profile
fa: نمایش پروفایل

en: WP-Admin Access
fa: دسترسی به پیشخوان وردپرس

en: No.of Members
fa: تعداد کاربران

en: Role Title
fa: عنوان نقش

en: Settings
fa: تنظیمات

en: Users have been updated.
fa: کاربران به روز شدند.

en: User has been updated.
fa: کاربر به روز شد.

en: The form has been duplicated successfully.
fa: فرم با موفقیت دوبرابر شد.

en: Your user cache is now removed.
fa: کش کاربر شما اکنون حذف شده است.

en: Your temp uploads directory is now clean.
fa: مسیر آپلودهای موقت شما در حال حاضر پاک می باشد.

en: Ultimate Member Setup Error: Account page can not be a child page.
fa: خطای راه‌اندازی افزونه مدیریت کاربران: صفحه حساب نمی‌تواند یک صفحه کودک باشد.

en: Ultimate Member Setup Error: User page can not be a child page.
fa: خطای راه‌اندازی افزونه مدیریت کاربران: صفحه کاربر نمی‌تواند یک صفحه کودک باشد.

en: Maximum number that can be entered in this field
fa: حداکثر تعداد که می تواند در این فیلد وارد شود

en: Minimum number that can be entered in this field
fa: حداقل تعداد را می توان در این فیلد وارد کرد

en: Turn on to add a confirm password field. If turned on the confirm password field will only show on register forms and not on login forms.
fa: این را فعال کنید تا فیلد تأیید رمز عبور افزوده شود. اگر این مورد را فعال نمایید، فیلد تأیید رمز عبور تنها بر روی فرم ثبت نام اعمال خواهد شد و نه بر روی فرم های ورود.

en: Turn on to force users to create a strong password (A combination of one lowercase letter, one uppercase letter, and one number). If turned on this option is only applied to register forms and not to login forms.
fa: این را فعال کنید تا کاربران را مجبور سازید یک رمز عبور قوی (ترکیبی از یک حرف کوچک، یک حرف بزرگ، و یک عدد) بسازند. اگر این گزینه فعال باشد تنها در ثبت نام اعمال می گردد و نه در فروم های ورود.

en: Optional text to include with the divider
fa: افزودن متن دلخواه به جداکننده

en: Value
fa: مقدار

en: If
fa: اگر

en: Select where this field should appear. This option should only be changed on the profile form and allows you to show a field in one mode only (edit or view) or in both modes.
fa: انتخاب کنید این زمینه باید کجا ظاهر شود. این تنظیمات فقط باید بر روی فرم پروفایل تغییر داده شود و به شما اجازه می دهد تا یک فیلد را فقط در یک حالت (ویرایش یا نمایش) ویادر هردوحالت نمایش دهید.

en: User Meta
fa: متا کاربر

en: Customize this form
fa: سفارشی کردن این فرم

en: Form Builder
fa: فرم‌ساز

en: Select Form Type
fa: انتخاب نوع فرم

en: Delete Options
fa: تنظیمات حذف

en: Logout Options
fa: تنظیمات خروج

en: Login Options
fa: تنظیمات ورود

en: Registration Options
fa: تنظیمات ثبت نام

en: Homepage Options
fa: تنظیمات صفحه اصلی

en: Profile Access
fa: دسترسی به پروفایل

en: General Permissions
fa: مجوز های عمومی

en: Administrative Permissions
fa: مجوز های اداری

en: Styling: General
fa: یک ظاهر طراحی شده: عمومی

en: Results &amp; Pagination
fa: نتایج و صفحه بندی

en: Search Options
fa: تنظیمات جستجو

en: Profile Card
fa: کارت پروفایل

en: General Options
fa: گزینه های عمومی

en: No
fa: خیر

en: Yes
fa: آری

en: Form draft updated.
fa: پیش نویس فرم به روز شد.

en: Form scheduled.
fa: فرم برنامه ریزی شد.

en: Form submitted.
fa: فرم ارسال شد.

en: Form saved.
fa: فرم ذخیره شد.

en: Form created.
fa: فرم ایجاد شده است.

en: Form restored to revision.
fa: فرم برای تجدید نظر ترمیم شد.

en: Custom field deleted.
fa: فیلد سفارشی حذف شد.

en: Custom field updated.
fa: فیلد سفارشی به‌روز شد.

en: Form updated.
fa: فرم به‌روزرسانی شد.

en: User Cache
fa: کش کاربر

en: Purge Temp Files
fa: پاکسازی فایل های موقت

en: Users Overview
fa: بررسی اجمالی کاربران

en: Member Directories
fa: راهنماهای کاربران

en: User Roles
fa: نقش کاربران

en: Forms
fa: فرم‌ها

en: Dashboard
fa: پیشخوان

[ctx: Admin menu name]
en: All Users
fa: همه کاربران

[ctx: Admin menu name]
en: Users
fa: کاربران

en: Thanks :)
fa: تشکرات

en: Date
fa: تاریخ

en: Shortcode
fa: کد کوتاه

en: Type
fa: نوع

en: ID
fa: شناسه ID

en: Duplicate
fa: تکثیر کردن

en: Delete Row
fa: حذف ردیف

en: Edit Row
fa: ویرایش ردیف

en: Add Row
fa: افزودن ردیف

note: translators: %s - Form title
en: Duplicate of %s
fa: دوبل کردن %s

en: Site accessible to Logged In Users
fa: سایت برای کاربران واردشده در دسترس است.

en: Site accessible to Everyone
fa: سایت برای همه در دسترس است.

en: Community Role
fa: نقش جامعه

en: This field type is not setup correctly.
fa: این نوع فیلد به‌صورت صحیح تنظیم نشده است.

en: You did not create any custom fields.
fa: شما هیچ فیلد سفارشی نساخته‌اید.

en: Custom Fields
fa: فیلد های سفارشی

en: None
fa: هیچ

en: Predefined Fields
fa: فیلدهای از پیش تعریف شده

en: Setup New Field
fa: تنظیمات فیلد جدید

en: Search Icons...
fa: آیکون های جستجو...

en: Reset all rules
fa: تنظیم مجدد تمام قوانین

en: Add conditional fields support
fa: اضافه کردن پشتیبانی زمینه مشروط

en: Manage conditional fields support
fa: مدیریت پشتیبانی زمینه مشروط

en: This is not possible for security reasons.
fa: به دلایل امنیتی امکان پذیر نیست.

en: Please login as administrator
fa: لطفا به عنوان مدیر وارد شوید

note: Plugin Name of the plugin Author of the plugin
en: Ultimate Member
fa: مدیریت کاربران

en: Docs
fa: مستندات

en: Save Changes
fa: ذخیره کردن تغییرات

en: Status
fa: وضعیت

en: Extensions
fa: برنامه های افزودنی

en: Developers
fa: توسعه‌دهندگان

en: User
fa: کاربر

en: Style
fa: سبک

en: Delete
fa: پاک کردن

en: Title
fa: عنوان

en: Username
fa: نام کاربری

en: Password
fa: رمز عبور

en: From
fa: از

en: All
fa: همه

en: Remove
fa: حذف کردن

en: Upload
fa: بارگذاری

en: Background Color
fa: رنگ زمینه

en: Back
fa: برگشت

en: Default
fa: پیش فرض

en: Disabled
fa: غیرفعال شد

en: Enabled
fa: فعال شد

en: Options
fa: گزینه‌ها
